راه اندازی و توسعه کتابخانه های محله ای و مشارکتی در راستای ترویج فرهنگ مطالعه ضروری است

راه اندازی و توسعه کتابخانه های محله ای و مشارکتی در راستای ترویج فرهنگ مطالعه ضروری است


کمالی :

     به گزارش روابط عمومی فرمانداری اردکان "احمد کمالی"در جلسه دیروز انجمن کتابخانه های عمومی و کمیته نهضت مطالعه مفید شهرستان اردکان که بصورت همزمان در محل کتابخانه آیت الله فاضل اردکان برگزار شد با اعلام این مطلب گفت:یکی از دلایل عمده فاصله گرفتن از مطالعه و فرهنگ کتابخوانی مشغله کاری و فعالیتهای دست و پاگیری است که در مناسبات اجتماعی به آن قائل شده ایم ؛چه بسا بیشتر مشغله های بیهوده و وقت گذرانیها ناشی از پایین بودن سطح مطالعه در اجتماع است و به نوعی این دو مقوله را به هم مرتبط نموده است .

     فرماندار ادکان افزود:باید بگونه ای برنامه ریزی شود که به جای مراجعه افراد به کتابخانه ،کتابخانه به افراد مراجعه کند که ایجاد کتابخانه های محله ای و مشارکتی بهترین راه حل برای رسیدن به این هدف است .

     وی گفت:کارخانجات بزرگ مثل گندله سازی که تعداد شاغلین آنها زیاد است باید با مشارکت اداره کتابخانه ها نسبت به دایر نمودن کتابخانه مناسب در محل کارخانه اقدام کنند تا کارکنان و کارگران این مجموعه های صنعتی از کتب موجود برای مطالعه در منزل و اوقات فراغت استفاده نمایند.

     رییس انجمن کتابخانه های شهرستان اردکان از افتتاح دو باب کتابخانه محله ای در محلات دیلم و روستای مزرعه نو بمناسبت هفته دولت خبر داد و گفت:این دوکتابخانه عمومی با دارا بودن بیش از 14هزا جلد کتاب در زمینه های مختلف بخشی از نیاز کتابخوانان را مرتفع خواهد نمود. با این حال ظرفیت برای ایجاد اینگونه کتابخانه ها در جوار مساجد محل همچنان وجود داردو احداث کتابخانه های مشارکتی نیز از طریق مدیران صنایع بزرگ بایستی مد نظر قرار گیرد .

     در این جلسه مدیر اداره کتابخانه های شهرستان اردکان نیز گزارشی را در خصوص فعالیتهای اخیر صورت گرفته توسط این اداره ارائه نمود .

     "حسین پایدار"ازتجلیل 100نفر برگزیدگان مسابقات کتابخوانی شهرستان اردکان که با شرکت بیش از2000نفر انجام شد خبر داد وخواستار حمایت هرچه بیشتر مسئولین برای گسترش اینگونه مسابقات در سطح شهرستان شد.

     وی همچنین با معرفی سایت کتابخوانان حرفه ای کشور به آدرس www.booki.irگفت:این پایگاه اطلاع رسانی با هدف برگزاری مسابقات کتابخوانی و ترویج فرهنگ مطالعه مفید بصورت زمانبندی تعریف شده اقدام به برگزاری مسابقات اینترنتی کتاب در موضوعات مختلف می نماید که بیش از همه برای کارکنان ادارات ،دانشجویان،دانش آموزان و طلاب می تواند مورد استفاده قرار گیرد .

     مدیر کتابخانه های شهرستان اردکان با اعلام خبر راه اندازی آزمایشی سامانه کتابداری پیام مشرق درکتابخانه های عمومی این شهرستان گفت:پس ازطی مرحله آزمایشی و راه اندازی دائم این سامانه در کتابخانه های بزرگ شهرستان اردکان اعضای کتابخانه می توانند از طریق اینترنت شخصی در منزل یا محل کار نسبت به جستجوی کتب مورد نیاز خود ازمحل کتابخانه مشخص شده اقدام نمایند .