خدمات صورت گرفته در دولتهای نهم و دهم در حوزه شهری و روستایی قابل تقدیر است

خدمات صورت گرفته در دولتهای نهم و دهم در حوزه شهری و روستایی قابل تقدیر است


فرماندار اردکان در جلسه نشست مطبوعاتی بمناسبت هفته دولت:

     به گزارش روابط عمومی فرمانداری "احمد کمالی" در نشست مطبوعاتی که روز سه شنبه بمناسبت هفته دولت باحضور مسئولین ادارت و ارگانهای شهرستان اردکان واصحاب رسانه اردکان درمحل سالن شهید حنیف برگزار شد با اعلام این مطلب گفت:جهش و پیشرفت کشور ما در سالهای اخیر علیرغم مشکلات و تحریم های موجود به هیچ عنوان قابل مقایسه با قبل از انقلاب و سالهای ابتدایی انقلاب نیست ؛و این بدان معناست که تلاشهای مستمری که از ابتدای انقلاب آغاز شده با پیگیریهای مجدانه دولت به ثمر نشسته است وجریان نظام اسلامی باروند پیشرفت و تعالی همراه بوده است .که جراید،نشریات،مطبوعات و فضاهای مجازی در مسیر انعکاس این پیشرفتها نقش موثری ایفا می کنند .

     فرماندار اردکان با اشاره به این موضوع که گاهی بعضی از اهالی قلم خواسته یا ناخواسته مطالبی را مطرح می کنند که دامن زدن به تبلیغات منفی دشمنان است و باعث ایجاد تفرقه بین مردم و مسئولین می شود به توصیه هایی از سوی مقام معظم رهبری تاکید ورزید و خاطر نشان کرد فضای مطبوعات و بویژه وبلاگهای شهرستان اردکان با عمل به این توصیه ها و فرامین تلاشهای صورت گرفته را به رسمیت شناخته و مشکلات و مسائل موجود را بصورت صحیح تبیین نمایند تا خدای نکرده بدخواهان از این فضای غبار آلود به نفع خود استفاده نکنند .

     وی در زمینه وحدت بین مردم و مسئولین هم گفت :تلاشهای به ثمر رسیده به برکت انقلاب اسلامی کار جمعی همه مسئولین در دولت و مجلس است و نباید شخصی تلقی شود چرا که خدمت گستره ای عظیم و عمومی دارد .

     فرماندار اردکان ضمن تقدیر از همه مسئولین شهرستان بویژه ائمه جمعه بزرگوار ،نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی،شهرداران و شوراهای اسلامی شهر وروستا ومسئولین ادارات و کارمندان دولت گفت:جا دارد از تلاشهای مسئولین استان ، مجموعه استانداری،استاندار،معاونین و مدیران کل که همکاری وتعامل موثری را با مسئولین این شهرستان داشته اند نیز تقدیر کنم .

     کمالی در پاسخ به سئوال خبرنگاران در زمینه پروژه های عمرانی هفته دولت گفت:بمناسبت هفته دولت روز چهارشنبه 12پروژه عمرانی افتتاح و کلنگ زنی خواهد شد که برای مجموع این پروژه ها مبلغ 35میلیارد و 856میلیون تومان هزینه شده یا اختصاص خواهد یافت .که از مهمترین این طرح ها می توان به افتتاح دانشکده طب سنتی اردکان،افتتاح پروژه هوشمند سازی مدارس،بهره برداری از گاز روستای سرو علیا ،کلنگ زنی پارک حاشیه ای شهر و آغاز عملیات اجرایی خیابان شهید احمدی روشن اشاره نمود .

     فرماندار اردکان در زمینه گازرسانی به روستاها گفت با بهره برداری از گاز روستای سرو علیا که بیش از 1میلیارد تومان هزینه در بر داشته است در مجموع 13روستای شهرستان اردکان دربخش عقدا و مرکزی از نعمت گاز برخوردار هستند و درخرانق نیز مطالعه در زمینه انتقال خط لوله گاز به روستاهای این بخش آغاز شده و در آینده شاهد عملیات انتقال گاز به این بخش خواهیم بود .

     وی در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران در زمینه مشکلات موجود بدلیل حضور افاغنه در سطح شهرستان برخی از فعالیتهای در دستور کار برای ساماندهی این قشر را متذکر شد و در زمینه اجرای طرح حصارکشی اردوگاه افاغنه ،احداث بهداشت سرا،تمرکز کلیه دانش آموزان افغانی در مدرسه ویژه اتباع بیگانه و ممانعت از ثبت نام این دانش آموزان در مدارس سطح شهر ،برخورد با واحدهای اشتغالی که اتباع بیگانه غیر مجاز را بکار گرفته اند وبرنامه ریزی برای بکارگیری افاغنه مجاز در مشاغل خاص توضیح دادوپیگیری جدی این موارد را توسط کمیسیون اتباع بیگانه فرمانداری متذکر گردید.

     رییس شورای تامین شهرستان اردکان درپاسخ به سئوال مطرح شده در زمینه حادثه قتل روی داده در روزهای اخیرضمن عرض تسلیت به بازماندگان مقتول وطلب غفران و آمرزش برای تازه گذشته خاطر نشان کرد:موضوع این حادثه بلافاصله پس ازاطلاع مراجع قضایی به سرعت مورد پیگیری نیروهای انتظامی قرار گرفت و با پیگرد صورت گرفته قاتل که از افراد غیر بومی شاغل در اردکان می باشد و اعتیاد به مواد مخدر داردوبدلیل اختلاف مالی با مقتول ،با انگیزه و برنامه ریزی قبلی مرتکب به این جنایت شده است ؛ دستگیر شده واین پرونده جهت اعلام حکم توسط دادگستری اردکان درحال اجرا می باشد .

     فرماندار در ادامه پاسخ به سئوالات مطرح شده از سوی خبرنگاران در زمینه پذیرش دانشجو در دانشگاه پیام نور گفت:با پیگیری صورت گرفته امسال دانشگاه پیام نوراردکان هم دختر و هم پسر را پذیرش می نماید و درصورتیکه قرار شوددر سالهای آتی تفکیک صورت گیردنظر مسئولین اردکان بر پذیرش دانشجوی دخترخواهد بود که این موضوع به استان نیز انتقال داده شده است .

     در ادامه خبرنگاران حاضر در نشست سئوالات خود را در حوزه های مختلف مسئولیتی از روسای ادارات مدعوپرسیده و هریک از مدیران ادارات پاسخ و توضیحات لازم را ارائه نمودند.

     شهردار اردکان باحضور درنشست مطبوعاتی به سئوالات خبرنگاران درحوزه های مختلف عمران شهری پاسخ گفت .

     "محمد علی مروتی"با اعلام خبر کلنگ زنی پارک حاشیه ای شهر گفت :درحال حاضر سرانه فضای سبز شهرستان اردکان 1/14متر مربع است که با احداث این پارک که از پلیس راه تا پل راه اهن از هر سمت بطول 4کیلومتر احداث خواهد شد سرانه فضای سبز حدود 3تا5/3متر مربع افزایش خواهد یافت .

     درزمینه فاز چهارم پارک آزادی که قرار بود ویژه بانوان احداث شود شهرداری به این نتیجه رسیده است که اجرای این طرح درجوار پارک آزادی بدلیل انجام حصارکشی باعث ایجاد مشکل در جلوه ومنظرگاه پارک می شود که انشالله در نظر است مکان دیگری تملک و برای پارک بانوان آماده ساخت شود .

     شهرداراردکان احداث پایانه مسافر بری را یکی از پروژه های درشرف آغاز شهرداری عنوان کرد و گفت:فعلا برای حل مشکل بصورت موقت ظرف 2ماه آینده فضایی برای ترمینال مینی بوسهای بین راهی واتوبوسهای ویژه اعزام کاروانهای حج و زیارت درنظر گرفته خواهد شدو انشالله شاهد آغاز عملیات احداث پایانه اردکان در آینده خواهیم بود .

     وی درزمینه طراحی المانهای شهری گفت:طرح این المانها پس از تایید کارشناسان فنی مربوطه شهرداری توسط شورا تصویب شده و ازطریق رایزنی صورت گرفته در سال گذشته این المانها با کمترین قیمت ممکن خریدار ی و نصب گردیده است ؛برای میدان چادرملونیز طرح المانی به ارتفاع63متر آماده شد که بدلیل هزینه بالای ساخت این المان،فعالا از اولویت کاری خارج شده است.

     "کمال حلوایی"معاون فرماندار اردکان نیز درپاسخ به سئوال مطرح شده در زمینه پیشرفت کار مقبره شهدای گمنام درجوار دانشگاه آزاد احداث این مقبره بهمراه پارک شهدا وفضای سبز اطراف آن را یک گام فرهنگی عمرانی مهم دانست وگفت:تشکیل هیات امنا برای ساخت این مجموعه فرهنگی اقدام مهمی است که در سالهای اخیر صورت گرفت و اختصاص بودجه ای از محل دهیاری ترک آباد این پروژه را با پیشرفت کار مناسبی همراه ساخت .

     وی گفت:تاکنون مبلغ بیش از100میلیون تومان جهت پیاده رو سازی،فضای سبز،آسفالت و... برای این پروژه هزینه شده است .که امیدواریم در آینده نزدیک شاهد بهره برداری از این مجموعه فرهنگی باشیم .

 

     رییس اداره آبفا اردکان در پاسخ به سئوال مطرح شده درزمینه کیفیت آب اردکان و همچنین پیشرفت کار فاضلاب به ارائه آمار مقایسه ای در زمینه منابع مصرفی آب نظیرچاه ها،منابع ذخیره ،آب انتقالی و...گفت:قبل از انقلاب آب مصرفی شهرستان اردکان تنها از طریق 2حلقه چاه تامین می شده که اصلا قابل قیاس با این زمان نیست چرا که تنها در دولت نهم و دهم حجم مخازن ذخیره آب شرب در اردکان 20هزار متر مکعب اضافه شده که تا قبل از این تاریخ حجم کل مخازن شهرستان 15هزار متر مکعب بوده است.وی درخصوص اصلاح شبکه های آبرسانی گفت:تنها در شهر احمد آباد در سالهای اخیر 8کیلومتر از شبکه آب این شهر اصلاح گردیده که 25درصد کل شبکه این منطقه می باشد یعنی کاری که شاید انجام آن بصورت عادی به 15سال زمان نیاز داشته است .

     "مروتی"در مورد کیفیت آب شرب اردکان تصریح کرد:درصورتیکه آب انتقالی از کوهرنگ دچار مشکل شود در شهرستان اردکان با قطعی وبحران آب مواجه خواهیم بود که در این خصوص مسئولین استان باید فکری بردارند درفصل تابستان هم آب این شهرستان اگرچه قابل شرب وسالم است ولی از نظر کیفیت نامطلوب است که امیدواریم با برنامه ریزی از طریق مراجع ذیربط استانی و کشوری به انحای ممکن شاهد ارتقا کیفیت آب اردکان باشیم .

     رییس شرکت توزیع برق اردکان در زمینه روند کند نصب کنتورهای دیجیتال برق در شهرستان گفت:مشکل کمبود کنتور طی ماه های اخیر مرتفع شده است بطوریکه قبلا شاید افراد برای نصب کنتور 4الی5ماه معطل می شدند که با پیگیری صورت گرفته درحال حاضر این زمان به 30الی40روز کاهش یافته است .

     "رضوی نسب" همچنین از نصب یک نیروگاه کوچک 7مگاواتی برای جبران کسری برق خصوصا در بخش صنعت شهرستان خبر دادودر زمینه هزینه برق مساجدهم گفت:هزینه برق مساجد بین راهی رایگان می باشد و در مساجد سطح شهر تنها انشعاب برق به رایگان در اختیار گذاشته می شود .

     رییس اداره ورزش و جوانان نیز با ارائه گزارش اجمالی درخصوص برنامه های در دستور کار این اداره به سئوال خبرنگاران در زمینه وضعیت تیمهای والیبال و فوتبال شهرستان جواب دادو گفت:با برنامه ریزی بعمل آمده و حمایت و رایزنی فرماندار و نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی مسئولیت تیم والیبال شهرستان اردکان با همان ترکیب موجود برعهده پیشگامان کویر واگذار شده است این شرکت تمامی هزینه های این تیم را متقبل گردیده است و والیبال اردکان امسال با نام تیم پیشگامان شفق در مسابقات شرکت خواهد کرد.

     "کارگر"افزود در مورد تیم فوتبال هم درصورتیکه بتوان حمایتهای کلیه واحدهای صنعتی را در قالب یک باشگاه جمع آوری کرد و تحت عنوان تیم فوتبال اردکان برنامه ریزی نمود، با پتانسیل موجود به نتایج خوبی در این ورزش خواهیم رسید .

     "بهجتی"رییس اداره صنعت،معدن و تجارت در پاسخ به سئوالی که در مورد نظارت بر اوضاع بازار شد گفت:درپاره ای از موارد مردم و برخی صنوف مسئولیت بازرگانی را با تعزیرات تفکیک نمی کنند درحالیکه این دوواحد اداری مسئولیتشان جداگانه است،صدور حکم و برخورد با متخلفین وظیفه تعزیرات است ولی متاسفانه در بعضی موارد وجود ضعف مفادقانونی باعث سواستفاده متخلفین می شود.

     وی گفت:اداره صنعت،معدن و تجارت در این شهرستان برای نظارت بر اوضاع وتنظیم بازار از هیچ کوششی مضایقه نمی نماید ولی درعین حال مردم نیز دراین مسیر بایستی بعنوان ناظرین افتخاری همکاری خود را با این اداره مضاعف نمایند.

     رییس بنیاد مسکن اردکان نیز درمورد تسهیلات مسکن روستایی که در این جلسه مورد سئوال قرارگرفت ؛مبلغ این تسهیلات را 5/12میلیون تومان عنوان کرد وگفت:بانکهای عامل موظفند این تسهیلات را بانرخ سودجدید یعنی 5درصد دراختیار متقاضیان بگذارند .

     "باقری"یکی از دلایل عدم استقبال از این تسهیلات را مقررات سخت بانکها برای دریافت ضامن دانست وگفت:انتظار می رود با توجه به آیین نامه هایی که برای تسهیلات مسکن روستایی توسط مسئولین کشوری تدوین شده است بانکها از اعمال فشار به افراد جهت دریافت ضامنی که تامین آن از عهده یک فرد روستایی خارج است خودداری نمایند .

     یکی از سئوالات مطرح شده در این جلسه در زمینه فراوری زیتون بود که رییس جهاد کشاورزی درپاسخ به آن مواردی را عنوان نمود و گفت:حدود 60هزار اصله زیتون در شهرستان اردکان وجود دارد که 60درصد این درختان در حال حاضر به بار نشسته است برای فراوری زیتون وعمل اوری روغن تعدادی از دستگاه های روغن کشی خریداری شده است و با یکی از شرکتهای مربوطه برای این کار قرارداد منعقد گردیده است ولی بنظر می رسد اینکار بخشی از کار فراوری این محصول در اردکان را پوشش دهد وبقیه بایستی توسط خود مردم وصاحبان باغات انجام گیرد که سود بیشتری را هم عاید کشاورزان خواهد نمود .

     "وطنخواه"درخصوص تغییر کاربری باغات پسته و انار نیز هشدار دادو گفت:9000هکتار باغات پسته و انار در شهرستان اردکان وجود دارد که به نوعی یکی از بزرگترین منابع فضای سبز و تنفسی شهر است ؛درصورت ادامه روند تغییر کابری ها و دادن مجوز برای تخریب باغات چیزی از این منبع مهم زیست محیطی باقی نخواهد ماند .

     رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی درپاسخ به سئوال خبرنگاران درخصوص دستگاه ناظر بر فعالیت وبلاگها گفت:تخلفات وشکایات فضای مجازی توسط پلیس فتا در شهرستان اردکان وکل کشور مورد رسیدگی و پیگیری قرار می گیرد .

     "واحدیان" افزود:درعین حالی که ارگانی متولی خاص نظارت بر عملکرد وبلاگهای شخصی و فضاهای مجازی افراد در استان و شهرستان وجود ندارداداره فرهنگ و ارشاد نقش هدایت کننده وتوصیه کننده را برای عملکرد هرچه بهتر وبلاگها ایفا می نماید .

     جانشین فرماندهی نیروی انتظامی در این جلسه به تعدادی از سئوالات خبرنگاران درحوزه های امنیتی به ویژه سرقت پاسخ داد.

     "سرهنگ طالعی"گفت:بسیاری از سرقتهای روی داده در شهرستان اردکان از دوعلت ناشی می شود یکی حضور افراد غیربومی بواسطه توسعه صنعتی و دیگری بی دقتی برخی از شهروندان وعدم رعایت موارد امنیتی برای خانه،اموال و وسایل نقلیه خودشان ،معهذا نیروی انتظامی بصورت شبانه روزی ازطریق تقویت گشتهای خود در معابر،پارکها ،کوچه ها و مخصوصا گذرهای خلوت برای کاهش بروز سرقت و سایر تخلفات وبزهکاری ها تلاش می نماید .

     "حجت الاسلام حاج اسماعیلی"رییس سازمان تبلیغات اسلامی اردکان با اشاره به مزیتهای والای فرهنگی در شهرستان اردکان ازگذشته تا به حال گفت :درپاره ای از مواردبدلیل کاهش مطالبات فرهنگی از سوی اقشار مختلف ،با کاهش یا عدم برنامه ریزی فرهنگی روبه رو شده ایم .

     وی افزود:با توجه به تغییر نگاه نسل جدید به موضوعات فرهنگی لازم است با نگاه جدید وبا تکیه بر متن اسلام و قرآن در عرصه های فرهنگی برنامه ریزی صورت پذیرد واعتبارات فرهنگی اختصاص داده شده در محل مناسب و شایسته هزینه شود .
رییس اداره تعاون ،کار ورفاه اجتماعی سئوال مطرح شده در زمینه مسکن مهر را با ارائه اطلاعات این پروژه پاسخ داد .

     "فتاحی "گفت:کار تحویل موقت 294واحد ساخت شده در فاز اول مسکن مهر اردکان به مشتریان تماما انجام گرفته است .برای هرواحد 22میلیون تومان تسهیلات مسکن اعطا شده و آورده نقدی متقاضیان نیز 16تا18میلیون تومان بوده است .کار تکمیل 20درصد پایانی منازل مهر به خود مشتریان واگذار شده است.مسجد شهرک مسکونی مهر با پیشرفت کاربسیار خوبی در حال ساخت است و آسفالت معابر نیز ظرف یکی دوماه آینده توسط شهرداری اجرا خواهد شد .

     "مظلومی"رییس مسکن و شهرسازی اردکان نیز درخصوص فاز دوم مسکن مهر گفت:این پروژه از طریق عقد قرارداد3جانبه درقالب150واحد مسکونی با پیشرفت کار45درصد درحال اجرا می باشد .

     وی افزود:شهرستان اردکان در ارائه تسهیلات مسکن بصورت خودمالکی نیز بیشترین تعدادمعرفی به بانک را در استان داشته است که از مجموع 1350پرونده تشکیل شده توسط مسکن شهرسازی و انتقال به بانک مسکن حدود1000نفر موفق به دریافت تسهیلات مسکن طرح ریاست جمهوری شده اند .

     درخصوص مرمت و بهسازی راه های حوزه استحفاظی شهرستان بویژه جاده اردکان نایین و همچنین پل اتصال جاده کشتخوانهای زردگ به کمربندی نیز که مورد سئوال یکی از اصحاب رسانه واقع شدرییس اداره راه و ترابری اردکان اینگونه پاسخ داد:ازمجموع 26کیلومتر جاده اردکان نایین که درحوزه استحفاظی اردکان وجود دارد 8کیلومتر مرمت و بهسازی شده و بقیه دردستورکاراین اداره است ."اکبریان"گفت برای اتصال جاده کشتخوانهای زردگ به کمربندی نیز پل باکسی 4متری با دو دهانه طراحی شده که احداث یک دهانه به پایان رسیده و بقیه در حال انجام است .

     وضعیت پیشرفت کارمنطقه ویژه گردشگری خرانق سئوالی بود که از بخشدار خرانق پرسیده شد و دراین راستا بخشی از فعالیتهای صورت گرفته برای بازسازی ارگ خرانق و مسجد این روستا توسط بخشدار تشریح گردید.

     "خواجه سروی" گفت:تصویب بودجه جهت اجرای طرح منطقه ویژه گردشگری خرانق توسط دوکارگروه در اداره کل میراث فرهنگی و استانداری درحال بررسی است.

     شهردار عقدا نیز در این نشست مهمترین پروژه افتتاح شده در شهر عقدا را پارک صنایع عنوان نمود که با جذب کمک صنایع شهرستان اردکان ازطریق پیگیری "دکتر تابش "مورد بهره برداری قرار گرفته است .

     رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان نیز در این جلسه به سئوالات خبرنگاران درحوزه بیمارستان و بهداشت و درمان پاسخ گفت .

     "دکترپورهاشمی"درخصوص وضعیت پزشکان متخصص در شهرستان اردکان با استناد به برخی قوانین نظام پزشکی گفت:استخدام پزشکان متخصص که بحث کشوری است و در حیطه اختیارات شبکه بهداشت نیست علاوه برآن پزشکان برای حضور در این شهرستان باید درخواست داشته باشند که بدلیل پاره ای از مسائل استقبال در مجموع برای استان یزد پایین است وگاها پزشکان متخصص که اهل اردکان هم هستند درشهرهای دیگر مشغول طبابت می باشند .

     وی درخصوص مجوز بیمارستان خصوصی هم تصریح کرد:با تاسیس بیمارستان خصوصی در شهرهایی کوچک مثل اردکان موافق نیستیم چرا که علاوه بر هزینه های بالایی که این بیمارستان به بیماران تحمیل خواهد کرد ،روند توسعه بیمارستان دولتی را که سیر درمان درآن برای اقشار آسیب پذیر سهل تر است نیز دچار مشکل می نماید .

     رییس بهداشت و درمان اردکان گفت:درحال حاضر با توجه به جمعیت شهرستان تعداد تختهای بیمارستان ضیایی پاسخگو است ولی درعین حال طرح توسعه این بیمارستان با بودجه خیری ورثه مرحوم دکترصدارت در 6طبقه مجزا در دست اجراست .
پورهاشمی افزود:علیرغم کمبود امکانات و نیرو درحال حاضر بیمارستان ضیایی از لحاظ ارائه استانداردها وفاکتورهای درمانی لازم به بیماران از جمله واحدهای درمانی خوب وموفق استان است .

 

     گفتنی است در این نشست تعداد25نفر از اصحاب رسانه،خبرنگاران و وبلاگ نویسان فعال شهرستان اردکان حضور داشتند .