نگاهي به چک چک، زيارتگاه زرتشتيان در اردکان

نگاهي به چک چک، زيارتگاه زرتشتيان در اردکانگفته مي‌شود نام «چک چک» يا «چک چکو» از صداي قطره‌هاي آبي گرفته شده که از صخره‌اي مي‌چکد و اکنون به درون يک منبع ذخيره هدايت مي‌شود. چك چك

نيايشگاه پير سبز امکانات رفاهي مانند برق، آب آشاميدني و تعدادي اتاق دارد که براي استراحت ساخته شده که به آن‌ها «خيله» مي‌گويند ، در داخل يکي از اتاق‌ها چاهي به ژرفاي بيش از 50 متر وجود دارد.
هر ساله از 24 تا 28 خرداد ماه ( 13 تا 17 ژوئن ) آيين مذهبي " ستي پير " يا " مه ستي و پير سبز " برگزار ميشود.
در اين چارچوب پيروان اين کيش ابتدا با حضور در زيارتگاه " ستي پير " واقع در " قلعه اسدان " يزد آييني خاص را به جاي مي آورند و سپس براي اجراي آيين ويژه راهي زيارتگاه " چک چک " مي شوند.
هزاران زرتشتي ايراني در اين مراسم مذهبي شرکت مي کنند. در اين جمع عدهً زيادي از
زرتشتيان ساير کشورهاي جهان نيز حضور مي يابند.
پيروان کيش زرتشت براي شرکت در اين آيين لباسهايي با رنگ روشن بر تن مي کنند و قبل از رفتن به " پير سبز" در حالي که مقداري ميوه، اسپند و مواد غذايي به همراه دارند با پوشاندن موي سرشان به " ستي پير " مي روند.
در داخل " ستي پير " عکسهايي از " اشو زرتشت " نصب شده و بر سر در بنا شعار " گفتار نيک، کردار نيک و پندار نيک " ديده مي شود.
" ستي پير " به مدت پنج روز باز است و زرتشتيان پس از به جاي آوردن آيين ويژه خود، راهي " پير سبز يا چک چک" مي شوند.
در داخل يکي از اتاق هاي " پير سبز " چاهي به عمق بيش از 50 متر وجود دارد که زرتشتيان با نيت برآورده شدن حاجتشان، نخي را بر دور طناب اين چاه گره مي زنند.
" پير سبز " يا " چک چک " در يک سراشيبي تند و در دره عميقي در بخش " خرانق اردکان " قرار دارد و از معروفترين معابد زرتشتيان مي باشد.
در قسمت ديگر معبد درخت کهنسالي وجود دارد که به اعتقاد زرتشتيان اين درخت عصاي " نيک بانو " دختر يزد گرد آخرين پادشاه ساسانيان است که پس از فرورفتن در زمين به درخت بزرگي تبديل شده است. زرتشتيان در اين محل، در شبانه روز پنج نوبت رو به روشنايي نماز مي خوانند و با " اهورامزدا " راز و نياز مي کنند.
معبد " پير سبز " امکانات رفاهي مانند برق، آب آشاميدني و تعدادي اتاق دارد که براي استراحت ساخته شده و زرتشتيان به آنها " خيله " مي گويند.
به اعتقاد زرتشتيان " اشو زرتشت " در 3600 سال قبل از ميلاد مسيح در تخت سليمان آذربايجان از مادري به نام " دغدو " متولد شد و نام پدرش " پوروشسب " بود.
زرتشتيان بر اين باورند که وي در سن 30 سالگي براي دعوت مردم به راستي از طرف " اهورامزدا " به پيامبري انتخاب شد و در 77 سالگي در محل آتشکده شهر بلخ با جمعي از پيروانش در حال نيايش بود که به دست شخصي به نام " توربراتور " به قتل رسيد.
حدود 5000 نفر از جمعيت 30 هزار نفري زرتشتيان ايران، در شهرهاي يزد، تفت و اردکان زندگي مي کنند