نه تنها ایران بلکه بخشی از جهان اسلام پیشرفت خود را مدیون علمایی است که در اردکان رشد یافته اند

نه تنها ایران بلکه بخشی از جهان اسلام پیشرفت خود را مدیون علمایی است که در اردکان رشد یافته اند


حجت الاسلام والمسلمین مدرسی در جلسه هماهنگی کنگره بزرگداشت مرحوم میرصالح :
     به گزارش روابط عمومی فرمانداری ،"حجت الاسلام والمسلمین مدرسی"صبح امروزدر جلسه ای که باحضور امام جمعه،فرماندار،رییس ارشادونمایندگان مراکز آموزش عالی وحوزه علمیه اردکان در محل دفتر امام جمعه این شهرستان با هدف هماهنگی کنگره بزرگداشت مرحوم میرصالح در اردکان برگزار شد؛ با بیان این مطلب افزود :میرمحمد صالح اردکانی یکی از این علماست که در قرن یازدهم گذران حیات نموده است .وی ازسادات طباطبایی است که با31نسل به امام مجتبی(ع) منتسب می گردد که از نسل او خاندان مدرسیها پدید آمده اند.
      امام جمعه بخش مرکزی یزد در این جلسه با برشمردن بخشی از فضایل،مناقب وزندگینامه این عالم بزرگ ،به 2تالیف خطی نفیس ایشان در علم حساب وریاضیات با عنوان زبده الحساب و ترجمه عده الداعی اشاره نمودو افزود:این عالم سادات در شهرستان اردکان متولد شده و درحوزه علمیه اردکان مقدمات علوم دینی را فراگرفته و سپس برای ادامه تحصیل راهی هند گردیده است و باتوجه به صبغه بالای علمی به دربار یکی از پادشاهان هند راه یافته است ولی بعد از مدتی بدلیل وجود بی عدالتی و معصیت در دربارشاهان به یزد بازگشته و مدتها بعنوان مدرس در مدرسه مصلا تدریس نموده و شاگردان بزرگی را تربیت کرده است.
     وی افزود:میر صالح اردکان بدلیل علقه خانوادگی به زادگاهش در اواخر عمربه شهرستان اردکان بازگشته و در اینجا وفات یافته است.
    امام حمعه اردکان نیز در این جلسه بزرگداشت مقام علمای گذشته را تجلیل مقام علم دانست و گفت:اصالت و هویت هر منطقه بستگی به علمای پیشین آن دارد و برای شهرهایی مثل اردکان که زادگاه و خاستگاه علمای دین بوده است این اصالت و هویت باید با تجلیل و شناساندن علمایش حفظ شود.
    حجت الاسلام حسینی  با بیان این مطلب که درطی این سالها در اردکان پژوهش و تحقیق در حوزه علمای دین صورت گرفته است افزود:این میزان تحقیق و پژوهش در مقابل حجم بالای انوار معنوی که از ناحیه علما و دانشمندان این شهرستان برخواسته است کوچک و جزئی می باشد و باید در این عرصه با جدیت بیشتری اهتمام نمود .
امام جمعه اردکان از کلیه فعالان عرصه تحقیق وپژوهش دینی خواست تا با ارائه هرگونه اطلاعات و آثار درمورد شخصیت مرحوم میرصالح به دبیرخانه کنگره بزرگداشت این شخصیت علمی و دینی در محل حوزه علمیه برای برگزاری هرچه پر بارتر این بزرگداشت همت نمایند .
فرماندار اردکان همچنین با مد نظر قرار دادن اهمیت تجلیل از مفاخر علمی گذشته و حال ،این کار فرهنگی را برنامه ریزی برای حفظ سنتهای حسنه گذشته وهویت فرهنگی جامعه دانست .
گفتنی است میرصالح یکی از مفاخربزرگ و شخصیتهای علمی و دینی شهرستان اردکان است که درحال حاضرتنها یکی از دروازه های قدیمی شهرستان اردکان به نام وی موسوم می باشد ؛درنظر است برای تجلیل از مقام علمی و معنوی این عالم بزرگ در آبانماه امسال کنگره بزرگداشت برگزار شود .