فارس نیوز :ایران سومین تولید‌کننده شیشه 19 میلیمتری جهان شد

فارس نیوز :ایران سومین تولید‌کننده شیشه 19 میلیمتری جهان شد


افتخاری دیگر از کارخانه شیشه اردکان


     محمدمهدی زارع صبح امروز در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار فارس در یزد اظهار داشت: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری و نامگذاری امسال با عنوان سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی، خط تولید این نوع شیشه بدون کمترین مشکل و خللی در روند تولید، با توانمندی متخصصان فنی کشور راه اندازی شد و ایران به جمع تولید کنندگان شیشه 19 میلیمتری در جهان پیوست.

     وی با بیان اینکه این نوع شیشه فقط در دو کشور چین و آمریکا تولید می‌شود؛ عنوان کرد: با دستیابی به این توانمندی وابستگی ایران به واردات این محصول از کشورهای دیگر قطع می‌شود.

     وی افزود: کارخانه صنعتی تولید شیشه اردکان از نمونه‌ترین کارخانجات در آسیا و بزرگترین کارخانه در خاورمیانه است.

     زارع اضافه کرد: برای پیشرفت صنعت حدود 2000 میلیارد ریال در کارخانه شیشه اردکان سرمایه‌گذاری کردیم و این واحد صنعتی درحال حاضر با ظرفیت تولید روزانه 900 تن انواع شیشه در حال فعالیت است.

     وی همچنین ظرفیت تولید شیشه 19 میلیمتری را در کارخانه شیشه اردکان روزانه 30 تن اعلام کرد.

     رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد خاطر نشان کرد: این واحد تولیدی، شیشه ای به ابعاد 7 متر در 4 متر و نیم را با عنوان سوپر ژامبون به میزان 30 تن برای نمایشگاه تولید کرده است و رسیدن به خودکفایی در صنعت از اهداف این کارخانه است.

     وی تصریح کرد: در این واحد تولیدی صنعتی انواع شیشه از 2 میلیمتر تا 19 میلیمتر تولید می‌شود و زمینه اشتغال بیش از یک هزار نفر را فراهم کرده است.

     زارع با اشاره به فعالیت مستمر و جدی این واحد تولیدی اظهار داشت: کوره‌های این کارخانه از 6 ماه پیش گرم شده و کار تولید آن از ابتدای سال آغاز شده است.

     وی بهره‌گیری از مواد اولیه مرغوب و مناسب را از ویژگی‌های این واحد صنعتی برشمرد و گفت: استفاده از کانی‌های موجود در معادن منطقه اردکان مثل سلیس و فلدسپات باعث شده شیشه‌های این کارخانه حرف اول را در خاورمیانه بزند.

     وی محصولات تولید شده در این واحد صنعتی را شیشه فلوت ساده، شیشه شفاف، انواع شیشه‌های رنگی، شیشه رفلکس، آیینه، شیشه لمینت، شیشه دوجداره و شیشه نشکن عنوان کرد.

     این مقام مسئول با اشاره به صادرات روزانه بیش از 500 تن انواع شیشه به 16 کشور جهان افزود: محصولات تولیدی این کارخانه از طریق حمل و نقل ریلی به کشورهای امارات، هندوستان، عراق، پاکستان، ترکیه، ترکمنستان، تاجیکستان، قرقیزستان و... صادر می‌شود.

     برای راه‌اندازی کارخانه شیشه اردکان بیش از 165 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است.