مجمع سلامت، یک مکانیسم مشارکتی برای اجتماعی‌کردن سلامت و به خدمت گرفتن همه ظرفیت‌هاست

شناسه : 146186566

مجمع سلامت، یک مکانیسم مشارکتی برای اجتماعی‌کردن سلامت و به خدمت گرفتن همه ظرفیت‌هاست دومین مجمع سالیانهٔ سلامت شهرستان اردکان صبح امروز با حضور سرپرست استانداری یزد، نمایندهٔ مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی، فرماندار، رئیس و معاونان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در فرمانداری اردکان برگزار شد.

 

سرپرست استانداری یزد در این جلسه با اشاره به تشکیل مجمع سلامت در استان و شهرستان‌ها، اهتمام و جدّیت استانداری در این موضوع را به منظور پرکردن خلأ حوزه سلامت شهرستان‌ها و نیز ابلاغ مشترک وزارت بهداشت و وزارت کشور عنوان کرد.

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری اردکان، محمّدعلی طالبی با بیان این‌که استان یزد ازلحاظ داشتن شاخص‌های سلامت از رتبهٔ خوبی در کشور برخوردار است؛ افزود: فعالیت مناسب دانشگاه علوم پزشکی در تعامل با استانداری و سایر دستگاه‌های مرتبط و حضور پزشکان متخصّص و شاخص باعث شده تا استان یزد یک استان بیمارپذیر از سایر نقاط کشور باشد.

 

وی اجتماعی‌کردن سلامت و مشارکت‌دهی آحاد مردم در مسئلهٔ بهداشت و سلامت را یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر عنوان کرد و بیان داشت: معضلاتی مانند آلودگی هوا و مباحث محیط‌زیستی، کم‌تحرّکی مردم و بعضاً فرهنگ نادرست مصرف مواد غذایی نظیر رتبهٔ بالای استان در مصرف قند و فست‌فودها، تهدیدهای بزرگ حوزه سلامت استان به شمار می‌رود.

 

طالبی، راه‌حل رفع این تهدیدها را تشکیل مجامع سلامت استانی و شهرستانی و به‌کارگیری همهٔ ظرفیت‌های استان برای پرداختن به موضوع سلامت دانست و گفت: مجمع سلامت، یک مکانیسم مشارکتی برای اجتماعی‌کردن سلامت و به خدمت گرفتن همهٔ ظرفیت‌ها اعمّ از نهادهای دولتی و خصوصی و به‌ویژه عموم مردم است.

 

وی هدف اصلی و فلسفهٔ وجودی مجمع سلامت را تحقّق سلامت به مفهوم عام کلمه نظیر تندرستی جسمی، ورزش و دیگر مقولات در این حوزه عنوان کرد و افزود: تجربهٔ بسیار خوبی در تشکیل مجامع سلامت استان یزد به دست آمده و کاستی‌های موجود در حوزه اجتماعی و فرهنگی وزارت بهداشت مرتفع شده است.

 

فرماندار اردکان نیز در این نشست با اشاره به تحوّلات اخیر شهرستان اظهار داشت: داشتن بالاترین نرخ رشد جمعیّت کشوری در اردکان، نیاز به ارتقای زیرساخت‌های مختلف ازجمله بهداشت و درمان و مراکز درمانی را به‌وجود آورده است.

 

هادی مقیمی توسعهٔ بیمارستان ضیایی و ساخت بخش‌های مختلف در کنار اجرای موفّق طرح تحوّل نظام سلامت را از اقدامات مفید در حوزهٔ بهداشت و درمان عنوان کرد و افزود: مشکل دستگاه ماموگرافی، MRI و نیروی متخصّص برای بخش رادیولوژی نیز مرتفع شده است.

 

رئیس شورای سلامت شهرستان اردکان تصریح کرد: بهداشت یکی از اولویّت‌های اساسی کشورهای توسعه‌یافته است و باید با اجتماعی‌کردن این مقوله، شاهد رشد و ترقّی هرچه بیش‌تر این حوزه باشیم.

 

وی اظهار داشت: در همین راستا و با توجه به نگاه ویژهٔ دولت، اوّلین کانون سلامت محلّات در شریف‌آباد ایجاد شده و احداث کانون‌های مشابه مردمی نیز در دستور کار مجمع سلامت است.

 

مقیمی توجّه ویژه متولّیان بهداشت و درمان به مسئلهٔ شیوع دیابت و مصرف شیرینی در استان را خواستار شد و بیان داشت: تکمیل دانشکدهٔ طبّ ایرانی اردکان نیازمند همکاری بیش‌تر و نگاه ویژهٔ دانشگاه علوم پزشکی یزد است.

 آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.