هفتمین جلسه کارگروه علمی‌تخصصی امور اجتماعی:

 فرماندار اردکان در هفتمین کارگروه اجتماعی و فرهنگی شهرستان با تأکید بر لزوم تمایز میان آمارهای مربوط به خشونت با آنچه در واقع روی می‌دهد گفت: دسترسی بسیار راحت و بدون محدودیت به شبکه‌های مختلف اجتماعی و شرایط حساس اقتصادی و اجتماعی را می‌توان در کنار عوامل مختلف خانوادگی و کاهش کنترل‌های اجتماعی از عوامل بروز و ظهور خشونت و پرخاشگری در جامعه دانست.

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری اردکان بهروز شهابی‌زاد افزود: اگرچه پیشگیری انتظامی و حقوقی نقش قابل‌توجهی در کاهش میزان خشونت در خانواده و جامعه دارد؛ اما این حمایت‌های قانونی اگر با تدابیر فرهنگی و اجتماعی همراه نباشد، راه به‌جایی نخواهد برد.

 

 فرماندار اردکان گفت: هدف از برگزاری چنین کارگروه‌های تخصصی، بررسی ریشه‌های بروز خشونت جهت تدوین برنامه‌های عملیاتی در سه سطح پیش از بحران، حین بحران و پس از بحران است. وی اصلاح و تقویت باورها و هنجارهای دینی و فرهنگی، ارتقای سطح تاب‌آوری در خانواده‌ها، ارائه تعریف مجدد از خشونت، آموزش و برگزاری برنامه‌های مختلف در راستای افزایش نشاط اجتماعی را ازجمله راه‌هایی دانست که می‌تواند زمینه‌های بروز خشونت را کاهش دهد.

 

 شهابی‌زاد خاطرنشان کرد: تا زمانی که خشونت به‌عنوان یک امر طبیعی، بدیهی و غیرمذموم در خانواده‌ها پذیرفته‌شده باشد و مردان یا زنان به خود این حق را بدهند که از رفتارهای خشونت‌آمیز به‌عنوان راهکار برون‌رفت از مشکلات روزمره خود استفاده کنند، هیچ ابزار حقوقی و انتظامی نمی‌تواند مانع بروز خشونت در جامعه گردد.

 

 وی ادامه داد: این در حالی است که هدف اصلی تمامی ادیان به‌ویژه دین مبین اسلام مباحث اخلاقی و کرامت انسانی است که به‌عنوان محوری‌ترین تکلیف بیان‌شده است به‌طوری‌که تمامی تکالیف دیگر بر محور اخلاق بناشده‌اند.

 

شهابی‌زاد در پایان گفت، بر این اساس، مهم‌ترین وظیفه احیا و گسترش اخلاق در جامعه بر عهده آموزش‌وپرورش، مساجد، حوزه‌های علمیه و مراکز آموزش عالی است.

 

مدیریت هیجان، کنترل تعارضات در خانواده، آموزش مربیان مهدهای کودک، معلمان آموزش‌وپرورش، اولیا و کارمندان، روحانیون، بازنشستگان، پزشکان عمومی، مددیاران سلامت و زنان خانه‌دار علاقه‌مند ازجمله راهکارهایی بود که در این کارگروه بررسی شد.

 

همچنین لزوم ایجاد مراکزی جهت دریافت هیجانات مثبت و صحیح به‌ویژه برای نوجوانان و زنان خانه‌دار، ایجاد کانون‌های تفکر مثبت، هدایت تشکل‌ها به این حوزه، غربالگری موارد در معرض آسیب، اطلاع‌رسانی مناسب در مورد وظایف و عملکرد اورژانس اجتماعی، معرفی خط تلفن مداخله در بحران، آماده‌سازی بسته‌های مداخله‌ای برای قشرهای مختلف جامعه ازجمله راهکارهایی بود که در این جلسه مطرح شد.

 


Download فیلم