ضرورت ایجاد اتاق‌های فکر به منظور استفاده بهینه از منابع و ظرفیت‌های روستا‌یی

شناسه : 158020717

ضرورت ایجاد اتاق‌های فکر به منظور استفاده بهینه از منابع و ظرفیت‌های روستا‌ییروز پنج‌شنبه ۱۸ مهرماه ۹۸، همایش روز ملی روستا با عنوان امید روستا و با حضور «محمدعلی طالبی» استاندار یزد، «سعیدرضا جندقیان» معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، «محمدرضا تابش» نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی، «بهروز شهابی‌زاد» فرماندار اردکان و جمعی از مدیران و مسئولان استان در روستای ترک آباد شهرستان اردکان برگزار شد.

 

استاندار یزد در این مراسم ضمن اشاره به توجه جدی به مسائل روستایی در سطح کشور و استان در دولت تدبیر و امید، گفت: خوشبختانه همکاری و تعامل بسیار خوبی را از سوی مدیران استانی دستگاه‌های مرتبط با مسائل روستایی شاهد هستیم و نسبت به توسعه هر چه‌بهتر و بیشتر روستاهایمان در استان امیدواریم.

 

محمدعلی طالبی یکی از اولویت‌های حوزه روستایی استان را قبول مسئولیت و تعریف انتظارات از آن‌ها عنوان کرد و ادامه داد: در گذشته روستا را نماد عقب‌ماندگی و فرهنگ و سواد پایین می‌دانستند که این‌گونه نبود و به روستائیان اجازه داده نشد تا آیین، آداب‌ورسومشان ظهور و بروز مناسبی پیدا کند.

 

عالی‌ترین مقام اجرایی استان بابیان اینکه «هنگامی‌که در شهرها با مشکل و آسیب‌هایی مواجه شدیم به ظرفیت‌ها، زمینه‌ها، موضوعات و مسائل روستائیان پی بردیم و امروزه روستا و روستایی یک از افتخارات فرهنگ‌عامه ایرانی است»، افزود: خیلی از کسانی که در طول دهه‌های گذشته در تحولات بزرگ اقتصادی، اجتماعی و سیاسی افتخارآفرین بوده‌اند از همین روستاها برخاسته‌اند.

 

طالبی خاطرنشان کرد: باوجود ظرفیت‌ها و زمینه‌هایی که این روزها برای روستاها فراهم‌شده و با این نگاه که آن‌ها مسئولیت‌های بزرگی را عهده‌دار شدند در تلاش هستیم که نگاه ویژه‌ای به رفع مشکلات آن‌ها بکنیم و با تجمیع همه خدمات، استعدادها، امکانات و هم‌افزایی دستگاه‌های مختلف، روستاهای استان را به کانون‌های آرامش و تولید در جامعه تبدیل کنیم.

 

استاندار یزد یادآور شد: روستاهای استان جمعیت محدودی دارند و تنها نزدیک به ۱۵ درصد جمعیت استان در روستاها ساکن هستند ولی به لحاظ استعدادها، توانمندی و ظرفیت‌های بسیار خوبی که در خود دارند، بار خیلی از مشکلات و مسائلی که وجود دارد را به دوش می‌کشند و در جهت حل آن تلاش می‌کنند.

 

وی بابیان اینکه امروز شهرهای استان با مشکلات زیادی ازجمله مباحث زیست‌محیطی، کمبود منابع آبی، محدوده شهری و ... روبرو هستند، ادامه داد: فرصتی در اختیار روستاهاست که می‌توانند به‌راحتی توسعه و پیشرفت داشته باشند.

 

طالبی خطاب به دهیاران، اعضای شوراهای اسلامی روستا و بخشداران، گفت: قرار نیست روستاها به شهر تبدیل شوند بلکه در طول زمان ثابت‌شده که امتیازات و ویژگی‌های داده‌شده به شهر نتیجه اشتباه مهندسی و راهبردی بوده که شهرهایمان امروز دچار آسیب شده‌اند.

 

عالی‌ترین مقام اجرایی استان خاطرنشان کرد: روستا را باید با هویت خود آن بسازیم و با شکل و شمایل روستا توسعه دهیم و ویژگی ممتاز روستا که شامل آرامش و هوای پاک است را نباید از آن گرفت و این شدنی است.

 

وی ادامه داد: کمک‌های مالی دولت و اعتبارات به روستاها کاملاً مشخص است و اکنون توجه به روستاها از سوی دولت و نظام را مشاهده می‌کنیم بنابراین چیزی که مهم است و باید روی آن کار شود و حتی جا دارد اتاق‌های فکر در موردش به وجود آید، این است که از ظرفیت‌ها و منابع روستا چگونه استفاده شود تا زمینه‌ساز تحولات و گشایش‌های بزرگ و رونق اقتصادی خوبی در این مناطق شود.‌

 

استاندار یزد افزود: ممکن است بعضی از اعتبارات روستایی را به سمت ظرفیت‌سازی‌هایی ببریم که خود آن همراه با ورود سرمایه به درون روستاها باشد.

 

طالبی بابیان اینکه «شوراها، دهیاری‌ها و بخشداران باید روی موضوع هدایت اعتبار به سمت نیازهای اصلی و اساسی کار کنند و چشم‌اندازی تعریف شود تا روستاها را به کانون‌های جمعیتی تبدیل کنند»، خاطرنشان کرد: مطمئناً با این پیوست ذهنی و اجتماعی می‌توان جمع بیشتری از مردم را در روستا نگه داشت، به افزایش جمعیت در روستاها و پایداری جمعیت در این مناطق کمک کرد و معاونت توسعه روستایی کشور نیز می‌تواند در این راستا حمایت‌های خوبی را از برنامه‌های استان یزد داشته باشد.‌

 

عالی‌ترین مقام اجرایی استان در پایان سخنان خود با اشاره به تشکیل جلسات شورای مسکن استان برای تأمین زمین در شهرستان‌ها، گفت: رونق‌بخش مسکن که با جدیت در استان آن را پیگیری می‌کنیم می‌تواند به حرکت اقتصادی در شهرها و روستاهای استان کمک کند زیرا این بخش به‌طور مستقیم با حوزه‌های اقتصادی ما در ارتباط است و می‌تواند در حقیقت یک جهش و حرکت خوبی را در حوزه اقتصاد شهرستان‌ها و روستاها به وجود آورد.

 

فرماندار اردکان نیز در این مراسم بابیان این‌که روستا به‌عنوان بخش بزرگی از نظام اجتماعی و جمعیتی کشور، در تمام شئون اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی میهن عزیزمان اهمیت و نقش به سزایی داشته و دارد گفت: روستائیان عزیز نیز به‌عنوان پشتوانه استقلال سیاسی و امنیتی کشور در این مقطع زمانی حساس، نقشی بسیار مهم و اساسی را در تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و حفظ آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی عهده‌دار هستند.

 

بهروز شهابی‌زاد افزود: دولت تدبیر و امید توجه ویژه‌ای به معیشت، اقتصاد و هویت‌بخشیدن به روستا داشته است و اجرای طرح هادی، توسعه شبکه‌های آبیاری، بهسازی و روکش آسفالت راه روستایی ازجمله خدمات نظام جمهوری اسلامی در سطح روستاها است که به‌خوبی مشهود است.

 

وی ادامه داد: نگاه و دیدگاه دولت این است که روستاها امروز کانون مهم تولید در اقتصاد کشور هستند و اگر شاخص‌های توسعه ارتقا پیدا نکند مهاجرت صورت می‌گیرد و اگر روستایی خالی از سکنه شود در تولید داخلی با مشکل مواجه می‌شویم و علاوه بر تهدید امنیت غذایی شهروندان کشور، آثار زیست‌محیطی و بسیاری مشکلات دیگر را برای کشور به همراه خواهد داشت.

 

فرماندار اردکان اضافه کرد: یکی از راه‌های تقویت اقتصاد کشاورزی و اقتصاد روستا، طرح گردشگری روستا است و بسیاری از روستاها جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارند، زیبایی‌های طبیعی و آثار تاریخی که در این روستاها وجود دارد، می‌تواند به‌عنوان زیرساخت و فراهم آوردن امکان حضور گردشگران به روستاها کمک کند.

 

وی تصریح کرد: روستاهای اردکان این ظرفیت و گنجایش را دارند که هریک به قطب مهمی در صنعت گردشگری و تولید درآمد پایدار تبدیل شوند.

 

در ادامه این نشست، نمایشگاه توانمندی روستایی بخش‌های مرکزی، خرانق و ‌عقدای شهرستان اردکان‌ در روستای ترک‌آباد این شهرستان افتتاح شد.

 آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.