زینب پرستار دین

زینب پرستار دین


نوشته ای به بهانه ولادت حضرت زینب و روز پرستار

     او را کسای آل کسا می خوانند ؛گرچه در آن روز که پیامبر اعظم 5تن آل عبا را درظل کسای یمانی گرفت و مودتشان را رمز رستگاری آدمیان دانست هنوز پا بر سر چشم گیتی ننهاده بود! اما انگار وقتی اسرار حدیث شریف کسا را وا می کاوی می شود عبای رسول را به خیمه همیشه بر افراشته دین تشبیه کرد که عمودهای استوار این خیمه 5تن آل عبا هستند وچترو پوشیه آن زینب کبری (س).!

     هرجا طوفان شرک و طاغوت قصد شکستن عمود خیمه دین می نمود و بیم آن می رفت که اسلام نوپای رسول حق در هوای آلوده کفر و نفاق تب دار و بیمار شود و هرکجا شمشیرهای آخته دشمنان خدا قصد زخمه بر پیکر اهل بیت پیامبر می کرد ؛او بود که چون پرستاری جان بر کف بر بالین درد می نشست و شب تاریک ظلم را به امید صبح روشن عدالت با چراغ فقاهت و بصیرت طی می نمود .

     میلادش آنقدر بر زمین زینت بخشید که علی (ع) او را زینب نامید یعنی زینت پدر ،زیور اسلام و زیب عالم هستی.تربیت یافته دامن زهرا(س) از همان کودکی با واژه درد الفتی دیرینه گرفت و خاطره داغ سنگین جدش پیامبر(ص) و مادرش فاطمه زهرا(ص) او را به کسوت سپید صبر ملبس ساخت که از ان زمان تا پایان عمر حضورش التیام ده دردهای آل الله شد و نام و یادش آرامبخش قلبهای به درد دین مبتلا .

     پروانه شدن بر بستر شهادت حضرت علی (ع)،همنوایی با آه جگر سوز امام مجتبی (ع)، همراهی با حسین(ع) در وادی کربلاوپیغام بری به ویرانه کوفه و خرابه شام بلا ،قلب بانوی مصیبت زده تاریخ را به کوه استوار صبر و استقامت تبدیل کرد آنچنان که تا امروز مردان و زنان آزادیخواه دنیا او را اسوه ایستادگی و پایمردی می دانند و همواره از فراز قله صبرش زمین را مخاطب پیغام آزادگی می سازند .

     از آن رو ام المصائبش می خوانند که با پای استقامت بار سنگین مصیبت را به منزل مناعت و منبر هدایت می کشاند و از آن جهت پیغام برش می نامند که پیام عدل و ظلم ستیزی را به اهل خفته زمان می رساند.

     زن است ولی شهره به مردانگی است چراکه فضایل مرد و زن را یکجا دریافت نموده چنانکه حیا و عفت بندگان کویش می شوند و غیرت و همیت سیراب از دست سبویش . هرچند که زنجیر نامردمی بر پایش بند اسارت انداخت و هرم جهل و ستم سینه اش را گداخت ولی آنچنان زیست که همه عمر اسارت ،اسیرش بود و آزادگی مدیون روح پاک و روشن ضمیرش .

     سعادت امروز و شفاعت فردا به دست اودر نزد خدا عیدانه ایست که در روز میلاد این بزرگ بانو از محضرش طلب می نماییم .                                                                                                       

                                                                                                                                  جاوید عیدانی