مراسم روز روستا با حضور فرماندار، مدیرکل دفتر امور روستایی، بخشداران و اعضای شوراهای روستایی
همایش اعضای شوراهای اسلامی روستاهای شهرستان اردکان با حضور فرماندار اردکان، مدیرکل دفنر امور روستایی استانداری، بخشداران و جمعی دیگر از مسئولان به میزبانی بخشداری عقدا در روستای زرجوع اردکان برگزار شد.
 
به گزارش روابط عمومی فرمانداری اردکان هادی مقیمی در این نشست روستا را محل زایش و رویش و منبع سرشار استعدادهای اقتصادی، انسانی دانست و گفت: مردم روستایی نمود خلوص و قناعت هستند.
 
فرماندار اردکان با تشریح اقدامات دولت در حوزه روستاها، دوره چهارساله دولت دوازدهم را دوره ثمردهی تأمین زیرساخت‌های روستایی دانست و افزود: با همکاری و مشارکت مردم روستاها، آینده روشنی در این بخش رقم خواهد خورد.
 
وی حوزه‌های بهداشت و سلامت، اشتغال و آموزش را از بخش‌هایی برشمرد که نیازمند توجه جدی است و آن‌گاه با اشاره به طرح معاونت توسعه روستایی برای توسعه اشتغال پایدار بیان داشت: در صورت موفقیت‌آمیز بودن طرح، مهاجرت معکوس از شهر به روستاها دور از انتظار نیست.
 
وی که در جمع اعضای شوراهای اسلامی روستاهای شهرستان اردکان سخن می‌گفت؛ با یادآوری جایگاه و مسئولیت‌های قانونی شوراها، از اعضا خواست فعالیت براساس ضوابط قانونی را مدنظر قرار دهند تا ضمن پرهیز از حاشیه‌ها و کمک به مردم، اعتماد مردم به آنان را به درستی پاسخ داده باشند.
 
مقیمی احداث کارخانه آهک صنعتی با مشارکت دهیاری‌های شهرستان اردکان را یکی از نمودهای اقتصاد مقاومتی و مصداقی از آینده‌نگری برای درآمد پایدار روستاها دانست و اظهار امیدواری کرد شوراهای جدید با تداوم حمایت از این طرح، زمینه توسعه کارخانه یادشده را فراهم آورند.
 
محمد یارمند مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری یزد نیز در این نشست، نامگذاری روز «روستا و عشایر» را از ابتکارات دولت تدبیر و امید برشمرد و گفت: این نامگذاری میزان توجه دولت به روستاییان را نشان می‌دهد.
 
وی با بیان این‌که ۳۰ درصد از جمعیت کشور را روستاییان تشکیل می‌دهند؛ افزود: این جمعیت، بیش از ۵۰ درصد از نیاز غذایی کشور را تأمین می‌کند که رقم قابل‌توجهی است.
 
مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری یزد روستا را کانون توسعه و کارآفرینی دانست و گفت: باید جایگاه روستاها در برنامه‌ریزی‌های کلان استان و کشور مدنظر قرارگیرد.
 
یارمند از آب، محیط‌زیست و اشتغال به‌عنوان چالش‌های پیش‌روی روستاها نام برد و خاطرنشان کرد: تاکنون در حوزه اشتغال زیرساخت‌ها و تسهیلات بانکی فراهم شده و نتیجه آن به سرانجام‌رسیدن ۳۷ طرح روستایی در حوزه کارآفرینی و اشتغال است.
 
وی قانونمداری و جلوگیری از بروز حواشی را از وظایف و اولویت‌های شوراهای روستایی دانست و گفت: در سایه قانون و با تعامل و همراهی با مردم، نه‌تنها مشکلات راحت‌تر حل می‌شود؛ بلکه در زمینه‌های دیگر نظیر مدیریت بحران آب نیز موفق‌تر عمل خواهد شد.
 
گفتنی است در ادامه این نشست، مباحثی در خصوص جشنواره ملی روستاهای دوستدار کتاب و وضعیت کارخانه آهک صنعتی (طرح مشارکتی روستاهای شهرستان اردکان) مطرح و در پایان از روستاییان نمونه در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اقتصادی و... تجلیل شد.