کميته اي با هدف ارتقاء سطح کيفي مراسم و برنامه هاي مذهبي و قرآني در شهرستان اردکان و با عضويت تبليغات اسلامي , ارشاد , فرمانداري و دفتر امام جمعه تشکيل شد.

صبح روز دوشنبه 13 مرداد ماه به دعوت دفتر امام جمعه اردکان جلسه اي با حضور نمايندگان و مسئولين اداره تبليغات اسلامي , ارشاد اسلامي , فرمانداري , نيروي انتظامي برپا شد که در اين جلسه که با هدف برنامه ريزي براي کيفيت بخشي به مراسم و برنامه هاي مذهبي و قرآني تشکيل شده بود هر يک از دعوت شدگان پيشنهادات خود را در اين راستا اعلام نمودند.

توليد سي دي هاي مذهبي و مناسب براي استفاده در جشن هاي مذهبي , انتشار ويژه نامه در مناسبتهاي مختلف , بهره مندي از توان فکري و اجرايي طلاب علوم ديني در مراسم مذهبي و قرآني , در نظر گرفتن سلاق مختلف جوانان در جشن ها و مراسم ديني از جمله مواردي بود که مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

امام جمعه اردکان در اين جلسه با اشاره به لزوم جذب نيروهاي جوان و نوجوان به برنامه هاي ديني بر شاداب سازي اين برنامه ها تاکيد کرد.

 

دوشنبه شب و در آستانه جشنهاي نيمه شعبان مراسم شبي با قرآن کريم در محل مسجد وليعصر (عج) اردکان با حضور خوب جوانان و ونوجوانان برگزار شد.

از سوي  کانون قرآن اداره تبليغات اسلامي اردکان و با همکاري واحد فرهنگي مسجد وليعصر(عج) اردکان محفل انس با قرآن کريم با حضور قاريان و حافظان کلام وحي دوشنبه شب 13 مرداد ماه و در آستانه ايام ولادت حضرت وليعصر(عج) برگزار شد.

در اين مراسم نوراني تني چند از قاريان قرآن کريم به تلاوت آيات نوراني وحي پرداختند.

حجت الاسلام حاجي اسماعيلي رئيس اداره تبليغات اسلامي اردکان در اين مراسم طي سخناني با اشاره به عصر غيبت امام زمان(عج) گسترش فرهنگ ناب قرآني در جامعه را يکي از عوامل زمينه سازي براي ظهور حضرت حجت اعلام کرد.

در اين مراسم نوراني ضمن برگزاري مسابقه حضوري به 12 نفر از ممتازين اين مسابقه هدايايي اعطا شد.

 

در تابستان امسال بيش از 1200 نفر در طرحهاي مختلف آموزش قرآن کريم در شهرستان اردکان شرکت نمودند.

مسئول کانون قرآن اداره تبليغات اسلامي اردکان در جمع مربيان قرآني با اشاره به اين نکته برگزاري طرح نهضت قرآن آموزي در تابستان امسال را موفقيت‌آميز اعلام نمود و افزود در تابستان امسال بيش از 55 کلاس آموزش قرآن در رشته هاي روخواني روانخواني مفاهيم پيش دبستاني برگزار شده که در اين کلاسهاي جمعا 1250 نفر تحت پوشش آموزشهاي قرآن کريم قرار گرفته اند.

تداوم طرح نهضت قرآن آموزي ، آموزش هاي قرآني کارکنان دولت ، تربيت معلم قرآن کريم ، طرح بينات ونسيم حيات ازبرنامه هاي آموزشي است که کانون قرآن اداره تبليغات اسلامي اردکان در ادامه سال جاري در دست اقدام دارد.

تشکلهاي مردمي و مراکز فرهنگي اردکان خود رابراي برگزاري جشنهاي نيمه شعبان آماده مي کنند.

در آستانه ايام ولادت آخرين ستاره آسمان امامت و ولايت  در ماه معظم شعبان بسياري از تشکلهاي مردمي به ويژه تشکلهاي بانوان و مراکز فرهنگي و برخي از هيئات مذهبي با دعوت از اعضاي خود روزانه باتشکيل جلسات و نشست هايي برنامه هاي اين ايام را تدارک مي بينند.

سازمان تبليغات اسلامي اردکان با دعوت از تشکلهاي مردمي آمادگي کامل خود را براي همکاري و حمايت از جشنها و برنامه هاي اين ايام اعلام نموده است.

جشنهاي خياباني ، آذين بندي سطح معابر و ميادين ، برپايي ايستگاههاي صلواتي ، برپايي مسابقات فرهنگي ، توزيع بروشورو برپايي مجالس وعظ و جشن ولادت ، برنامه هايي است که قرار است در ايام نيمه شعبان برگزار گردد.

جمعي از ممتازين کلاسها و طرح هاي هسته هاي فرهنگي جوان اردکان به اردوي فرهنگي قم و جمکران اعزام شدند.

از سوي سازمان تبليغات اسلامي اردکان تا کنون 3 دوره اردوي فرهنگي زيارتي به قم و جمکران با حضور بيش از 60 نفر از ممتازين طرح هسته هاي فرهنگي جوان برگزار شد.

در اين اردوي فرهنگي شرکت کنندگان علاوه بر بهره مندي از زيارتگاهها در نشست فرهنگي که در محل مرکز فرهنگي بيت النور قم برگزار شد ، با راهکارهاي کاربردي زندگي ديني آشنا شدند.

برنامه معنوي انس با گل نرگس همراه با نجواي مناجات با امام زمان (عج) در صحن مسجد جمکران هم از ديگر برنامه هاي اين اردو ها به شمار مي رود.

زيارت پنج امام زاده و آقا علي عباس ، بازديد از نمايشگاه محصولات فرهنگي از ديگر برنامه هاي اين اردوها بود.

اين اردوها تا پايان شهريور ماه ادامه دارد.

بيش از 450 نفر از قرآن آموزان کلاسهاي طرح نهضت قرآن آموزي در اردکان در اردوي يک شبانه روزي شرکت نمودند.

کانون قرآن سازمان تبليغات اسلامي اردکان به منظور تشويق قرآن آموزان اقدام به برگزاري اردوهاي درون استاني نمود که اين اردوها در 4 دوره شبانه روزي در محل اردوگاه امام صادق(ع) روستاي منشاد از توابع استان يزد برگزار شد.

در هر دوره بيش از 120 نفر از برنامه هاي فرهنگي و قرآني اين اردوها بهره مند شدند.

اجراي مسابقات زلال معرفت قرآن بخوانيد جايزه بگيريد مسابقه احکام مفاهيم قرآن کريم مسابقات ورزشي و تفريحي راز گلها و ... از جمله برنامه هايي بود که قرآن آموزان از آن بهره مند مي شدند.

بهره مندي از برنامه هاي شاد و مفرح ، شرکت در جنگ هاي شاد ، اجراي برنامه هاي هنري و نمايشي ، بازديد از نمايشگاه آثار هنري ، کوهنوردي و گردش در طبيعت از ديگر برنامه هاي اين اردو بود.

در جلسه اي برنامه هاي ماه مبارک رمضان اعلام شد.

در جلسه اي که در محل سازمان تبليغات اسلامي اردکان تشکيل شد برنامه هاي ويژه ماه مبارک رمضان اعلام شد.

اجراي طرح هاي آموزش قرآن کريم در قالب بينات ،‌نسيم حيات و طرح نهضت قرآن آموزي

حمايت از جلسات قرآني و پشتيباني از اين جلسات - اجراي مسابقات اذان و ترتيل قرآن کريم   - برگزاري جشنواره طرح نهضت قرآن آموزي   - برپايي مسابقه بزرگ ضيافت - اعزام مبلغ و برپايي جلسات تفسير قرآن - برگزاري نمايشگاه بزرگ قرآن و کتب قرآني

از جمله برنامه هايي است که سازمان تبليغات اسلامي اردکان در ماه مبارک رمضان اجرا مي نمايد.

دهه آخر ماه شعبان المعظم به نام دهه غبار روبي و بهداشت مساجد معرفي شده است.

ستاد دهه غبار روبي مساجد با هدف برنامه ريزي بهتر براي آماده سازي مساجد در ماه مبارک رمضان در محل سازمان تبليغات اسلامي اردکان تشکيل شد.

در جلسه ستاد دهه غبار روبي مساجد موارد زير به تصويب رسيد و جهت اجرا به مساجد اعلام شد.

-     نمازگزاران مساجد در اين دهه به غبار روبي و عطر افشاني مساجد خواهند پرداخت و مساجد را قبل از رسيدن ماه مبارک رمضان براي پذيرايي از مهمانان خدا آماده مي سازند.

-         توزيع هر گونه اقلام خوراکي به عنوان افطاري و سحري مي بايست در بسته بندي هاي بهداشتي باشد

-         مسئولين توزيع افطاري و سحري و خدام مساجد مي بايست کارت سلامت دريافت نمايند.

-         مساجد از نظر ظاهري مي بايست جذاب و تميز باشند

برگزاري گفتمان ديني در مسجد علوي اردکانپ
کارگاه آموزشي گفتمان ديني با موضوع جايگاه زن در اسلام در مسجد علوي اردکان برگزار شد.

در راستاي برگزاري گفتمانهاي ديني در مساجد اردکان ، کارگاه آموزشي گفتمان ديني با موضوع منزلت زن دراسلام در مسجد علوي اردکان برگزار شد.

 در اين جلسه از سوي استاد گفتمان مباحثي به شرح زير مطرح شد: از نظر فطري زنان گرايش به پوشش خود دارند و عقلا وظيفه هر کس است که جلوي فساد را بگيرد و چون شرايط جسمي زن تحريک کننده تر از بدن مرد است پس بايد براي جلو گيري از فساد در جامعه زنان پوشش داشته باشند.

غرورذاتي در جوانان به گونه اي است که نظرات پدر و مادر را مهم نمي دانند و امروزه بيشتر جوانان مقدمات ازدواج را انجام مي دهند و براي اتمام کار به پدر و مادر مراجعه مي کنند.