رسیدگی به وضعیت اتباع افغانی ساکن در اردوگاه اردکان

رسیدگی به وضعیت اتباع افغانی ساکن در اردوگاه اردکان


در دستور کار جدی مقامات بین المللی قرار گرفت

رسیدگی به وضعیت اتباع افغانی ساکن در اردوگاه اردکان

در بازدید مدیرکل دفتر مرکزی منطقه آسیا و اقیانوسیه کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان  و رییس اداره خدمات این نهاد بین المللی از اردوگاه اتباع افغانی شهرستان اردکان که با حضور جمعی از مسئولین استان و شهرستان انجام شد رسیدگی به وضعیت بهداشتی ،مراقبتی و آموزشی  افاغنه اردکان دردستور  کار جدی سازمانهای بین المللی ذیربط قرار گرفت .

به گفته محمد ارجنانی مسئول امور اتباع فرمانداری اردکان هر ساله با توجه به پیگیری مسئولین استان و شهرستان بازدیدهایی از سوی نهادهای بین المللی برای رسیدگی به وضعیت افاغنه صورت گرفته است که بازدید اخیر از حیث جایگاه مقامات بازدید کننده از اهمیت ممتازی برخوردار بوده است .

در این بازدید که سرپرست فرمانداری ،شهردار و جمع دیگری از مسئولین استان وشهرستان  مهمانان خارجی را همراهی نمودند در خصوص کمبودها ،نیازها و مشکلات فرهنگی و اجتماعی ایجاد شده بدلیل وضعیت نامناسب اردوگاه بررسی بعمل آمد واز سوی مقامات ارشد بین المللی قول پیگیری داده شد.

سرپرست فرمانداری اردکان در جلسه ای که در ادامه برنامه بازدید با هدف تبادل نظر و بحث پیرامون وضعیت افاغنه در دبستان بدر اردوگاه با حضور نمایندگان افغانی  برگزار گردید به پاره ای از مشکلات فرهنگی ،اجتماعی و بهداشتی ایجاد شده در شهرستان بدلیل وضعیت نامناسب شهرک افاغنه  اشاره نمود وگفت :بحمدالله در سایه حمایتهای خوب نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مهاجرین واتباع افغانی همواره از کلیه حقوق اجتماعی بهره گرفته و در آزادی  و آرامش کامل  در ایران اسلامی به سر برده اند .

مهندس زارع ضمن تقدیر از تلاشهای صورت گرفته مخصوصا در زمینه ساخت دبستان 12کلاسه که عملیات ساخت و اجرای آن اخیرا آغاز گردیده   از مقامات ارشد کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل خواست تا برای اختصاص بودجه مناسب و کافی نسبت به اتمام کار این پروژه و همچنین تجهیز به وسایل کمک آموزشی اقدامات لازم را انجام دهند .

ساخت سالن ورزشی و اجتماعات ،رفع کمبود فضاهای مراقبتی وبهداشتی ،تامین آمبولانس و...از دیگر درخواستهای سرپرست فرمانداری اردکان در بازدید اعضای این نهاد بین المللی بود .

شهردار اردکان نیز در گفتگو با مدیر کل دفتر مرکزی آسیا و اقیانوسیه کمیساریای عالی ضمن اینکه خواستار انعکاس مشکلات موجود به مقامات سازمان ملل گردید تاکید نمود در حال حاضر وضعیت موجود باعث ایجاد نارضایتی  برای مردم شهرستان اردکان شده است.

سید ابو الفضل وکیلی همچنین  اختصاص بودجه از سوی مقامات بین المللی برای خرید یکدستگاه کامیون حمل زبا له را در اسرع وقت خواستار شد .

مدیران ادارات آموزش و پرورش وشبکه بهداشت و درمان شهرستان نیز در زمینه کمبودهای آموزشی و همچنین نیازهای مراقبتی و بهداشتی  شهرک افاغنه خواستار پیگیری و اختصاص بودجه گردیدند .

گفتنی است مقامات ارشد کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل ضمن بازدید از تعدادی از خانه های موجود در اردوگاه با ساکنان افغانی دیدار نموده و در خصوص وضعیتشان گفتگو کردند .

گفتنی است شهرستان اردکان با بیش از 6000نفر مهاجر افغانی پس از مرکز استان دومین شهر از نظر جمعیت ساکن افاغنه می باشد که این افراددرشهرک واقع در انتهای خیابان امام خمینی (کشتار گاه )که قریب به 30 سال پیش ساخته شده است ساکن می باشند.