نوشتاری کوتاه از رییس اداره تعاون ،کار و رفاه اجتماعی شهرستان اردکان

نوشتاری کوتاه از رییس اداره تعاون ،کار و رفاه اجتماعی شهرستان اردکان


بمناسبت فرا رسیدن هفته تعاون(13لغایت 19شهریورماه)

     به گزارش روابط عمومی فرمانداری ":محمد فتاحی"رییس اداره تعاون ،کار و رفاه اجتماعی شهرستان اردکان با گرامیداشت فرا رسیدن هفته تعاون و تبریک به کلیه تلاشگران این عرصه در نوشتاری کوتاه به اهمیت مقوله تعاون درپیشبرد اهداف اقتصادی و اجتماعی نظام جمهوری اسلامی پرداخته است .

     متن این نوشتار به این شرح می باشد

     نقش تعاونی ها در توسعه اقتصاد

     در هر نظامی، اقتصاد جایگاه خاصی دارد. با مراجعه به احادیث ائمه علیهم السلام هم در می یابیم که بر تقویت بنیه اقتصادی تاکید فراوان شده است؛ زیرا توسعه اقتصادی، رشد سایر ابعاد فرهنگی، اجتماعی و... را به دنبال خواهد داشت. براین اساس، با توجه به شرایط خاص کشور ما، تعاونی ها نقش مهمی در روند توسعه اقتصادی ایفا کرده اند و می کنند. در اصل، تعاونی ها در فراهم کردن زمینه ها، امکانات، شرایط و در یک کلام تجمع سرمایه ها و استعدادهای متفاوت، در راه ایجاد کار و اشتغال نقش برجسته و مهمی دارند که در نهایت، رشد اقتصادی را به دنبال خواهد داشت.
تعاون و مهار تورم

     بخش تعاون، به اقشار مختلف و از جمله اقشار طبقات پایین جامعه این فرصت را می دهد که سرمایه دار و سهام دار باشند و با جمع آوری پس اندازهای ناچیز، راه نوینی برای سرمایه گذاری و مشارکت در جامعه پیش گیرند، به گونه ای که با جذب نقدینگی سرگردان جامعه، افزون بر اشتغال زایی، راه تولیدنیز هموار می گردد. به علاوه، تعاونی های تولیدی در بازار اقتصادی، با ایجاد زمینه عرضه بیش تر و کاهش تقاضا، باعث مهار تورم هم می گردند.

     وضعیت تعاونیها در شهرستان اردکان

     درحال حاضر در شهرستان اردکان 445مورد تعاونی فعال با عضویت بیش از 37000نفر در زمینه های مختلف صنعت و معدن،مصرف،مسکن و شهر سازی و کشاورزی در حال فعالیت می باشند .

     3مورد تعاونی دانش بنیان نیز در سال جاری در اردکان به ثبت رسیده است که این تعاونیها متشکل از فارغ التحصیلان دانشگاهی است که با توجه به رشته خود اقدام به ارائه طرح هایی می نمایند که از سوی پارک علم و فن آوری به تایید رسیده باشد .

     تعاونیهای دانش بنیان برای اجرای طرح های علمی خود پس از ثبت شرکت در اولویت دریافت تسهیلات قرار می گیرند .

     شهرستان اردکان همچنین در سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی مجوز تاسیس یک مورد تعاونی فراگیر را دریافت نموده است که آحاد مردم می توانند بعنوان سهام دار این تعاونی به عضویت شرکت درآیند.موضوع فعالیت این تعاونی با توجه به ظرفیتهاو پتانسیلهای صنعتی و تولیدی در شهرستان اردکان معین خواهد شد .