فرماندار اردکان بر تغییر نحوه توزیع آب در استان تأکید کرد

فرماندار اردکان بر تغییر نحوه توزیع آب در استان تأکید کردهادی مقیمی روز پنجشنبه در دیدار با مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب (آبفا) یزد پیشنهاد کرد: معیار توزیع آب در استان از سرانه جمعیت به میزان شوری آب در مناطق مختلف تغییر کند و اردکان از کیفیت آب مشابه با دیگر مناطق بهره مند شود.


وی بر اجرای عدالت در توزیع آب تأکید کرد و یادآور شد: اگر مردم اردکان آب با ای‌سی ۱۶۰۰ مصرف می‌کنند یا با شیر برداشت، آب مورد نیاز خود را تهیه می‌کنند، دیگر نقاط استان هم این‌گونه باشد.


فرماندار اردکان خواستار نشستی با حضور استاندار و مسئولان حوزه آب استان و شهرستان برای رسیدگی به مشکل آب شد، تا راهکاری در این ارتباط اندیشیده شود.


به گفته مقیمی، مردم از کیفیت پایین آب ناراضی هستند و این موضوع باید پیگیری و مشکل رفع شود.


همچنین مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب یزد با اشاره به کیفیت پایین آب اردکان نسبت به دیگر شهرهای استان افزود: با توجه به خشکسالی و کاهش سهمیه آب انتقالی به یزد، تعیین راهکار کوتاه مدت برای تأمین آب شرب با اولویت اردکان در دستور کار قرار دارد.


علی اسلامی تأکید کرد: اضافه کردن آب چاه‌های کشاورزی با ای‌سی پایین در مدار آب شرب از جمله راهکارهای کوتاه‌مدت است که از سوی اداره آب و فاضلاب اردکان رای‌زنی‌هایی صورت گرفته و به زودی اجرا خواهد شد.


وی یادآور شد که این شرکت برای رفع مشکل کمبود آب شرب شهرهای استان تفاوتی میان شهرها قائل نیست و دغدغه تأمین آب سالم و مطلوب برای تمام شهرها به یک میزان است.


وی افزود: البته نباید فراموش کرد، اردکان، بافق و بهاباد با توجه به کیفیت بسیار پایین آب این مناطق در اولویت اختصاص سهمیه بیشتر آب انتقالی قرار دارند.


اسلامی با تاکید بر توجه مردم به صرفه جویی در فصل تابستان از شهروندان خواست شرایط حاد کمبود آب را درک کنند.


وی بیان کرد: با همکاری مردم و صرف جویی ۱۵ تا ۲۰ درصد، تابستان سال ۹۷ را بدون قطعی آب سپری خواهیم کرد.


وی حفر چاه اضطراری را دیگر راهکار برای تأمین آب شرب اردکان عنوان کرد و یادآور شد: همراهی دستگاه‌های ذی‌ربط در اخذ مجوز، از جمله لازمه‌های حفر پنج حلقه چاه در چاه‌افضل است که البته مطالعات اجرای سیستم آب شیرین و نحوه بهره‌برداری از آن نیز نیاز به مطالعات دقیق دارد که، راهکار کوتاه مدت نیست و نیاز به زمان دارد.


این مسئول در خصوص کندی اجرای طرح فاضلاب گفت: مشارکت بحث خصوصی در حوزه آب و فاضلاب در برنامه پنجم توسعه و به صورت اولین تجربه در اردکان به اجرا درآمد که تا قبل از نصب انشعاب با سرعت خوبی در حال اجرا بود.


اسلامی با اشاره به منطقی بودن دغدغه اعضای شورای شهر و شهرداری اردکان تأکید کرد: این طرح در قالب اقتصاد مقاومتی در دست اجراست و مطمئناً با کاستی‌هایی روبروست./ایرنا


وی اضافه کرد: اعضای شورای شهر هم آگاه باشند، زمان اجرای طرح در مرحله نهایی و بهره‌برداری قرار دارد و در صورت تعلل منجر به بروز مشکلات زیست محیطی خواهد شد که نیاز به تعجیل در نصب انشعاب دارد.


وی اظهار امیدواری کرد که اعضای شورای شهر با پیگیری و سرعت عمل در مرحله نهایی اجرای طرح فاضلاب با شرکت آب و فاضلاب استان همکاری کنند.