نخستین ایستگاه خودکار هواشناسی کشاورزی یزد در اردکان دایر شد

شناسه : 133032636

نخستین ایستگاه خودکار هواشناسی کشاورزی یزد در اردکان دایر شد هم‌زمان با عید غدیر خم، اولین ایستگاه خودکار هواشناسی کشاورزی استان یزد با ۱٫۳ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری، با حضور تعدادی از مسئولان و بهره‌برداران این حوزه در احمدآباد شهرستان اردکان شروع به کار کرد.

 

به گزارش ایرنا، محمدرضا تابش نماینده اردکان در مجلس شورای اسلامی در آئین بهره‌برداری این ایستگاه با تبریک عید غدیر گفت: غدیر، روز کامل شدن دین و ارزانی داشتن تمامی نعمت‌ها به خلق و اوج حماسه خورشید با سپردن جهان انسان‌ها توسط پیامبر (ص) به امام علی (ع) برای نشر فضیلت، علم و عدالت و تقوا در جامعه است.


رئیس فراکسیون محیط‌زیست و توسعه پایدار مجلس، تغییر اقلیم و مشکلات زیست‌محیطی را ازجمله چالش‌های جهان در دوره جدید برشمرد و اظهار داشت: محدودیت در استفاده از سوخت‌های فسیلی و کاهش گازهای گلخانه‌ای ازجمله الزامات و تعهدات کشورهای مختلف به‌خصوص قدرت‌های بزرگ جهانی در توافق‌نامه پاریس است.


وی ادامه داد: ولی امروز شاهد هستیم که در آمریکا با روی کار آمدن دونالد ترامپ، این کشور به‌صورت یک‌جانبه از این پیمان اقلیمی خارج شد و با خدشه به قواعد بین‌المللی و توسعه پایدار جهانی، بیش از گذشته شخصیت کاسب‌کارانه و تک‌بعدی ترامپ برای همگان را آشکار ساخت.


وی در خصوص مشکلات آب‌وهوایی ایران نیز تصریح کرد: ۹۹٫۶ درصد از مساحت کشور درگیر خشک‌سالی‌های خفیف تا بسیار شدید است و در ۵۰ سال اخیر به ازای هر دهه، کشورمان ۳۹ درصد درجه سلسیوس گرم‌تر می‌شود.


تابش ادامه داد: در سال ۹۶ تمام استان‌های کشور با کاهش بارش نسبت به بلندمدت، مواجه بوده‌اند طوری که مجموع بارش کشور ۱۴۹ میلی‌متر ثبت شد و میزان بارش سال گذشته نسبت به میانگین مورد انتظار بارش دریافتی در بلندمدت ۳۶ درصد و نسبت به سال گذشته ۳۳ درصد کمتر بود.


نماینده مردم استان یزد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سخت‌کوشی کشاورزان این استان و خسارت ۶۵۰ میلیارد تومانی بخش کشاورزی در سال گذشته ناشی از مشکلات کم‌آبی و خشک‌سالی یادآور شد: این منطقه علیرغم آب‌وهوای بیابانی در بسیاری از شاخص‌های تولید محصولات کشاورزی در کشور دارای جایگاه خوبی است، طوری که در حال حاضر سومین تولیدکننده پسته، رتبه چهارم تولید انار، دومین تولیدکننده محصولات گلخانه‌ای و ... است که باید با حمایت از کشاورزان و استفاده از روش‌ها و فناوری‌های نوین نسبت به رفع تنگناها و افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی اقدام مؤثرتری انجام شود.


عضو هیئت‌امنای دانشگاه علم و صنعت ایران در ادامه با بیان اینکه باید با کمک فناوری‌های جدید داده‌های بخش کشاورزی را به‌طور کاربردی و علمی استفاده کرد، اظهار داشت: ایستگاه خودکار هواشناسی کشاورزی اردکان می‌تواند با پایش شاخص‌های محیطی، در تعیین نیازهای آب‌وهوایی گیاه، محاسبه نیاز آبی، کاهش خسارت سرمازدگی و غیره مؤثر باشد.


تابش تأکید کرد: زمانی می‌توانیم عملکرد این ایستگاه را موفق ارزیابی کنیم که بتواند با ارتباط صحیح و بهنگام اطلاعات اقلیمی، در جهت ارتقای بهره‌وری، جلوگیری از بروز خسارات، اجرای مدیریت بهینه و سودآوری به کشاورزان نقش مثبتی ایفا کند.


نماینده مردم اردکان در مجلس همچنین با ابراز تأسف از کاهش شدید و بیش از ۷۰ درصد تولید پسته شهرستان به دلیل تغییرات آب‌وهوایی و عدم تأمین نیاز سرمایی درختان در فصل زمستان عنوان داشت: از مسئولان جهاد کشاورزی استان و مدیران انتظار دارم با لحاظ کردن این مشکلات، نسبت به رسیدگی به درخواست‌های کشاورزان منطقه به‌طور جد تلاش کنند.


در آئین بهره‌برداری از اولین ایستگاه خودکار هواشناسی کشاورزی استان یزد در اردکان، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، مدیرکل هواشناسی، فرماندار، امام‌جمعه احمدآباد و جمعی از مسئولان محلی حضور داشتند.

 

 آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.