با حضور وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي جناب آقاي دكتر صفار هرندي
وزير محترم ارشاد پس از ورود به شهرستان اردكان مورد استقبال فرماندار شهرستان اردكان و تني چند از مسئولين قرار گرفت ، سپس با حضور در گلزار شهداي اردكان به مقام شامخ 420 شهيد اين شهرستان و علماي راحل حضرت آيت ا... خاتمي و حضرت آيت ا... بهجتي عرض ادب نمود .
در ادامه حضور وزير ، بخشي از مصوبات انجام گرفته در دفتر فرماندار اردكان مورد پيگيري و بررسي قرار گرفت و سپس صفار هرندي در جلسه شوراي اداري با حضور مسئولين ادارات اردكان شركت نمود .
گزارش مبسوط اين جلسه جهت استحضار اعضاي هيئت دولت و شخص رياست محترم جمهور به شرح ذيل مي باشد :
پس از تلاوت آياتي چند از كلام ا... مجيد و سرود جمهوري اسلامي فرماندار شهرستان اردكان ضمن عرض خير مقدم و شادباش به مناسبت حضور رياست محترم جمهور در استان يزد براي دومين مرتبه با هدف اعتلاي استان يزد ، قدوم سبز آقاي صفار هرندي وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي و نماينده هيات دولت بر خاك شهر علم و ادب ، اردكان را گرامي داشت .
روستايي با اشاره به اينكه دولت تمامي هم و غمش ، رفع مشكلات و از بين بردن مناسبات دست و پا گير و زمان بر در اجراي پروژه ها مي باشد گفت : اينكه دولت خدمتگزار براي تفويض اختيارات تام به استانها تلاش نموده است قابل تحسين است اما آنچه مسلم است در اكثر موارد قدرت مانور و تصميم گيري مسئولين شهرستان ها بسيار محدود است و متاسفانه در خيلي جاها ساز و كاري براي اعمال نظر مسئولين شهرستان كمتر ديده مي شود كه در اين زمينه تجديد نظر لازم مي باشد .
گوشه اي از درخواست هاي فرماندار شهرستان اردكان از هيات دولت كه در اين جلسه مطرح شد به شرح ذيل مي باشد :
احداث پست برق 400 كيلو واتي اردكان
-       احداث پل زير گذر ميدان شهدا با توجه به بار ترافيك موجود
-       ايجاد يك مركز متمركز خوابگاهي براي دانشجويان دختر با توجه به ظرفيت بالاي دانشجو
-       نياز به اعتبار براي تكميل سقف مصلي شهرستان و تجهيزات گرمايشي و سرمايشي اين مركز فرهنگي مذهبي
-       تكميل ورزشگاه آزادي و پروژه سالن چند منظوره
-       تكميل و تجهيز سريع بيمارستان كه پيشرفت بالايي را در بر داشته است
-       نياز اعتباري شهرداري تازه تاسيس عقدا و احمد آباد
-       تخصيص اعتبار جهت توسعه فعاليت هاي عمراني و بهسازي روستاها
در ادامه حجت الاسلام و المسلمين ديداري امام جمعه شهر اردكان پس از عرض تسليت به مناسبت ايام سوگواري دهه آخر ماه مبارك صفر حضور آقاي صفار هرندي وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي را به فال نيك گرفته و ابراز اميدواري كرد بازديد و حضور اين وزير محترم در شهر فرهنگ مدار اردكان بتواند منشا اثرات خير و مفيد در بخش فرهنگ و ساير بخشها گردد .
امام جمعه اردكان با بيان اينكه در حال حاضر حوزه علميه اردكان در دو بخش خواهر و برادر مفتخر به تدريس دروس حوزوي از سطح تا عالي مي باشد خواستار تخصيص اعتبار جهت احداث خوابگاه در مدرسه علميه خواهران الزهرا شهرستان اردكان گرديد .
پس از پايان بيانات امام جمعه رئيس شوراي شهر حجت الاسلام سيد محمد حسيني پور با ذكر پاره اي از موارد در خصوص روند توسعه شهر اردكان خواستار پيگيري وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي و رساندن پيغام اردكان به گوش رئيس محترم جمهور گرديد .
حسيني پور عوارض 5/1 درصدي ارزش افزوده سوخت و سيگار كه از درآمدهاي پايدار شهرداري هاست را مد نظر قرار داد و خواستار تجديد نظر در طرح حذف اين عوارض كه منجر به كاهش درآمد شهرداريها مي گردد شد . رئيس شوراي شهر در بخش بهداشت و درمان كمبود تجهيزات تخصصي و پزشكان متخصص را متذكر گرديد و در بخش فرهنگ بودجه ناكافي يك ميليون و دويست هزار توماني ساليانه اداره ارشاد را يادآوري نمود و گفت : چنين بودجه اي براي شهري مثل اردكان كه هميشه در امورات فرهنگي پيشتاز مي باشد بسيار اندك است و در اين بخش بايستي ملاحظاتي صورت گيرد .
حسيني پور كوتاهي و قصور استانداري در زمينه رفع معظل محدوده اردكان و ميبد را نيز در اين جلسه يادآوري كرد و در اين راستا خواستار پيگيري جدي مسئولين كشوري و استان قبل از ايجاد تشنج گرديد .
در بخش ديگري از جلسه شوراي اداري شهرستان ، روساي ادارات آموزش و پرورش و بهزيستي پاره اي از موارد را به سمع ايشان رساندند .
دكتر شاكر رئيس اداره بهزيستي اردكان در خصوص مركز تحقيقات سالمندان شهرستان اردكان كه از مصوبات سفر اول رئيس جهور بود گزارشي ارائه و خواستار تسريع در اجراي اين پروژه با توجه به نياز معلولين و سالمندان بعنوان قشري كه نماينده و متولي خاص ندارند ، گرديد .
طاهر زاده رئيس آموزش و پرورش اردكان نيز با توجه به مشكلات موجود در آموزش و پرورش حمايت و همكاري مسئولين و نهادهاي مختلف در سطح كشور و استان را خواستار شد و در موارد ذيل عنايات ويژه هيات دولت و مسئولين ذيربط را به استمداد طلبيد .
-       تكميل استخر و سوله ناتمام كانون امام خميني (ره) شهرستان اردكان كه از سال 73 تا كنون مهمترين مركز تفريحي ، آموزشي و تحقياتي دانش آموزان اردكان محسوب مي شود .
-       تكميل سالنهاي ورزشي نيمه كاره در نظر گرفته شده براي مجتمع ورزشي غدير كه يك مجتمع متمركز و مستعد براي تربيت بدني آموزش و پرورش اردكان محسوب مي شود .
-       مساعدت در اتمام 14 پروژه خيري در آموزش و پرورش شهرستان كه به دلايلي نظير فوت خير يا كمبود بودجه به تعطيلي كشيده شده و بعضا در حال تخريب مي باشد .
پس از ارائه درخواست ها و موارد مدنظر مسئولين ادارات اردكان بصورت كتبي و شفاهي مدير كل محترم اداره ارشاد استان حجت الاسلام و المسلمين عجمين با بيان برخي از استعدادهاي بالقوه فرهنگي در اردكان اين شهر را از جايگاه ممتاز فرهنگي برخوردار دانست و از تلاشهاي سركار خانم حايري بعنوان تنها مدير زن مجموعه ادارات ارشاد شهرستانها تقدير و تشكر نمود .
حجت الاسلام عجمين در خصوص مشكلات و نيازهاي مجتمع فرهنگي حضرت آيت ا... خاتمي و سينماي اردكان نيز توضيحاتي را به وزير محترم ارائه نمود .
در بخش پاياني جلسه شوراي اداري ، وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي بعنوان نماينده هيات دولت از جمع بندي و ارائه كليه موارد و درخواست هاي مطروحه و رسيدگي به موارديكه در سطح جلسه هيات دولت ميباشد در جلسه اي كه فردا با حضور رئيس جمهور در مركز استان برگزار مي شود خبر داد .
صفار هرندي با ابراز خرسندي از توفيق ديدار با مسئولين ادارات شهرستان اردكان در رهگذر سفر دوم دولت محترم و آقاي رئيس جمهور به يزد از اردكان بعنوان يك پايگاه عظيم فرهنگي در استان ياد نمود و با ذكر نام برخي مفاخر علمي اردكان نظير حضرت آيت ا... خاتمي و آيت ا... محقق داماد بخاطر داشتن چنين پشتوانه هاي فرهنگي بزرگ به مردم اردكان تبريك گفت .
نماينده هيات دولت در اردكان در خصوص پيگيري درخواستها و نيازهاي شهرستان گفت : بحمدا... با اخوتي كه در بين مسئولين كشور در تمامي مناطق و بخشها ديده مي شود و در اين رهگذر عاري بودن از هرگونه تعلقات بي مورد در زمينه رفع كامل معظلات بخوبي مشهود است مطمئنيم وقتي در مورد مصالح يك منطقه صحبت مي شود همه همراهي خواهند نمود و بنده نيز به عنوان نماينده اي كه در شهر شما حضور پيدا كرده ام از مواضع و درخواستهاي شما در جلسه هيات دولت دفاع خواهم نمود و تا حصول نتيجه پيگيري مي نمايم .
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با مدد گرفتن از رهنمودهاي مقام معظم رهبري شان حكومت اسلامي و نظام برآمده از انقلاب را در حفظ ارزشها و سنتهاي اصيل اسلامي و ايراني دانست و تصريح كرد شأن و منزلت جهاني جمهوري اسلامي تقويت بنيه ديني است يعني همان سرمايه اي كه به دليل داشتنش اين سرزمين به نام مهد اسلام و مهد حمايت از مظلوم پابرجاست .
صفار هرندي در ادامه افزود : آنچه امروز ما را به عنوان ايران و جمهوري اسلامي سر زبانهاي دنيا انداخته دموكراسي و مباحث حقوق بشري نيست بلكه جريان مدافع اسلام گرايي است كه با در دست داشتن علم اسلام ارزشهاي خود را حفظ نموده است .
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با تحسين نمودن حفظ روحيات سنتي در گفتار ، رفتار ، معماري ، مناسبات و كليه ي جوانب اردكان توسط مردمش خطاب به مردم اين شهرستان گفت : كشورهاي بزرگ و پيشرفته كه به مدرن ترين ابزار ارتباطي روز دنيا مجهز مي باشند هيچگاه حاضر نيستند معماري سنتي خود را براي حفظ هويتشان تغيير دهند و اين قابل تحسين است كه شهرستان اردكان نيز هنوز ظاهر سنتي خود را حفظ نموده است ؛ اگر در شهر شما هنوز ساخت و ساز در سطح ، مشاهده مي شود و معماريها شيوه سنتي دارد و به آپارتمان سازي آنچنان رونق نيافته است نشانه عقب ماندگي نيست بلكه پا فشاري روي مدل معماري بومي يكي از اصيل ترين جلوه هاي ظاهري مدنيت فرهنگي است و همين پافشاريها روي مواضع اسلامي در سطح كلان بين المللي باعث گرديده كه دنيا براي رهبران ايران ارزش فوق العاده اي قائل شود به گونه اي كه در كشوري مثل مصر ارزشي كه مردم براي رهبر و رئيس جمهور ما به عنوان يك رهبر اسلامي آزادي خواه قائلند از رهبران خودشان خيلي بيشتر و قابل ملاحظه تر مي باشد .
صفار هرندي در بخش ديگري از بيانات خود در جلسه شوراي اداري اردكان قانع و شاكر بودن را از ويژگيهاي مقدس خطه كوير دانست و افزود : اين كه يزد را دارالعباده مي گوييم به خاطر ويژگيهاي برجسته آن است يعني اينكه مردم اين گوشه كوير مدام سر به آستان دوست دارند و چشمشان مدام به آسمان است و اين يك سرمايه و يك گوهري است كه مايه مباهات شما ساكنين كوير است ؛ سرمايه اي كه ديگران را به غبطه خوردن وا داشته است .
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در پايان سخنان خود ضمن اينكه مجددا بر پيگيري موارد مطروحه در اين جلسه تاكيد نمود خواستار پافشاري مردم اردكان در حفظ و صدور فرهنگ غني شان گرديد و سد نمودن رخنه هايي كه گاهي موارد براي نفوذ فرهنگ غلط به جامعه باز مي شود را بعنوان اصلي ترين وظيفه فرهنگي مردم تلقي نمود .
پس از پايان جلسه شوراي اداري و اقامه نماز ظهر و عصر وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي طبق برنامه زمان بندي شده به صورت حضوري با چند تن از مردم شهرستان كه براي بيان مشكلاتشان نام نويسي كرده بودند ملاقات و در جريان مشكلات آنها قرار گرفت .
ديدار با خانواده شهدا و جانبازان ، افتتاح ساختمان جديد صندوق مهر امام رضا (ع) شهرستان اردكان و بازديد از پروژه مسكن مهر اين شهرستان از ديگر برنامه هاي وزير ارشاد در سفر به اردكان بود .