رئیس دادگستری در شهرستان اردکان اعلام نمود
 رئیس دادگستری در شهرستان اردکان اعلام نمود:در دادگستری شهرستان اردکان در سال 1387 نسبت به سال 1386کاهش ورودی پرونده ها به میزان 15درصد داشته است  ولیکن در شورای حل اختلاف شاهد افزایش ورودی پرونده بوده ایم و این دلالت براعتماد مردم به شوراهای حل اختلاف حل مسائل از طریق صلح و سازش دارد .
"ابوالقاسم کریمی"در گفتگو با خبرنگار ایرنا به مناسبت هفته قوه قضاییه ،گفت : دادگستری شهرستان اردکان از دو واحددادسرا و دادگاه تشکیل، که در واحد دادسرا دادستان _بازپرس_ودو نفر دادیار ودر دادگاه سه نفر قاضی مشغول به انجام وظیفه می باشند.
  در سال 1387کلا ورود 2300 فقره پرونده وارد دادسرا و 2700 فقره پرونده وارد دادگاه ها شده است.
وی گفت: حوزه قضایی شهرستان اردکان مجموعا دارای 9 شورای حل اختلاف  می باشد که در سال 1387 مجموعا حدود 4000فقره پرونده ورودی شورای حل اختلاف بوده است .
"کریمی"در خصوص  بحث کیفری  اضافه نمود:بیشترین پرونده ها مربوط به تصادفات می باشد و پرونده های مربوط به مواد مخدر –سرقت و ایراد قرب و جرح عمدی ،توهین نیز بخش زیادی از پرونده هاکیفری تشکیل می دهد.
وی گفت:در بحث حقوقی نیز بیشترین پرونده ها  مربوط به اختلافات خانوادگی مخصوصا طلاق می باشد که جا دارد مسئولین مربوطه فکر اساسی در خصوص این موضوع و علت ان داشته باشند.
"کریمی"اشاره کرد: سیاست قضای کیفری به لحاظ موقعیت جغرافیایی شهرستان اردکان و حرکت ان  به سوی صنعتی شدن مشکلاتی را ایجاد نموده است از جمله  جاده ترانزیتی مواد مخدر که از این شهر می گذرد وهمین امر موجب گردیده کشف مواد مخدر در شهرستان بالا بوده و کاها نیز با زدو خورد مسلحانه همراه بوده و متاسفانه گاهی اوقات نیز شاهد شهادت بعضی از پرسنل نیروی انتظامی می باشیم .
وی اضافه کرد:
همچنین حرکت شهرستان به سوی صنعتی شدن نیز جرائمی همچون سرقت جرائم مربوط به مواد مخدر و روابط نامشروع را بالا برده است.
و ی بیشترین مشکل را مربوط به جمعیت زیاد اتباع بیگانه نسبت به جمعیت شهرستان دانست و گفت:  مسوولین فکر اساسی نمایند زیرا وجود اتباع مزبور توزیع مواد مخدر در شهرستان را بالا برده و عملا مبارزه با مواد مخدر را کمرنگ می نماید .
رئیس دادگستری اضافه نمود:
الحمدا... با کوشش و تلاش قضات و ضابطین دادگستری امروزه شهرستان اردکان نسبت به شهرستان های دیگر استان از ضریب امنیتی بالایی برخور دار است ولی مسلما حق این مردم بزرگوار و فهیم بالاتر از این است .