نشست فرماندار اردکان با خبرنگاران مرکز استان/ پاسخ به سؤالات، طرح چالش‌ها و اولویت‌ها

شناسه : 159457063

نشست فرماندار اردکان با خبرنگاران مرکز استان/ پاسخ به سؤالات، طرح چالش‌ها و اولویت‌هافرماندار اردکان گفت: هرچند این شهرستان در عرصه‌های صنعتی زیرساخت‌های لازم را داراست، اما از این لحاظ در حوزه اجتماعی با کمبودهایی روبروست که با داشتن واحدهای مختلف صنایع و معادن، انتظار مساعدت بیشتری از سوی مدیران این بخش وجود دارد. 
 
به گزارش ایرنا، بهروز شهابی‌زاد چهارشنبه شب در گفت و گو با تعدادی از خبرنگاران اعزامی یزد به اردکان افزود: مردم این شهرستان سزاوار امکانات بیشتری در تامین زیرساخت‌های اجتماعی هستند، باید به سمت اصلاح و تامین آن حرکت کنیم. 
 
وی ادامه داد: هرچند اقداماتی در این زمینه صورت گرفته اما آن گونه که شایسته مردم باشد، اقدام نشده و امکانات باید به بهترین نحو در اختیار شهروندان قرار گیرد و در زمینه مدرسه و امکانات آموزشی کمبودی وجود ندارد اما مدارس موجود باید تخریب و بازسازی شود. 
 
فرماندار ارکان گفت: هم اکنون هزار و ۲۰۰ دانش آموز فرزندان کارگران مهاجر در واحدهای آموزشی مشغول تحصیل هستند که حداقل نیاز به چهار مدرسه جدید داریم که ساخته نشد و در زمینه تامین نیازهای بیمارستان و سایر مکان‌های اجتماعی هم کمبودهایی وجود دارد که با کمک صاحبان صنایع و معادن این مشکل قابل رفع است. 
 
شهابی‌زاد ادامه داد: مسیر توسعه اردکان به سمت صنعتی شدن است، بعضا گفته می‌شود نماینده مجلس یا استاندار وقت و یا افراد دیگری در این مسیر نقش داشته‌اند، درست نیست و این نقشه راه در سال‌های گذشته ترسیم شد و عمدتا به دلیل وجود معادن غنی است که در این شهرستان فعال است. 
 
وی افزود: همچنین وجود تاسیسات مورد نیاز صنایع باعث شده تا شاهد رغبت بیشتری در حوزه سرمایه‌گذاری در اردکان، باشیم، امیدورایم در زمینه ایفای خدمات اجتماعی شاهد حضور بیشتر و پررنگ‌تر صاحبان صنایع و معادن باشیم. 
 
فرماندار اردکان در پاسخ به سوالی در مورد گلایه مردم از آلودگی کارخانه [...] تاکید کرد: تاکنون در این مود گزارش و یا اخطاری از سوی کارشناسان رسمی و یا محیط زیست استان یزد دریافت نشده است، اگر این موضوع از سوی مرجع رسمی تایید و ابلاغ شود ظرف ۲۴ ساعت این واحد بسته می‌شود. 
 
وی تصریح کرد: تا این لحظه با وجود پیگیری‌هایی که از سوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی از محیط زیست استان شده است هیچ گونه تاییدیه‌ای در این مورد وجود ندارد و شاخص عملکرد و اقدام ما تایید سازمان‌های مربوطه است، اگر موضوع از سوی نهادهای رسمی تایید شود که صنعت و یا معدنی برای منطقه و مردم آلودگی زیست محیطی دارد بدون اغماض با آن برخورد می‌کنیم. 
 
شهابی‌زاد در پاسخ به سووال خبرنگار ایرنا در مورد مهمترین چالش شهرستان و گلایه مردم از فعالیت واحدهای متعدد صنایع و معادن توضیح داد: مهمترین مشکل منطقه در حال حاضر آب است و از لحاظ کمی و کیفی در این زمینه مشکل وجود دارد، زیبنده نیست برای شهری که چنین رشد صنعتی دارد، مردم آن هنوز از آب شیرین کن‌ها آب مورد نیاز خود را تامین کنند و منابع آب مناسبی هم در منطقه وجود ندارد. 
 
وی ادامه داد: آب بیشتر چاه‌های اردکان هم املاح بسیار بالایی دارد و بخش زیادی از آب شرب و بهداشت مردم از آن تامین و آب انتقالی زاینده رود به اردکان درصد کمی از این مورد را شامل می‌شود، لذا مردم در این زمینه نارضایتی‌هایی دارند. 
 
فرماندار اردکان افزود: مسوولان شهرستان در مورد فعالیت‌های صنعتی مخالفتی ندارند اما به اعتقاد ما ظرفیت این حوزه تکمیل است و با توجه به این مساله امکان استقرار واحدهای جدیدی نیست، در صورت فعالیت صنایع جدید، با مشکل زیست محیطی روبرو میشویم، باید پهنه جدید و مکان جدیدی برای صنایع پیش بینی شود. 
 
شهابی‌زاد ادامه داد: پهنه جدیدی در مسیر یزد - طبس و در منطقه اشکذر و اردکان پیش بینی شده است که با پیگیری مسوولان یزد امکان فعالیت صنایع جدید وجود دارد، لذا مخالف هیچ گونه صنعتی نیستیم، باید صلاح مردم در نظر گرفته شود. 
 
به گفته وی همچنین در مورد مسکن کارکنان بخش صنعت و معدن با دستورالعمل جدیدی که ابلاغ شده است مدیران این واحدها می‌توانند در نزدیکی واحدهای خود درخواست زمین کنند و پس از تایید اداره‌های ذی ربط نسبت به ساخت واحد مسکونی اقدام کنند، امیدواریم واگذاری‌ها هرچه زودتر انجام و این مشکل نیز رفع شود. 
 
فرماندار اردکان گفت: مشکل جانمایی صنایع تنها فقط مشکل این شهرستان نیست بلکه هیچ گونه طرح مدونی برای استان یزد تهیه نشده و در مقطعی که نیاز استان به اشتغال بود، نسبت به ایجاد صنایع جدید و صدور مجوز با این رویکرد اقدام شد و البته نامگذاری سال‌های متمادی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی با عنوان اشتغال و اقتصاد مقاومتی نیز تایید همین رویکرد است و ما راهی به جز تولید و خودکفایی نداریم. 
 
شهابی‌زاد ادامه داد: وجود صنایع زیاد باعث بروز چالش‌هایی برای شهرستان‌ها از جمله اردکان شده است و در حال حاضر بیش از ۱۸ هزار نفر در صنایع این شهرستان فعالیت دارند و در مقطعی نیروی کار مورد نیاز صنایع و معادن در شهرستان و استان وجود نداشت لذا از مناطق دیگر کشور به اردکان مهاجرت کردند. 
 
به گفته وی در حال حاضر نیروهای زیادی در ارتباط با تامین کارکنان صنایع فولاد شهرستان آموزش دیده اند، امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم از این شهرستان نیروی متخصص به دیگر مناطق کشور اعزام کنیم و در مقطعی اردکان بالاترین رشد جمعیت کشور را داشت که به دلیل افزایش‌زاد و ولد نبود، بلکه به دلیل مهاجرپذیر بودن شهرستان است و این مساله نیاز به زیرخواست‌هایی دارد تا با کمبود خدمات مواجه نشویم. 
 
فرماندار اردکان گفت: تداخل رفتارها به خصوص برای شهرستان‌های کم جمعیت مثل اردکان باعث بروز مشکلات اجتماعی می‌شود و تداخل جنبه فرهنگی و چند سبک زندگی نیز باعث بروز چالش‌هایی شده است لذا باید در این زمینه اقدامات لازم انجام شود. 
 
وی اظهار کرد: با توسعه صنایع مخالف نیستیم بلکه مشکل جانمایی است، لذا با پیگیری مسوولان محور جدید ترسیم و صنایع جدید استقرار می‌یابد، البته رویکرد واحدهای جدید به سوی صنعت سبز و بدون آسیب‌رسانی به محیط ریست و مردم است. 
 
وی ادامه داد: از صاحبان صنعت و معدن درخواست داریم پیگیری‌های اجتماعی و فرهنگی را آن گونه که شایسته مردم منطقه است در دستور کار خود قرار دهند، مردم احساس نکنند امکانات کم می‌شود، هرچند فعالیت‌هایی برای رفع مشکل وجود دارد اما راضی کننده نیست و گلایه‌هایی از صاحبان صنایع و معادن اردکان وجود دارد. 
 
در پایان این نشست خبرنگاران با اهدای کتاب از تلاش فرماندار اردکان و داود شجاع الدینی مدیر روابط عمومی فرمانداری تجلیل کردند و بازدید از قنات قدیمی شهر اردکان، کارخانه فولاد شهرستان و تعدادی از واحدهای صنعتی از جمله برنامه‌های خبرنگاران اعزامی یزد به اردکان بود.
 
 


آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.