مهم‌ترین مشکل ناشی از وجود سگ‌های ولگرد، شیوع بیماری‌هایی مانند هاری است

شناسه : 147877511

مهم‌ترین مشکل ناشی از وجود سگ‌های ولگرد، شیوع بیماری‌هایی مانند هاری استفرماندار اردکان گفت: وجود سگ‌های ولگرد در شهرستان زمینه نارضایتی و ایجاد وحشت را درهمشهریان به وجود آورده است.

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری اردکان هادی مقیمی در نشست کنترل بیماری‌های مشترک انسان و دام بر ضرورت ساماندهی و جمع‌آوری این سگ‌ها تأکید کرد و افزود: نباید از شیوه‌های غیرانسانی برای کشتار آن‌ها استفاده شود.

 

وی اضافه کرد: مهم‌ترین معضلات و مشکلات ناشی از افزایش جمعیت سگ‌های ولگرد، شیوع بیماری‌های قابل انتقال بین حیوان و انسان مانند هاری، سالک و... است.

 

فرماندار اردکان تصریح کرد: از آنجایی که سگ‌ها قابلیت تولید مثل بالایی دارند؛ اگر برنامه کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به ویژه سگ‌های ولگرد اجرا نشود تعداد آنها به سرعت افزایش یافته و مخاطرات فراوانی به دنبال خواهد داشت.

 

رقیه کرمانیان معاون سیاسی امنیتی اجتماعی فرمانداری اردکان نیز بر ضرورت کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد، به حداقل رساندن نارضایتی مردم و بررسی کانون‌های هاری خواستار شد.

 

رئیس شبکه دامپزشکی اردکان هم در این نشست اضافه کرد: کانون‌های هاری و همچنین تنوع حیوانی در سطح استان یزد بیشتر شده، اما خوشبختانه در سطح شهرستان اردکان موردی از هاری مشاهده نشده است و تمامی نمونه گیری‌ها منفی بوده‌اند.

 

شهرام شاکر گفت: علی رغم اینکه امسال با مشکل کمبود واکسن هاری مواجه بودیم؛ اما واکسیناسیون انجام شده و اگر ۷۵ درصد از سگ‌های قلاده‌دار واکسینه شوند چرخش ویروس به صفر می‌رسد.

 

مرتضی عزیزی رئیس اداره حفاظت محیط زیست نیز با بیان اینکه در بخش حیات وحش نمونه برداری‌هایی انجام شده که تاکنون هاری مشاهده نشده است؛ اضافه کرد: اگر زباله‌های شهری و تلفات واحدهای مرغداری مدیریت شود موضوع سگ‌های ولگرد سطح شهر هم حل خواهد شد.

 آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.