کمیته‌های برنامه‌ریزی شهرستان‌ها به مراکز فرماندهی مقاومت در مقابل تهدیدات تبدیل می‌شوند

کمیته‌های برنامه‌ریزی شهرستان‌ها به مراکز فرماندهی مقاومت در مقابل تهدیدات تبدیل می‌شوندرئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد در جلسه کمیته برنامه‌ریزی شهرستان اردکان که عصر روز پنج‌شنبه در سالن شهید حنیف فرمانداری برگزار شد با اشاره به خطرات و تهدیدات پیش‌روی کشور بر لزوم مدیریت بهتر منابع مالی و استفاده از ظرفیت‌های جدید تأکید کرد.
 
به گزارش روابط عمومی فرمانداری اردکان سیدمجتبی حسینی‌پور اردکانی گفت: کشور در آستانه دو تهدید بیرونی قرار دارد که می‌توان با برنامه‌ریزی اصولی و صحیح آن‌ها را به فرصت خوبی تبدیل کرد.
 
وی با بیان این‌که در شرایط کنونی کشور، کمیته‌های برنامه‌ریزی شهرستان‌ها به مراکز فرماندهی مقاومت در مقابل تهدیدات تبدیل خواهند شد؛ افزود: این کمیته موظف است برنامه‌هایی برای افزایش تاب‌آوری اقتصادی شهرستان‌ها مصوب و اجرایی کند.
 
حسینی‌پور وضعیت منابع آبی استان را بسیار نگران‌کننده توصیف کرد و گفت: علاوه بر تهدیدات خارجی با مشکلاتی نظیر کم‌آبی مواجه هستیم و باید با مدیریت صحیح از این شرایط دشوار عبور کنیم.
 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان با اشاره به ابعاد توسعه در استان گفت: توسعه باید نشاط، رفاه اجتماعی و رضایت و اعتماد عمومی را افزایش داده و باعث کاهش مصادیق فساد اداری شود.
 
وی با ابراز تأسف از سیمای اقتصادی و فرهنگی جامعه بیان داشت: اقتصاد ملی ما بر پایه‌ای قرارگرفته که به راحتی با تحریم تهدید می‌شود و امنیت خاطری برای فعالیت مردم و سرمایه‌گذاران به‌وجود نیامده است؛ لذا نارضایتی مردمی از عملکرد اداری و اقتصادی در جامعه مشاهده می‌شود. 
 
این مقام مسئول، ایجاد میز خدمت در دستگاه‌ها را یکی از اقدامات مهم دولت برای رعایت حقوق شهروندی و کاهش نارضایتی عمومی دانست و گفت: کم‌کم باید ارتباطات چهره‌به‌چهره در دستگاه‌ها که منجر به بروز فسادهای احتمالی می‌شود؛ کاهش یابد.
 
وی افزایش بهره‌وری و صرفه‌جویی در مصارف مختلف ازجمله آب، برق و انرژی‌های گوناگون را از موضوعات مهم کمیته‌های برنامه‌ریزی دانست و بیان داشت: روی‌کرد جدید دولت در سرمایه‌گذاری، کاهش بودجه‌های صرفاً دولتی شهرستان‌هاست و با تعریف سرفصل‌های جدید ازجمله تبصره ۱۸و ۱۹ امکان افزایش منابع مالی شهرستان‌ها بیش‌تر خواهد شد.
 
حسینی‌پور اردکانی افزود: بر اساس ابلاغیه سازمان برنامه و بودجه کشور، اولویت طرح‌ها با مواردی است که با مشارکت بخش خصوصی اجرایی خواهند شد.
 
فرماندار اردکان نیز با بیان این‌که کشور در شرایط ویژه‌ای قرارگرفته؛ گفت: باید صرفه‌جویی انرژی و هزینه‌ها در دستگاه‌ها با نظارت بیش‌تری عملیاتی شود.
 
هادی مقیمی بیان داشت: باید بپذیریم که شرایط دولت تغییر کرده است و در سال‌های آینده نیز اعتبارات دولتی کاهش خواهند یافت.
 
وی راهکار اساسی در شرایط فعلی را مراجعه به بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت این بخش دانست و گفت: میزان توفیق مسئولان در امر مدیریت در شرایط فعلی مشخص خواهد شد.
 
نماینده عالی دولت در شهرستان خاطرنشان کرد: شرایط جهانی و تحریم‌های ایجاد شده، مشکلاتی را برای مردم و دولت به‌وجود آورده و باید بدانیم که هزینه استقلال کشور زیاد است و انقلاب و نظام حوادث و بحران‌های بسیاری را پشت‌سر گذاشته و راهی برای این موضوع پیدا خواهد شد.
 
مقیمی گفت: باید با درک درست از شرایط و خلق موقعیت‌های جدید، امید به آینده را در مردم به‌وجود آوریم.
 
گفتنی است اعتبارات شهرستان اردکان در سال ۹۷ بالغ بر ۲۱.۷ میلیارد تومان است که در ردیف‌های خاصی تعریف شده و  ۸۱۰ میلیون تومان شامل یک‌درصد بسیج، آب روستایی، حوزه علمیه و طرح‌های هادی روستایی الزاماتی است که باید رعایت شود.
 
همچنین اعتبار ۳ درصد نفت، با ۲۲ درصد کاهش به ۲.۳ میلیارد تومان و اعتبار ارتقای شاخص‌های اقتصادی با ۴۹ درصد کاهش به ۲.۱ میلیارد تومان رسیده است.