خواست فرماندار اردکان از نمایندگان سازمان ملل در امور پناهندگان
فرماندار اردکان با حضور در جمع گروه سه نفره اعزامی از سوی سازمان ملل ،سفارت ژاپن وکمیسریای عالی امور پناهندگان که بازدید از اردوگاه افاغنه اردکان را در برنامه خود داشتند ابراز امیدواری کرد که این حضور وبازدیدها باید مقدمه یک کار اجرایی قوی باشد .
روستایی با اشاره به مشکلات بهداشتی ،آموزشی وخدمات شهری که برای اتباع افغانی ساکن در اردوگاه وجود دارد گفت :وضعیت نامطلوب اردوگاه افاغنه باعث حضور مکرر افغانی ها در شهر شده که بدلیل عدم رعایت مسائل بهداشتی توسط این اتباع مشکلات عدیده ای برای شهروندان ایجاد شده است .
فرماندار اردکان همچنین با مطرح نمودن طرح انتقال اردوگاه به مکانی خارج از شهر خواستار مساعدت و توجه ویژه سازمانهای متعهد بین المللی در این خصوص شد .
گفتنی است در بازدید گروه اعزامی از وضعیت اردوگاه بررسی عملیاتی از وضع موجود صورت گرفت وضمن گفتگو با جمعی از افاغنه مسئولین مرکز بهداشت ،آموزش وپرورش وفرمانده نیروی انتظامی توضیحات لازم را در زمینه کمبودها ونیازها ارائه کردند.
قبل از انجام این بازدید جلسه دیگری با حضور مسئولین شهرستان در فرمانداری برگزار شده بود که در این جلسه قوانین جدیدی پیرامون افاغنه اردکان وضع گردید .
 فرماندار اردکان دراین نشست  با حضور مسئولین مرکز بهداشت ،بنیاد مسکن و شبکه بهداشت و معاون شهردار خواستار اعمال قوانین جدید درباره افاغنه اردوگاه اردکان گردید .
روستایی از مسئول امور اتباع در شهرستان خواست در صورت سرپیچی اتباع افغانی از قوانین جدیدی که در زمینه های بهداشتی اعمال خواهد شد نسبت به ابطال کارت اقامت مجاز آنان و در مرحله بعد خروج آنها از اردکان اقدام شود .فرماندار اردکان با اشاره به برخی مشکلات بهداشتی که توسط اتباع افغانی در شهر ایجاد شده وبعضی بیماریهای مسری که بدلیل عدم رعایت بهداشت توسط افغانیها در شهر رواج پیدا کرده است تصریح کرد :با وجود مکانی که توسط شهرداری در محل اردوگاه آماده می گردد ؛یک نفر مامور بهداشت باید به صورت یومیه در این مکان حضور داشته باشد وضمن نظارت بر رعایت بهداشت و برخورد با متخلفین مواردی نظیر تنظیم خانواده ،استحمام روزانه وبهداشت کودکان را متذکر شود ودر صورت سرپیچی افراد موارد را به امور اتباع واقع در فرمانداری گزارش نماید.
در این نشست در زمینه جمع آوری زباله های اردوگاه وآسفالت کوچه ها با همکاری و اخذ بودجه این موارد از خودشان توسط شهرداری نیز بحث وتبادل نظر گردید.
فرماندار اردکان در این جلسه تاکید نمود در عین حالی که کار ساخت وانتقال اردوگاه به مکان جدید در دستور کار است و این مهم مساعدت مسئولین استان وکشوری را می طلبد اما در اردوگاه جدید نیز باید به یک وضعیت قابل قبول دست پیدا کنیم و مشکلات بهداشتی را تا حدی مرتفع نماییم.
منع شدید فعالیتهایی که با مواد غذایی سرو کار دارد ،تنظیم خانواده وقانون دوفرزندی ،استحمام روزانه ،ویزیت بیماران در محل اردوگاه وعدم مراجعه به مراکز درمانی سطح شهر ،جلوگیری از دپو زباله در معابر اردوگاه و تمیزی کوچه ها از جمله قوانینی است که قرار است در اردوگاه اعمال شود وکلیه افاغنه موظف به اجرای آن هستند.