پسماندهای صنعتی، سرباره یا سرمایه؟

شناسه : 144300600

پسماندهای صنعتی، سرباره یا سرمایه؟علیرضا جدیدی اردکانی معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرمانداری اردکان درباره موضوع پسماندهای صنعتی که با توجه به توسعه صنعت در اردکان، به موضوعی مهم در افکار عمومی تبدیل‌شده؛ یادداشتی منتشر کرده و در آن، به بیان نتایج تحقیقات و آزمایشات انجام‌شده بر روی سرباره‌های صنعتی شهرستان پرداخته است. یادداشت معاون فرماندار اردکان با عنوان «پسماندهای صنعتی، سرباره یا سرمایه؟» برای آگاهی بیش‌تر مردم به‌ویژه فعالان محیط‌زیست در پی می‌آید.

 

اگر موضوع سرباره و آلودگی زیست‌محیطی را به بیماری‌ای تشبیه کنیم که نیازمند درمان و تشخیص پزشکی است؛ راهکار این است که پزشک با انجام آزمایش توسط آزمایشگاه مجاز از وضعیت بیمار آگاهی پیدا کند و آنگاه دارو را تجویز کند. پس نگاه به پسماندهای صنعتی چگونه باشد؟ سرباره یا سرمایه؟!

 

از ابتدای طرح موضوع سرباره‌های صنعت فولاد در اردکان این مسئله را به‌طورجدی موردبررسی قراردادم و امروز با قاطعیت و صراحت نتایج به‌دست‌آمده را به مردم شریف منطقه اعلام می‌کنم.


محیط‌زیست یک حوزه مستند است؛ این وضعیت عیناً در موضوع سرباره‌ها اعمال شد و نتایج به‌دست‌آمده از پیشرفته‌ترین و مورداعتمادترین آزمایشگاه‌ها نشان داد که این نوع سرباره عاری از هرگونه ماده آلوده‌کننده محیط‌زیست و زیان‌آور برای سلامت مردم است که این مسئله به تأیید اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان نیز رسید.


اما اجازه بدهید از روی دیگر سکه به این موضوع نگاه کنیم: امروزه در بسیاری کشورها ازجمله ژاپن، انگلستان و... به سرباره به‌عنوان یک ماده ارزشمند نگاه می‌شود که می‌تواند با تفکیک، تجزیه و دانه‌بندی در صنایعی مثل آسفالت، سیمان، سنگ‌های مصنوعی و... استفاده شود. همچنین می‌توان از آن‌ها به‌جای انباشت در یک نقطه در شانه‌سازی و زیرسازی جاده و راه‌آهن استفاده کرد.

 

جالب است بدانید به‌طورکلی در برخی کشورها استفاده از منابع معدنی در زیرساخت‌ها و تهیه مصالح ممنوع است؛ اما در ایران چون کشور پهناوری است و منابع معدنی زیادی در اختیار دارد؛ در استفاده از سرباره‌ها غفلت شده و زمین و خاک مورد تخریب واقع می‌شود.


البته تدابیری برای استفاده بهینه از سرباره‌ها توسط شرکت‌های فولادی اندیشیده شده که در آینده نزدیک اجرایی می‌شود.


در پایان ضمن تشکر و قدردانی از حساسیت و دلسوزی مردم فهیم اردکان نسبت به مسائل زیست‌محیطی به همه اطمینان داده و تأکید می‌کنم این مواد هیچ‌گونه زیانی برای محیط‌زیست و سلامت انسان‌ها ندارد و تقاضا دارم قبل از پذیرش هر موضوعی از صحت‌وسقم آن باخبر شده و به فضاسازی‌های رسانه‌ای بی‌توجه باشند.


علیرضا جدیدی اردکانی، معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرمانداری اردکان

 


آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.