حفظ بهداشت و کیفیت محصولات کنجدی رمز ماندگاری سوغات اردکان خواهد بود

حفظ بهداشت و کیفیت محصولات کنجدی رمز ماندگاری سوغات اردکان خواهد بود


فرماندار اردکان:

     به گزارش روابط عمومی فرمانداری "احمد کمالی"در جلسه روز سه شنبه که باحضور معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یزد و مسئولین بهداشتی،صنفی وبازگانی شهرستان اردکان درمحل سالن شهید عباسی برگزار شد؛به ساماندهی هرچه بیشتر واحدهای تولیدی محصولات کنجدی در اردکان تاکید ورزید .

     فرماندار اردکان با بیان این مطلب که ارده،حلوا ارده،روغن ارده و روغن کنجد مهمترین محصولات غذایی سنتی اردکان و سوغات این خطه به شمار می رود رمز ماندگاری این محصولات را حفظ بهداشت وکیفیت آنها دانست و افزود :تولید انبوه این محصولات غذایی نباید موجب افت کیفیت و بهداشت آن شود به این منظوراز مسئولین بهداشت مواد غذایی استان خواستاریم تا جدیدترین شاخصهای بهداشتی این محصولات را در اختیار شهرستان بگذارند و در شهرستان اردکان نیز از طریق انجام گشتهای مشترک پی درپی این موضوع بصورت ویژه ساماندهی شود .

     رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان در این جلسه ضمن تقدیر از زحمات معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی جهت ارتقا بهداشت واحدهای تولیدی ارده و حلوا ارده از وجود تولیدیهای روغن ارده ای خبر داد که با برچسب روغن کنجد محصول خود را به فروش می رسانند و گفت:در حال حاضر روغنی که در اردکان تولید می شود روغن ارده است و چیزی تحت عنوان روغن کنجد که درجه خلوص بالاتر و مزایای بیشتری دارد تولید نگردیده است وتولیدیها باید از نصب برچسب روغن کنجد به جای ارده روی کالایشان ممانعت نمایند .

     دکتر پورهاشمی گفت:یکی دیگر از مشکلات بهداشتی موجود در تولید حلوا ارده حمل غیر بهداشتی ارده از عصاریها به تولیدیهای حلوا ارده است که درحال حاضر یکی از موارد اصلی درحال پیگیری توسط شبکه بهداشت و درمان اردکان می باشد و با موارد متخلف برخورد خواهد شد.

     رییس اداره صنعت،معدن و تجارت نیز در این جلسه پیشنهاد ایجاد صنف جدیدی با عنوان صنف تولید روغن ارده و کنجد را ارئه نمود و کنترل بالای بهداشت و کیفیت از طریق تشکیل صنف مجزا را از مزیتهای این طرح دانست .

     گفتنی است ارده و حلوا ارده که از ماده اولیه کنجد خالص تهیه می شود محصول غذایی منحصر بفرد و سوغات شهرستان اردکان محسوب می شود که در بازارهای سراسر ایران و خارج از کشور به مصرف می رسد.