لزوم تقویت نظارت بر اصول ساخت‌وساز شهری

لزوم تقویت نظارت بر اصول ساخت‌وساز شهریجلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان اردکان با موضوع بررسی آمادگی دستگاه‌های اجرایی در مواجهه با زلزله احتمالی در سالن شهید حنیف فرمانداری اردکان برگزار شد.
 
 
به گزارش روابط عمومی فرمانداری اردکان هادی مقیمی در این نشست گفت: در بحث مدیریت بحران، آنچه مسلم است این واقعیت است که ابعاد و نتایج چنین حوادث تلخی می‌تواند غیرقابل‌تصور باشد و صحبت‌کردن در این مورد در شرایط عادی با شرایط واقعی بحران بسیار متفاوت است.
 
 
وی افزود: گاهی در شرایط بحران حتی ساختمانی برای مدیریت بحران وجود ندارد و مدیران دستگاه‌ها، خود و یا خانواده‌شان درگیر بحران هستند. بنابراین ضروری است تا پیش از وقوع اتفاق آماده شویم و این امر مستلزم این است که واقعیت‌ها را بپذیریم.
 
 
فرماندار اردکان با اشاره به سخنان رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: باید بپذیریم که اصلاً آمادگی مناسبی برای بحران‌های احتمالی در کشور وجود ندارد و در پایتخت که بیش‌تر امکانات و تجهیزات در آن متمرکز است؛ تنها ۱۵ درصد آمادگی وجود دارد.
 
 
مقیمی با انتقاد از این‌که هنوز فرهنگ ساخت‌وساز اصولی جدی گرفته نمی‌شود؛ افزود: در این زمینه آن‌چه برای مردم مهم است؛ صرف هزینه برای بدنه‌سازی، دیوار، طراحی و مبلمان و... است؛ اما برای فونداسیون بنای ساختمان کمتر هزینه می‌شود.
 
 
وی در ادامه با تأکید بر این‌که تمامی دستگاه‌های مرتبط باید به صورت جدی بر اصول ساخت‌وساز نظارت کنند؛ افزود: هرجا، هر زمان و به هر مقداری که بتوانیم این امر را به خوبی اجرا کنیم به همان میزان به امنیت و آرامش مردم کمک کرده‌ایم.
 
 
در پایان رئیس نظام مهندسی شهرستان اردکان گزارش مقدماتی از بازدید تیم ارزیاب در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه ارائه کرد و اعضا در رابطه با مدیریت بحران و مسائل مختلف آن به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.