نوآوری، خلاقیت و درآمدزایی در حوزه محصولات کنجدی باید به‌صورت جدی مورد توجه قرارگیرد

شناسه : 155139583

نوآوری، خلاقیت و درآمدزایی در حوزه محصولات کنجدی باید به‌صورت جدی مورد توجه قرارگیردفرماندار اردکان گفت: در صورت عدم بهبود شرایط تولید محصولات کنجدی اردکان و روزآوری آن مطابق ذائقه‌های جدید، بیش از سه‌هزار فرصت شغلی به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در معرض خطر قرار خواهد گرفت.
 
به گزارش روابط عمومی فرمانداری اردکان 'بهروز شهابی‌زاد' در رویداد ملی استارتاپ محصولات کنجدی گفت: اردکان به‌واسطه وجود پتانسیل‌های انسانی و شخصیت‌هایی در طراز ملی و بین‌المللی همواره به عنوان شاخص‌ترین شهرستان در استان یزد تلقی گردیده است.
 
فرماندار اردکان افزود: وجود معادن بزرگ و غنی و صنایع فولاد، کاشی و سرامیک و شیشه و... از اردکان یک شهرستان تعیین‌کننده در اقتصاد استان و حتی کشور ساخته است.
 
وی با اشاره به قرارگیری شهرستان در کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب کشور و نیز دسترسی به راه‌های بین‌المللی و راه‌آهن خاطرنشان کرد: این ظرفیت‌ها شهرستان اردکان را مرکز توجه سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی قرار داده است. در کنار همه این‌ها، اردکان خاستگاه و بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات کنجدی کشور است که در سال‌های گذشته با احداث مجتمع محصولات کنجدی جایگاه خود را در این حوزه تثبیت کرده است.
 
شهابی‌زاد هدف از برگزاری رویداد ملی استارتاپ 'محصولات کنجدی' را شناساندن ظرفیت صنعت تولید و فرآوری محصولات کنجدی اردکان، برندسازی و همچنین اشتغال‌زایی و رونق تولید در این صنعت دانست و گفت: با تلفیق علم و صنعت، می‌توان تحولی عظیم در این یادگار گذشتگان اردکانی به‌وجود آورْد و درزمینهٔ درآمدزایی، نوآوری و خلاقیت در عرضه محصولات جدید کنجدی جهشی آغاز کرد.
 
نماینده عالی دولت افزود: وجود ۳۰۰ واحد تولیدی و صنفی در این حوزه با مصرف سالانه ۴۰ تا ۴۵ هزار تن کنجد و سهم ۸۰ درصدی شهرستان اردکان در مصرف کنجد استان نشان‌گر اهمیت و جایگاه این محصول در اقتصاد مردم اردکان است. بنابراین اردکان را باید قطب تولید محصولات کنجدی و استفاده‌کننده‌ی بزرگ از کنجد به عنوان ماده اولیه این صنعت شناخت و واقف بود که در صورت عدم حل مشکلات واحدها یا عدم روزآوری تولیدات مطابق ذائقه‌های جدید و بهبود شرایط تولید، بیش از سه‌هزار فرصت شغلی به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در معرض خطر قرار خواهد گرفت.
 
فرماندار اردکان با اشاره به تهدیدهای پیش‌روی این صنعت گفت: رشد ۳.۵ برابری قیمت کنجد در یک‌سال اخیر یکی از تهدیدهای مهم صنعت محصولات کنجدی در اردکان است و تعطیلی بنگاه‌ها، کاهش اشتغال و نهایتاً تهدید سلامت جامعه ازجمله مشکلاتی است که در صورت عدم توجه کافی، در انتظار محصولات کنجدی اردکان است.
 
وی خاطرنشان کرد: در سال رونق تولید و در راستای ایجاد اشتغال پایدار و کمک به اقتصاد منطقه‌ای، صنایع کنجدی اردکان باید به یکی از اولویت‌های سرمایه‌گذاری استان تبدیل شده و تا حد امکان قسمتی از بودجه پژوهشی استان به این سمت هدایت شود.
 
'بهروز شهابی‌زاد' مصرف زیاد آب و مشکلات زیست‌محیطی پساب محصولات کنجدی را دو مشکل اساسی این صنعت برشمرد و اظهار امیدواری کرد با توجه به قرارگیری شهرستان اردکان در منطقه کم‌آب، از بین ایده‌های این رویداد استارت‌آپی، روش‌هایی نو و کارآمد نیز درزمینه‌ی روش پوست‌کَنی کنجد وجود داشته باشد تا بتواند در رفع این مشکلات کمک کند.
 
عالی‌ترین مقام اجرایی شهرستان اردکان با اعلام حمایت از ایده‌هایی که در زمینه‌های مصرف کم‌تر آب و مدیریتِ پساب باشند؛ بیان داشت: از مسئولان استان و کشور نیز انتظار می‌رود تا قانون رفع ممنوعیت صادرات محصولات کنجدی به تصویب برسد تا بحران موجود در این حوزه مدیریت شود.
 


آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.