در شورای ثبت وقایع حیاتی شهرستان اردکان مطرح شد
جلسه شورای ثبت وقایع حیاتی شهرستان اردکان با حضور فرماندار، رئیس اداره ثبت احوال اردکان و سایر اعضاء این شورا در محل اداره ثبت احوال شهرستان اردکان برگزار شد.
 
به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان اردکان، «هادی مقیمی» در این جلسه با تأکید بر نقش محوری ثبت به‌موقع وقایع حیاتی در امور توسعه‌ای شهرستان اظهار داشت: ثبت و استخراج آمار دقیق و منظم وقایع حیاتی منشأ آمار ارزشمندی برای کشور خواهد بود که در دقت برنامه‌ریزی‌ها تأثیر بسزایی دارد.
 
فرماندار اردکان، فرهنگ‌سازی در زمینه ثبت وقایع حیاتی را امری مهم خواند و تصریح کرد: با توجه به اقداماتی که تاکنون در راستای ثبت به‌موقع وقایع حیاتی صورت پذیرفته دیگر دستگاه‌های اجرایی شهرستان نیز باید در کنار اداره ثبت احوال عنایت ویژه‌ای به این مقوله مهم داشته باشند.
 
وی در پایان با تشکر از تلاش بی‌وقفه پرسنل اداره ثبت احوال اردکان رئیس این اداره را یکی از مدیران کوشا، پیگیر و متخصص در حوزه کاری خود خواند و افزود: بازتاب خدمات ارزنده و تأثیرگذار این نهاد دولتی باید بیشتر از سوی روابط عمومی آن به سمع و نظر مردم شهرستان برسد.
 
در ادامه جلسه رئیس اداره ثبت احوال شهرستان اردکان گزارشی از ثبت وقایع حیاتی چهارگانه و آمار عملکرد سال ۱۳۹۵ و مقایسه آن با مدت مشابه سال‌های قبل ارائه کرد.
 
«جمال موتاب» با اشاره به اهمیت ثبت به‌موقع وقایع حیاتی، گفت: مردم در فرآیند ثبت وقایع حیاتی باید حساس باشند، چرا که مهلت اعلام ولادت حداکثر ۱۵ روز پس از تاریخ ولادت و مهلت اعلام فوت نیز حداکثر ۱۰ روز پس از تاریخ فوت است.
 
رئیس اداره ثبت احوال اردکان با بیان این که در سال گذشته ۳۰۰ مورد فوت در شهرستان اردکان ثبت شده است، گفت: از تعداد کل افراد فوتی در این شهرستان ۱۶۵ نفر آن مرد و ۱۳۵ نفر زن بوده‌اند.
 
وی خاطرنشان کرد: بیماری‌های قلبی و عروقی و سرطان از جمله دلایل مرگ و میر در شهرستان اردکان ثبت گردیده است.
 
این مقام مسئول در ادامه ثبت ۶۰۲ مورد ازدواج و ۵۳ مورد طلاق را از دیگر وقایع اردکان در سال ۹۵ عنوان کرد و افزود: در سه ماه گذشته امسال ۵۱۶ مورد ولادت، ۸۱ مورد فوت، ۱۷۴ ازدواج و ۹ مورد طلاق ثبت شده که نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۰.۳ درصد افزایش ولادت، ۱۹ درصد افزایش فوت و کاهش ۱۲ درصدی ازدواج و کاهش ۶۶ درصدی طلاق داشته است.
 
موتاب خاطرنشان کرد: نکته قابل توجه در زمینه موالید شهرستان اردکان تولد ۲۰۴ نفر در خرداد ماه سال جاری بوده که در تاریخ شهرستان اردکان این اتفاق بی‌نظیر بوده است.
 
وی همچنین با اشاره به فراوانی پنج اسم اول نوزادان تولد یافته گفت: پنج اسم اول ثبت‌شده در ثبت‌احوال در گروه پسران به ترتیب ابوالفضل، امیرعلی، امیرحسین، محمد و حسین و پنج اسم دخترها، فاطمه، زینب، زهرا، نازنین‌زهرا و فاطمه‌زهرا بوده است.