کانون سلامت محلات در اردکان راه‌اندازی می‌شود

کانون سلامت محلات در اردکان راه‌اندازی می‌شودفرماندار اردکان گفت: کانون سلامت محلات در محله شریف‌آباد این شهرستان به‌صورت پایلوت راه‌اندازی می‌شود.

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری اردکان هادی مقیمی در نشست شورای سلامت شهرستان با اظهار خرسندی از اجرای این برنامه در شهر افزود: دستگاه‌های اجرایی تمام همت و ظرفیت خود را جهت اجرای هر چه‌بهتر برنامه بگذارند.

 

وی با اشاره به برخی مشکلات جامعه و ماهیت آسیب‌های اجتماعی در فضاهای مجازی و حقیقی، ناامنی‌ها و پایین بودن اعتماد عمومی افزود: سرمایه‌های اجتماعی در جامعه در حوزه‌های مختلف نابود شده که باید با مشارکت دستگاه‌ها از تخریب بیشتر آن‌ها جلوگیری و در مسیر تعالی و رشد هر چه بیشتر جامعه گام برداریم.

 

مدیر شبکه بهداشت و درمان اردکان هم گفت: با توجه به تغییر چهره بیماری‌ها، لزوم اجرای طرح تحول سلامت عینی شد.

 

سید محمد پورهاشمی با اشاره به سیاست‌گذاری مقام معظم رهبری تصریح کرد: در بند ۱۱ این سیاست‌گذاری‌ها اهمیت مشارکت آگاهانه، توانمند مردم و استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود در حفظ و ارتقای سلامت جامعه الزامی است.

 

وی ضمن اشاره به اهمیت اجرای طرح توسعه بهینه سلامت محلات و برنامه مداخلات اجتماع‌محور افزود: این برنامه‌ها زمان‌بر است ولی با هم‌گرایی و هم‌افزایی مردم و مسئولان بهترین نتایج را در بردارد و بی‌شک حمایت فرمانداری در اجرای آن‌ها بسیار مهم است.

 

سید محمد هاشمی رئیس هیئت‌مدیره بنیاد توانمندسازی بانو رباب طاهری نیز در خصوص روند اجرای طرح توانمندسازی توسعه پایدار در این بنیاد گفت: این برنامه از ۱۷ سال پیش تابه‌حال به همت دکتر ملک‌افضلی و در حیطه‌های مختلف ازجمله سرمایه، سواد، سلامت و اخلاق در حال اجراست.

 

سلیمه زارع از گروه آموزش و ارتقاء سلامت دانشگاه نیز پیرامون چارت ساختاری برنامه گفت: اجتماعی شدن سلامت با مشارکت مردم، همکاری بین بخشی و عدالت در سلامت قابل‌اجراست و کانون سلامت محله در پایین‌ترین سطح آن، سازوکاری ساختارمند برای مشارکت مردم در سلامت است.

 

وی خاطرنشان کرد: شناسایی منطقه، سازمان‌دهی، توانمندسازی، نیازسنجی و اولویت‌بندی، اقدام و مداخله، ارزشیابی ازجمله مراحل اجرای برنامه است که تا پایان سال ۱۰ درصد محلات شهر را پوشش دهد.

 

در ادامه کارشناسان مرکز بهداشت توضیحاتی در خصوص روند اجرای برنامه‌ها ارائه کردند و در پایان دستور کار نشست‌های قبلی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

در راستای راه‌اندازی کانون سلامت محلات، نشست شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان اردکان با هدف تبیین طرح توسعه بهینه سلامت محلات (تبسم) و برنامه مداخلات اجتماع‌محور با حضور فرماندار، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار و اعضای شورای بهداشت و مسئولان سمن‌های فعال در عرصه سلامت در سالن فرمانداری شهرستان اردکان برگزار شد.

 

طرح توسعه بهینه سلامت محلات به‌صورت ملی در کشور برگزار می‌شود که در استان یزد ۱۸ محله انتخاب شده است.