شورای میراث شهرستان تشکیل جلسه داد.

شورای میراث شهرستان تشکیل جلسه داد.


با هدف بررسی مشکلات میراث فرهنگی شهرستان اردکان
شورای میراث فرهنگی  شهرستان اردکان با هدف بررسی معضلات میراث فرهنگی , ارائه گزارش و برنامه ریزی جهت آینده  تشکیل جلسه داد.
سپهری محقق و کارشناس میراث فرهنگی شهرستان اردکان با اشاره به تخریب برخی از اماکن دارای قدمت در این شهرستان وضعیت ایجاد شده را نامناسب ارزیابی نمود وگفت : محراب گلی مسجد زردگ  یکی از مکان های دارای ارزش تاریخی بوده که مدتی است از سوی افراد ناشناس مورد دستبرد و تخریب واقع شده است.
سپهری افزود: زردگ از نظر بنا یکی از زیباترین مسجد های استان است که حفظ و مرمت این مسجد به همراه قلعه و منازل باستانی اطراف آن بایستی در اولویت اول میراث فرهنگی شهرستان قرار گیرد.
 وی همچنین ضمن ابراز تاسف از تخریب سنگ بنای برخی آب انبارها توسط افراد غیر بومی که با هدف سرقت از گنج ها صورت پذیرفته است خواستار برخورد جدی و قانونی با این افراد و تامین امنیت این بناها توسط نیروی انتظامی گردید .
فرماندار اردکان نیز در این جلسه با تاکید بر این که میراث فرهنگی هویت فرهنگی مردم این منطقه است و حسن سابقه و پیشینه ما را نشان می دهد گفت : حفظ وحراست  از بناهای تاریخی یک وظیفه همگانی است و همه مردم باید در خصوص حفظ آثار فرهنگی پیشینیان حساسیت و دغدغه داشته باشند.
وی افزدود: وظیفه میراث فرهنگی است که در خصوص شناسایی و معرفی بناها و ایجاد شناخت همگانی در این زمینه تلاش مضاعفی را داشته باشد.
فرماندار اردکان در خصوص تغییر کاربری برخی آب انبارها و اماکن تاریخی انجام کار کارشناسی را واجب و ضروری عنوان کرد.
کمالی همچنین با اشاره به برنامه ریزی صورت گرفته برای حضور مستند سازان شبکه یک سیما در اردکان و ضبط برنامه مستند به عنوان شهرستان نمونه گردشگری استان از کلیه ارگانهای زیربط خواست تا همکاری لازم را برای نمایش کلیه ظرفیت های میراثی شهرستان معمول نمایند.
مشتاقیان نماینده سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی اردکان نیز با اعلام گزارشی از روند پروژه های اجرایی و در حال اجرای میراث خبر داد و از حسن همکاری شهرداری اردکان در احیا و مرمت بافت قدیم تقدیر نمود.
وی حضور سمن هایی چون انجمن چارسوق کویر را برای ایجاد شناخت و آشنایی بیشتر مردم با بناهای تاریخی را مهم ارزیابی نمود و گفت : برای تقویت این گروههای جوان و فعال بایستی از سوی مسئولین استان و شهرستان برنامه ریزی لازم صورت پذیرد.
برنامه ریزی در خصوص حفظ بافت سنتی روستاها و اختصاص بخشی از بودجه بهیاری ها برای مرمت بناهای تاریخی از دیگر مواردی بود که در این شورا در خصوص آن ها بحث و تبادل نظر گردید.