زمین، امانت خداست

زمین، امانت خداستعلی جدیدی اردکانی کارشناس کشاورزی فرمانداری اردکان در نوشتاری به بهانه دوم اردی‌بهشت روز زمین پاک به بیان دلیل نام‌گذاری این روز پرداخته و راهکارهایی عمومی را برای جلوگیری از تخریب بیش‌ازپیش محیط‌زیست ارائه نموده است.
 
زمین یکی از شگفتی‌های آفرینش است وجه تمایز این سیاره منظومه شمسی با سیاره‌های دیگر وجود اکسیژن در جو آن و درنتیجه امکان حیات در آن است.
 
تقریباً چند دهه است که زنگ‌های خطر برای زمین به صدا درآمده است. روزی نیست که شاهد تخریب محیط‌زیست و به مخاطره افتادن زندگی بر روی کره زمین نباشیم. با آغاز عصر ماشین و پیشرفت‌های صنعتی و علمی و رشد روزافزون علم‌گرایی، راه تسلط انسان بر آرزوی دیرینه‌اش یعنی طبیعت تا حدود زیادی هموار شد و زمینه کارزار نابرابر میان انسان و طبیعت فراهم آمد.
 
این‌ها بهانه‌ای شد تا جان مک مونل که فرزند یک مبلغ دینی مستقل و علاقه‌مند به علم و صلح بود روز ۲۱ مارس ۱۹۶۹ در همایش یونسکو به‌عنوان روز زمین پاک مطرح نماید تا بیشتر بیندیشیم و تعهدات خود را در حفاظت و مراقبت از زمین، هرچه بیشتر و بهتر به اجرا درآوریم.
 
در قرآن نیز از زمین با صفاتی چون پناهگاه، آسایشگاه و بستر یاد شده است و امام علی علیه‌السلام در این باب فرموده است: خداوند انسان را از بهشت به‌سوی زمین فرستاد تا با نسل خود آنجا را آباد کند.
 
در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز حفظ محیط‌زیست، وظیفه همگانی شمرده‌شده و آن دسته از فعالیت‌های اقتصادی آلوده‌کننده و مخرب جبران‌ناپذیر محیط‌زیست، ممنوع اعلام‌شده است.
 
در این راستا لازم است در جهت جلوگیری از تخریب بیش‌ازپیش محیط‌زیست و نیز ارتقاء سطح حیات بر روی زمین به نکاتی چند اشاره نمود:
 
- بازیافت بسیاری از مواد زائد، ضمن کاهش استفاده بشر از منابع طبیعی و محیط‌زیست، از تبدیل مواد به عوامل مضر زیست‌محیطی جلوگیری می‌کند.
 
- جلوگیری از آلودگی آب‌ها با احداث شبکه‌های فاضلاب و...
 
- ممانعت از مصرف بی‌رویه سموم شیمیایی در کشاورزی و جایگزینی این سموم با سموم بیولوژیک.
 
- پاک‌سازی محیط‌های طبیعی مثل کوهستان، پارک‌ها و اماکن عمومی از زباله توسط داوطلبان.
 
- کاهش استفاده از ظروف تجدیدناپذیر یا کم‌تجدیدپذیر مانند انواع پلاستیک‌ها، تشویق تولیدکنندگان، صنعتگران و مصرف‌کنندگان به تولید و مصرف ظروفی از جنس کاغذ و یا کامپوزیت که قابلیت بازگشت سریع به چرخه طبیعت را دارا هستند.
 
یادمان نرود: زمین امانت خداست! در حفظ آن کوشا باشیم.