مؤسسه بنیاد فرزانگان اردکان آغاز به‌کار کرد

مؤسسه بنیاد فرزانگان اردکان آغاز به‌کار کردهمزمان با هفته بهزیستی در مراسمی با حضور جمعی از مسئولان بهزیستی استان یزد، فرماندار و امام جمعه اردکان مؤسسه خیریه بنیاد فرزانگان این شهرستان برای خدمات رسانی به سالمندان شروع به کار کرد.

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری اردکان به نقل از ایرنا، مدیرکل بهزیستی استان یزد در مراسم شروع به‌کار بنیاد فرزانگان اردکان اظهار کرد: بنیاد یادشده برنامه‌ریزی در حوزه سالمندان، ارائه خدمات توان‌بخشی، آموزشی و مراقبتی آن‌ها را در دستور کار دارد.


جلیل عفتی بیان کرد: بهزیستی به عنوان متولی سالمندان، برنامه‌های مختلفی را برای خدمت‌رسانی به این قشر در دست اجرا دارد که می‌توان به تشکیل بنیاد فرزانگان، طرح توانمندسازی سالمندان با هدف حفظ و افزایش سطح سلامت جسمی، روانی و اجتماعی آنان، ایجاد مراکز روزانه و درمان در منزل سالمندان و آگاه‌سازی و تغییر نگرش شهروندان و... اشاره کرد.


وی افزود: راه‌اندازی بنیاد توسط سالمندان باعث می‌شود آن‌ها در مسائل و وظایف حوزه سالمندی نقش داشته و اثرگذار باشند.


وی با بیان اینکه گذراندن دوره سالمندی نیاز به برنامه‌ریزی دارد، اظهار کرد: هر بخشی از دوران زندگی خصوصیات خاص خود را دارد و نباید احساس کنیم سالمندی دوره رکود و انزوا است زیرا با احساس تنهایی و روحیه ناامیدی سلامت جسمی نیز با شدت بیشتری به خطر می‌افتد.


مدیرکل بهزیستی استان با اشاره به وجود مرکز تحقیقات سالمندی اردکان و مرکز جامع سالمندان شهرستان عنوان کرد: راه‌اندازی بنیاد فرزانگان گامی مؤثر در راستای منزلت و اکرام سالمندان است و ارائه خدمات به سالمندان را تکمیل می‌کند.


رئیس اداره بهزیستی اردکان نیز اظهار داشت: مؤسسه خیریه بنیاد فرزانگان به منظور تحقق پاسداشت جایگاه سالمندان، تلاش در راستای توانمندی آن‌ها از نظر اقتصادی، معیشتی، جسمی، فرهنگی، برگزاری کلاس‌های آموزشی در زمینه سبک زندگی سالم، مهارت‌های زندگی، مهارت‌های شغلی، مشاوره، بهداشت، ارائه خدمات نوین در حوزه سالمندی و جذب کمک‌های مردمی و دولتی ایجاد شده است.


امیرولی عضدزاده افزود: منابع تأمین اعتبار بنیاد از طریق جمع‌آوری کمک‌های مردمی، وقف و از سایر کمک و تسهیلاتی که در برنامه تأمین منابع مالی مؤسسه ضرورت دارد، تأمین می‌شود و تاکنون برای این مرکز ۴۰ میلیون ریال هزینه شده است.


وی از بنیاد فرزانگان به‌عنوان پایگاه دائمی جهت استقرار سالمندان و ارتقای میزان بهره‌وری این قشر در اوقات فراغت نام برد و تصریح کرد: به‌طور یقین می‌توان گفت که بنیاد فرزانگان بازوان توانمند بهزیستی در ارائه خدمات مناسب‌تر به سالمندان است.


وی با بیان اینکه بنیاد فرزانگان در راستای تکریم بازنشستگان فعالیت می‌کند، تصریح کرد: دستگاه‌های اجرایی نیز باید از بنیاد حمایت کرده و از توان و تجربه بازنشستگان در امور شهری و مجامع علمی استفاده کنند.


وی هدف از ایجاد بنیاد یادشده را اقدامی در جهت توانمندسازی سالمندان دانست که به همت جمعی از خیرین و بازنشستگان فرهیخته شهرستان انجام شد.