طرح خاموشی زمستانه چاه‌های کشاورزی در اردکان اجرا می‌شود

شناسه : 145420177

طرح خاموشی زمستانه چاه‌های کشاورزی در اردکان اجرا می‌شودمعاون هماهنگی امور عمرانی فرماندار اردکان از اجرای طرح خاموشی زمستانه چاه‌های کشاورزی در این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری اردکان، علیرضا جدیدی اردکانی گفت: با توجه به بروز خشک‌سالی‌های اخیر در کشور و شدت آن در استان یزد، تدابیر ویژه‌ای از سوی مدیریت منابع آبی استان اعمال شده تا در آینده رشد روزافزون افت سفره‌های آب زیرزمینی متوقف، تثبیت و حتی به سمت بهبودی سوق داده شود.

 

وی افزود: با توجه به این‌که بیش از ۷۰ درصد مصرف آب سفره‌ها به بخش کشاورزی تعلق دارد؛ تصمیماتی همچون کنتوردارشدن چاه‌ها، کاهش و حذف تدریجی کشت گونه‌های زراعی و توجه به حفظ گونه‌های درختی و گسترش کشت‌های گلخانه‌ای، هیدروپونیک و نیز خاموشی چاه‌های کشاورزی در بازه‌های زمانی مشخص با توجه به شرایط اقلیمی و نوع گونه گیاهی خاص هر منطقه در دستور کار قرار گرفته است.

 

معاون فرماندار اردکان تصریح کرد: طبق دستورالعمل ابلاغی از سوی مدیریت آب منطقه‌ای استان یزد مبنی بر خاموشی چاه‌های کشاورزی، جلسات متعددی با حضور مدیران آبی و بخش کشاورزی نمایندگان کشاورزان و چاه‌ها با محوریت فرمانداری برگزار شده تا ضمن رعایت دستورالعمل با نظر کشاورزان کمترین میزان ضرر و زیان به این قشر زحمتکش و محصولات آن‌ها وارد آید.

 

جدیدی اردکانی خاطرنشان کرد: این خاموشی در بیشتر مناطق استان در بازه ۵۰ تا ۶۰ روزه انجام می‌گیرد؛ اما با رایزنی‌های صورت گرفته با توجه به شرایط اقلیمی خاص منطقه و نیز کیفیت پایین آب، این زمان در شهرستان اردکان به ۴۵ روز تقلیل یافته است.

 


آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.