صبح امروز به میزبانی فرمانداری اردکان

نشست بخشداران سراسر استان یزد به میزبانی فرمانداری اردکان صبح امروز در سالن شهید حنیف این فرمانداری برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری اردکان، هادی مقیمی در این نشست با اشاره به ویژگی‌های منحصربه فرد شهرستان اردکان، بافت تاریخی منسجم این شهرستان را از ظرفیت‌های مهم گردشگری عنوان کرد و آن گاه با بیان این که اردکان به شهرستانی صنعتی تبدیل شده است؛ گفت: صنعت و معدن در اردکان توسعه قابل توجهی یافته است و هم اکنون بیش از ۲۵۰ واحد صنعتی با اشتغال‌زایی بیش از ۲۴۵۰۰ نفر در اردکان مشغول فعالیت هستند.

 

فرماندار اردکان سرمایه گذاری در حوزه صنایع کنجدی را از نقاط قوت شهرستان در حوزه اقتصاد مقاومتی برشمرد و گفت: علیرغم رکود موجود در بازار خوشبختانه این صنایع مورد حمایت و توسعه قرار گرفته و در سال آینده ۵۰ واحد دیگر در این حوزه مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

 

عالی‌ترین مقام اجرایی شهرستان با بیان این‌که به علت موقعیت جغرافیایی اردکان، فرصت سرمایه‌گذاری و توسعه ریلی در این شهرستان وجود دارد گفت: فرهنگ سرمایه‌گذاری به دهیاری‌ها نیز تسری پیدا کرده است و شرکت تعاونی دهیاری‌های با سرمایه‌گذاری در پروژه آهک صنعتی منبع درآمد پایداری را برای تمام روستاهای شهرستان فراهم آورده است.

 

فرماندار اردکان که در جمع بخشداران استان یزد سخن می‌گفت؛ افزود: توسعه روستایی زیربنای توسعه کشور است و خوشبختانه در سال‌های پس از انقلاب اقدامات خوبی در روستاها صورت گرفته؛ اما به نظر می‌رسد حوزه‌های اشتغال پایدار روستایی، آموزش و پرورش و بهداشت و سلامت نیازمند توجه بیشتر و بهتر است.

 

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری یزد نیز هدف از این نشست را هماهنگی بیشتر بخشداران به‌ویژه در آستانه عید نوروز عنوان کرد و گفت: کمیته امور دهیاری‌ها برای نوروز ۹۶ تشکیل و برای سفرهای نوروزی به‌خصوص در روستاهای هدف گردشگری اهدافی تعریف شده است.

 

محمد یارمند افزود: عملکرد عمرانی در روستاها در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته است؛ اما آنچه در این میان اهمیت دارد نظارت بخشداران و بخشداری‌ها بر عملکرد دهیاران و به‌ویژه شرکت‌های تعاونی روستایی است.

 

وی توسعه کشور را در گرو توسعه روستایی دانست و گفت: اشتغال و اقتصاد روستایی مهم‌ترین حلقه‌های مفقوده روستاها در جهت ماندگاری ساکنان است.

 

یارمند تصریح کرد: خوشبختانه با پیگیری‌هایی که در دولت تدبیر و امید صورت گرفته؛ تسهیلات خوبی برای اشتغال‌زایی در روستاها فراهم شده و در طرح‌های اشتغال‌زایی روستایی، میزان پرداخت تسهیلات رضایت‌بخش بوده است.

 

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری یزد از ارائه تسهیلات به طرح‌های نوین آبیاری، فن‌آوری‌های زیست‌محیطی و تولیدات کشاورزی در آینده خبر داد و گفت: هدف‌گذاری سال جدید این دفتر، تقویت روستاها به ویژه روستاهای هدف گردشگری است.

 

در ادامه؛ هریک از بخشداران به بیان دیدگاه‌ها؛ پیشنهادات و مشکلات بخش خود پرداختند و در این پایان این نشست که با حضور مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان برگزار شد؛ مشکلاتی نظیر طرح هادی روستاها و... مورد بررسی قرار گرفت.

 

گفتنی است در پایان؛ از بخشداران استان با اهدای لوح تقدیر شد.