مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با فرماندار اردکان دیدار کرد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با فرماندار اردکان دیدار کردمدیرکل حفاظت محیط زیست استان با فرماندار اردکان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان اردکان، این دیدار که به مناسبت هفته محیط زیست و با حضور فرماندار اردکان، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان، رئیس اداره محیط زیست شهرستان و رئیس کمیسیون محیط زیست شورای اسلامی شهر اردکان در محل فرمانداری اردکان برگزار شد؛ فرماندار اردکان با اشاره به نگاه ویژه مجموعه شهرستان در لزوم حرکت به سوی توسعه متوازن، خاطرنشان ساخت: خوشبختانه عزم جدی‌ای از سوی مجموعه فرمانداری در این زمینه وجود دارد و نماینده محترم شهرستان نیز بارها بر این موضوع تأکید داشته و همکاری و همدلی خوبی در این خصوص به‌وجود آمده است.

حسین اسماعیلی کمبود آب، رشد جمعیت نیروهای غیربومی، صنایع آلاینده و پسماندهای صنعتی را از مهم‌ترین مخاطرات تهدیدکننده‌ی شهرستان برشمرد و افزود: بعضی معادن شهرستان نیز محیط زیست جانوری و انسانی را به خطر می‌اندازند.

عالی‌ترین مقام اجرایی شهرستان، سپس با اشاره به اولویت‌های محیط زیستی شهرستان، راه‌اندازی دستگاه‌های سنجش آلایندگی هوا و پایش مداوم سطح آلاینده‌ها را از مهم‌ترین آن‌ها برشمرد.

وی با اشاره به جاذبه‌های گردشگری سیاه‌کوه و درانجیر و ریگزارهای منحصر به‌فرد «زرین»، از سادات‌موسوی خواست تا در راستای بالفعل‌کردن این استعدادها و ایجاد مناطق گردشگری با نهادهای ذی‌ربط در شهرستان همکاری نماید.

حسین اسماعیلی با بیان این‌که با تلاش‌های دکتر تابش، اعتبارات خوبی برای بخش محیط زیست شهرستان جذب گردیده، از اختصاص مبلغ 5 میلیارد ریال از طرف فرمانداری برای اجرای طرح‌های محیط زیستی شهرستان خبر داد.

بنا به همین گزارش، سادات موسوی نیز در ابتدای اين ديدار با تبريک هفته محيط زيست، به پتانسيل‌های مهم زيست‌محيطی شهرستان اردكان اشاره كرد و افزود: خوشبختانه در دولت فعلی و به تبع آن در سطح استان برنامه‌ريزی‌‌های مناسب و خوبی در خصوص مباحث محيط زيستی صورت گرفته و بايد به سرعت در شهرستان‌ها عملياتی شود.

مديركل حفاظت محيط زيست استان يزد، فرهنگ‌سازی را يكی از مهم‌ترين و اصلی‌ترين راه‌های حفاظت از محيط زيست برشمرد و گفت: با تقويت نيروی انسانی و جذب نيروهای علاقه‌مند به اين مباحث می‌توانيم به پيشرفت‌های خوبی دست يابيم.

سادات‌موسوی به تعاملات مناسب و سازنده محيط زيست و حوزه سياسی استانداری و فرمانداری‌ها اشاره كرد و گفت: متأسفانه توليد و اشتغال در برخی مناطق به گونه‌ای بوده كه شايد بتوان گفت بهره‌وری از صنايع را زير سؤال برده است.

وی با نام‌بردن از منطقه درانجیر اردکان به عنوان یک پتانسیل بسیار مهم در استان، از مغفول‌ماندن آن در سال‌های گذشته ابراز تأسف کرد و گفت: زیستگاه اصلی و مهم‌ترین منطقه برای مشاهده‌ی یوزآسیایی، درانجیر است و این منطقه بایستی با همکاری استان و شهرستان، به جایگاه اصلی خود برسد.

سادات‌موسوی با پیشنهاد احداث دفاتر پارک ملی سیاه‌کوه و پروژه یوز آسیایی در مرکز تحقیقات محیط زیست شهرستان اردکان، ابراز امیدواری کرد کلیه امور اداری، کارشناسی و سیاسی این حوزه در این دفتر پی‌گیری و به نتیجه برسد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان، با ابراز نگرانی از استقرار درصد بالایی از صنایع آلاینده در مسیر بادهای غالب شهرستان، گفت: باید برنامه‌ریزی‌ها به گونه‌ای باشد که اثرات مضر صنایع روی مردم تا حد ممکن کاهش یابد. وی از ایجاد محدودیت برای ایجاد صنایع جدید و نیز بازگشت به صنایع سبز و های‌تِک که سازگاری بیش‌تری با محیط زیست دارند؛ به عنوان راه‌کارهایی برای کنترل آلودگی شهرستان نام برد.

در پایان این جلسه، اکبری، معاون اداره کل محیط زیست استان یزد نیز با اشاره به وجود بیشترین تنوع زیستی استان در اردکان، این شهرستان را صاحب تنها پارک ملی استان و دارای جاذبه‌های طبیعی و بیابان‌گردی بی‌نظیر معرفی کرد و گفت: درانجیر از قدیمی‌ترین سایت‌های مستندسازی یوز در سطح بین‌المللی است که بایستی بدان پرداخته شود.

وی از پذیرش و ظرفیت بالای مردم شهرستان اردکان در مباحث محیط زیست تقدیر کرد و افزود: نگاه ویژه و همراهی مردم، همواره گره‌گشای بسیاری از مشکلات به‌خصوص در بحث محیط زیست بوده است.

اکبری در پایان، تقدیر فرماندار اردکان از محیط‌بانان در هفته محیط زیست را نشانه‌ی خوبی از سطح و نوع تعاملات فرمانداری اردکان و محیط زیست برشمرد و اظهار امیدواری کرد با همدلی خوبی که در مجموعه شهرستان وجود دارد؛ معضلات محیط‌زیستی با سرعتی بیش از پیش حل و فصل شود.

در پایان این دیدار، یوز آسیایی تاکسیدرمی‌شده شهرستان توسط سادات‌موسوی به این شهرستان بازگردانده شد. گفتنی است این مهم با رایزنی‌ها و نامه‌نگاری‌های دفتر نماینده، فرمانداری اردکان و رئیس کمیسیون محیط زیست شورای اسلامی شهر اردکان و با مساعدت و حسن نظر مدیرکل محیط زیست استان انجام پذیرفته است.