صنعت هسته‌ای بدون کیک زرد پیشرفتی نخواهد داشت

شناسه : 149793054

صنعت هسته‌ای بدون کیک زرد پیشرفتی نخواهد داشترئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه صنعت هسته‌ای، بدون کیک زرد نمی‌تواند پیش برود گفت: امروز کارخانه تولید کیک زرد اردکان به بهره‌برداری کامل صنعتی رسید و امیدوارم از امسال به بعد بتوانیم شاهد تولید مقدار معتنابهی کیک زرد باشیم.

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری اردکان علی‌اکبر صالحی، در جریان بارگیری و ارسال محموله کیک زرد اردکان به مقصد اصفهان با اشاره به اینکه بهره‌برداری صنعتی این کارخانه از امروز و هم‌زمان با ایام دهه فجر شروع شد تصریح کرد: در چهار سال اخیر این کارخانه در حال تکمیل شدن و تست بود.

 

به گفته وی در ۲ سال اخیر در برهه‌ای که تست‌ها را انجام می‌دادیم توانستیم ۴۰ تن کیک زرد تولید کنیم که ۱۰ تن را ۲۰ فروردین‌ماه امسال به اصفهان منتقل کردیم و اکنون ۳۰ تن دیگر به اصفهان منتقل شد.

 

وی با بیان اینکه این کارخانه ظرفیت پذیرای ۸۴ هزار تن کانسنگ اورانیوم را دارد گفت: در اکتشاف و استخراج، قدم‌های بلندی برداشتیم و ازنظر اورانیوم، وضعیت ما مطلوب است.

 

صالحی همچنین در جریان بارگیری محموله کیک زرد در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ظرفیت این کارخانه کامل است و در چهار پنج سال اخیر فعالیت‌های جدی انجام‌شده که کارخانه را سر پا کنیم، اظهار داشت: بنای تأسیس این کارخانه در سال ۷۱ گذاشته شد و در سه چهار سال اخیر با سرمایه‌گذاری‌ها و حمایت دولت و مجلس توانستیم این کارخانه را مجدداً راه‌اندازی و به تولید صنعتی برسانیم.

 

رئیس سازمان انرژی اتمی این دستاورد را به همه مهندسان که با همت عالی این کار بزرگ را انجام دادند، تبریک و از آن‌ها تشکر کرد.

 

وی با بیان اینکه این اولین کارخانه تولید کیک زرد در این حجم است، اظهار داشت: قبل از آن یک کارخانه تولید کیک زرد در گچین داشتیم که بسیار مقیاس کوچک‌تری بود و هم‌اکنون معدن گچین بسته‌شده و در حال حاضر از معادنی که در استان یزد است ساغند یک و دو را استفاده می‌کنیم و معادن دیگری هم هست که بعداً اعلام می‌کنیم.

 

معاون رئیس‌جمهوری یادآور شد: درمجموع استان یزد عمده تولیدکننده مواد اولیه کیک زرد در کشور است و استان دیگری که در این حد غنی از ذخایر اورانیوم باشد نداریم و خوشبختانه سرمایه‌گذاری‌های خوبی صورت گرفته است.

 

صالحی با بیان اینکه صنعت هسته‌ای بدون اورانیوم یعنی هیچ، خاطرنشان کرد: اورانیوم یک ماده استراتژیک است و اگر این ماده را نداشته باشیم هرچقدر تأسیسات هسته‌ای پیشرفته داشته باشید ارزشی ندارد.

 

وی در ادامه با بیان اینکه آمادگی داریم در پنج شش سال آینده تولید را به بالای ۳۰۰ تن در سال برسانیم اضافه کرد: کشور ما ازلحاظ اورانیوم غنی نیست ولی فقیر هم نیست و با اکتشافات هوایی که انجام دادیم توانستیم مقدار قابل‌توجهی اورانیوم کشف کنیم.

 

وی افزود: اکتشاف هوایی را از سال ۱۳۸۹ آغاز و حدود ۸۰ درصد از سرزمین ایران را اکتشاف هوایی کردیم؛ همچنین ۲۲۵ هزار کیلومترمربع اکتشافات زمینی انجام می‌دهیم و تاکنون حدود ۳۵۰ هزار حفاری انجام دادیم.

 

وی اظهار داشت: کارخانه کیک زرد اردکان کامل شده و از هر حیث تمام معایب آن گرفته‌شده و یکی دو سال تست‌های لازم را انجام و امروز نتایج و محصول این کارخانه را به اصفهان منتقل کردیم.

 


آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.