فرماندار و رئیس شورای پدافند غیرعامل شهرستان اردکان
فرماندار اردکان در جلسه شورای پدافندغیرعامل اردکان که با رویکرد نکوداشت هفته پدافندغیرعامل و تشکیل رسمی این شورا در اردکان برگزار شد؛ گفت: در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری و اهمیت پرداختن به مقوله پدافند غیرعامل، این شورا در اردکان کار خود را آغاز کرد.
 
به گزارش روابط عمومی فرمانداری اردکان هادی مقیمی افزود: باید آمادگی‌های لازم را در ارتباط با تهاجمات و تهدیدات احتمالی از هرجهت و در همه زمینه‌ای داشت؛ اما برخی تصور نادرستی از پدافند غیرعامل دارند و کاربرد آن را بیشتر در زمینه نظامی می‌دانند.
 
وی آمادگی همه دستگاههای دولتی و غیردولتی را در اجرای اهداف کمیته‌های مختلف پدافندغیرعامل لازم دانست و اظهار داشت: امیدواریم با مشخص شدن کارگروه‌ها و وظایف اعضای این شورا، شهرستان اردکان در یک برنامه مشخص و زمان‌بندی شده در حوزه پدافند غیرعامل تجهیز و آمادگی‌های لازم را پیدا کند.
 
عالی‌ترین مقام اجرایی شهرستان، توجه به پدافند غیرعامل را امری بسیار مهم و حائز اهمیت برشمرد و تأکید کرد: با توجه به شرایط کشور در منطقه و در معرض خطر قرار داشتن با نگاه به خصومت دشمنان در هر لحظه، می‌توان ضمن توجه به مسئله پدافند غیرعامل میزان خسارت و تلفات احتمالی را در اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی کاهش داد و به حداقل رساند.
 
مقیمی افزود: اگر شرایط مناسب و آمادگی لازم برای مقابله با خاطرات را داشته باشیم می‌توانیم با ساختار دفاعی مناسب، ایمنی را به حداکثر ممکن افزایش دهیم و از خطرات و آسیب‌هایی که ممکن است ما را تهدید کند جلوگیری نماییم.
 
وی در پایان، حفظ سرمایه‌های کلان و ملی کشور و ایجاد آمادگی لازم برای مقابله با دشمن و خطرات احتمالی را از دیگر زمینه‌های مهم توجه به پدافند غیرعامل دانست و یادآور شد: مهم‌ترین مقوله در این زمینه آموزش به شهروندان است که برای مقابله با تهدیدات و خطرات احتمالی و آسیب‌های ممکن با فراگیری به موقع هر لحظه در کنار دستگاه‌های مرتبط به ایفای نقش بپردازند.
 
مدیرکل پدافندغیرعامل استانداری یزد نیز در این جلسه به اقدامات انجام گرفته در حوزه‌های زیستی، کالبدی و سایبری توسط کارگروه‌های استان و شهرستان‌ها اشاره کرد و گفت: در نیمه اول سال جاری به منظور آگاهی‌بخشی و معرفی اهداف این نهاد نوپا جلساتی با فرمانداران و مدیران ادارات شهرستان‌های استان برگزار و سعی شد با تشکیل جلسات شورای پدافند غیرعامل شهرستان‌ها، نکات لازم و اساسی در این زمینه مورد آموزش و توجیه قرار گیرد.
 
محمدصادق طهماسبی با اشاره به ظرفیت‌های موجود در شهرستان اردکان، این شهرستان را در حوزه‌های خطوط اصلی راه‌های زمینی و ریلی، کشاورزی و صنعت استان حائز اهمیت دانست و تصریح کرد: راه‌اندازی و اولویت‌بندی کارگروه‌های هفت گانه آب و انرژی، جهاد کشاورزی، بهداشت، سلامت و امداد و نجات، راه و شهرسازی و پشتیبانی خدمات شهری، صنعت، معدن و تجارت، فرهنگی، اجتماعی و آموزشی و کارگروه دفاعی، امنیتی، انتظامی در زمینه سازماندهی و مشارکت مردمی از اولویت‌های شورای پدافندغیرعامل در شهرستان اردکان به‌عنوان دروازه ورودی استان خواهد بود.
 
وی به برنامه‌ها و اهداف این اداره در هفته پدافندغیرعامل که از تاریخ ۶ لغایت ۱۲ آبانماه برگزار می‌شود اشاره و خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم با تشکیل جلسات شورای پدافند غیرعامل شهرستان‌ها در زمینه آمادگی و آگاه‌سازی مردم استان یزد در این زمینه مهم گامی اثربخش برداریم.
 
در ادامه هر یک از اعضای شورا نظرات و پیشنهادات و اقدامات انجام گرفته در حوزه کاری خود را بیان و آمادگی خود را برای برگزاری هرچه بهتر برنامه‌های نکوداشت هفته پدافندغیرعامل و جلسات این شورا اعلام کردند./ ص