ساختمان جدید اداره ثبت احوال شهرستان اردکان افتتاح شد

ساختمان جدید اداره ثبت احوال شهرستان اردکان افتتاح شدبا حضور رئیس سازمان ثبت احوال کشور، امام جمعه، فرماندار اردکان، ساختمان جدید اداره ثبت احوال این شهرستان افتتاح شد.

 

حمید درخشان‌نیا روز دوشنبه در آیین افتتاح این اداره با بیان این‌که فعالیتی که در آن اخلاص با نیت خوب، تلاش و بدون توقع پیگیری و با حداقل هزینه از بیت‌المال انجام می‌گیرد منشأ خیر، برکت و خدمت است افزود: اداره ثبت احوال این شهرستان با تلاش شبانه‌روزی همکاران و با مکانیزه‌شدن پیشرفت خوبی داشته است.

 

وی به فرایند صدور کارت هوشمند ملی اشاره کرد و گفت: این طرح ملی و بسیار مهمی برای تحقق دولت الکترونیک است و این کار با جدیت از سال ۹۴ شروع شده است و در سال ۹۷ به پایان خواهد رسید.

 

رئیس سازمان ثبت احوال کشور تصریح کرد: این کار در ردیف کشورهای توسعه یافته مثل فرانسه، نروژ، سوئد، المان انجام گرفته است.

 

درخشان‌نیا با اشاره به قابلیت‌های در نظر گرفته شده در کارت‌‌های هوشمند، افزود: مشخصات بیومتریک افراد شامل اثرانگشت، تصویر و امضای الکترونیکی در این کارت‌ها پیش بینی شده است.

 

رئیس سازمان ثبت احوال کشور ادامه داد: کارت‌های هوشمند به گونه‌ای طراحی شده که دارندگان کارت می‌توانند از این کارت‌ها برای دریافت و پرداخت پول و همچنین برای افتتاح حساب از کارت‌های هوشمند استفاده کنند و در واقع کارت‌های ملی همانند کارت‌های بانکی در استفاده از عابربانک‌ها عمل خواهند کرد.

 

درخشان‌نیا تصریح کرد: براساس بخشنامه دولت از بخش استخدامی به سازمان ثبت احوال، این سازمان مکلف شد تا به صورت پایلوت در استان‌های سمنان، خوزستان و قم حذف کپی مدارک انجام شود؛ ضمن اینکه طرح اشاره شده پس از اجرای پایلوت به زودی در سراسر کشور اجرا شود.

 

رئیس سازمان ثبت احوال کشور بیان کرد: در طرح اشاره شده قرار است دستگاه‌های اجرایی برای استعلام هویت افراد از طریق پایگاه ثبت احوال اقدام کنند و با این طرح دیگر نیازی به کپی مدارک نیست.

 

فرماندار اردکان نیز در این آیین با بیان اینکه ثبت‌احوال سازمانی حیاتی و مهم است که وظیفه ثبت و حفظ اسناد هویتی مردم را بر عهده دارد با تقدیر از تلاش کارکنان اداره ثبت احوال شهرستان اردکان، آمارها و مستندات ثبت‌شده از وقایع حیاتی شهرستان را بسیار مهم توصیف کرد و گفت: ثبت و تحلیل این آمارها اگر در موقع مقرر و قانونی خود انجام شود، می‌تواند معیار مناسبی برای برنامه‌ریزی‌های کلان کشور باشد.

رئیس شورای ثبت احوال شهرستان اردکان تولد، ازدواج، طلاق و مرگ را مهم‌ترین رویدادهای طول عمر انسان برشمرد که ثبت همه آن‌ها توسط سازمان ثبت‌احوال انجام می‌شود.

 

هادی مقیمی ادامه داد: با تغییر سبک زندگی مردم، آمارهای ازدواج و طلاق در کشور دستخوش تغییراتی شده است که باید با برنامه‌ریزی و فرهنگ‌سازی، آن را به وضعیت مناسب‌تری برسانیم.

 

فرماندار اردکان به خدمات سازمان ثبت احوال اشاره کرد و افزود: صدور کارت هوشمند ملی که کارکردهای متعددی برای آن تعریف شده، یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های کشور برای احراز هویت است.

 

اداره ثبت احوال اردکان در سال ۱۳۴۸ تأسیس و در سال ۱۳۶۰ ساختمان آن به بهره برداری رسید. هم اکنون این اداره در ساختمانی دو طبقه با زیربنای ۴۰۰ مترمربع و با هزینه چهارصد میلیون تومان به بهره‌برداری رسید.