سيد روح الله خاتمي

زندگینامه:
سید روح الله خاتمی روحانی و فقیه شیعه، موسس مدرسه علمیه اردکان و نماینده روح‌الله خمینی در استان یزد و امام جمعه شهر یزد بود. وی پدر سید محمد خاتمی رییس جمهور سابق ایران (از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴) بود.

آیت الله سید روح الله خاتمی شامگاه دوشنبه دهم رمضان سال ۱۳۲۴ قمری در اردکان دیده به جهان گشود و با همنشینی پدر و مادر خود توانست فارسی و عربی را به خوبی بیاموزد و از سیزده سالگی نیز به عنوان طلبه به آموختن علوم دینی در زادگاه خود تحت نظر پدر پرداخت.

سید روح الله خاتمی تحصیلات تکمیلی خود را در حوزهٔ علمیهٔ اصفهان به سرانجام رسانید و از فشارکی اجازهٔ اجتهاد گرفت. حاج میرزا علی آقای شیرازی، شیخ محمد خوانساری، سید محمد نجف‌آبادی و حاج رحیم ارباب از جمله استادان او بودند.

وی در اردکان، به فعالیت‌های مذهبی و سیاسی در مخالفت با حکومت رضاشاه پرداخت و در کنار آن، هیچگاه از مبارزه با تحجر و مقدس مآبی غافل نشد. هنگامی که نخستین جرقه‌های انقلاب اسلامی با سخنان امام خمینی در سال ۱۳۴۱ شمسی شعله‌ور شد، به وی پیوست و فعالیت سیاسی خود را شدت بخشید و یکی از ارکان انقلاب اسلامی را در یزد و اردکان پی افکند.


آیت الله سید روح الله خاتمی پس از پیروزی انقلاب :
پس از پیروزی انقلاب، وی با حکم آیت‌الله خمینی به عنوان امام جمعهٔ اردکان و پس از ترور آیت الله صدوقی به سمت امام جمعهٔ یزد و نمایندهٔ امام در آن دیار منصوب شد.

آیت‌الله سیدروح الله خاتمی روز پنجم آبان ماه ۱۳۶۷ شمسی درگذشت. روح الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی در پیامی وی را «یکی از چهره‌های تقوا، خلوص و ایمان» توصیف کرد.


افتخارات:

  • روزه‌ی راستین، شرح دعای روزهای ماه مبارك رمضان
  • آینه‌ی مكارم، شرح دعای مكارم الاخلاق امام سجاد به چاپ رسیده است.


همچنین چند كتاب درباره‌ی احوال و آثار وی از جمله "یادنامه‌ی خاتمی" به قلم محمدتقی فاضل میبدی منتشر شده است. یکی دیگر از این آثار كتابی با عنوان "تندیس دینداری و فرزانگی" است.