جمهوری اسلامی ایران آموزه های وحیانی قران را برای دنیا ترجمه کرده است

جمهوری اسلامی ایران آموزه های وحیانی قران را برای دنیا ترجمه کرده است


رییس گروه فقه و حقوق دانشگاه امام صادق تهران در افتتاحیه بیست و هفتمین جشنواره قرانی دانشجویان منطقه 4کشور :

طرح علوم انسانی بر اساس آموزه های وحیانی و پرهیز از برخورد ترجمه ای با علوم انسانی غرب 
    

     به گزارش روابط عمومی فرمانداری اردکان "حجت الاسلام دکتر سعدی" در مراسم بیست و هفتمین جشنواره قرانی دانشجویان کشور که صبح امروز در محل فرهنگسرای آیت الله خاتمی (ره) کار خود را آغاز کرد با اشاره به اهمیت آموزه های وحیانی و نیاز اساسی بشر به دین افزود :وحی برترین منبع معرفت است که اگر این منبع حیاتی از زندگی انسان جدا شود، ادامه حیات برای او به خطر خواهد افتاد .

     مدیر گروه فقه و حقوق دانشگاه امام صادق با استناد به متن قران و مد نظر قرار دادن آیاتی از کلام وحی به تبیین رسالت انبیا از دیدگاه قرآن پرداخت و گفت :رسالت انبیا برای تعلیم علوم خاصه دنیایی به بشریت نبوده است بلکه پیغمبران برای بازکردن افقی از آنچه که عقل منهای وحی نمی تواند به ان دست پیدا کند رسالت یافته اند .وی لازمه مدیریت حیاتی بشر را بهره گیری از وحی عنوان کرد و با تشریح تفاوت مفهومی حیات و معیشت از دید قران بیان داشت :اساس مدینه (تمدن)در ادبیات قرآن برمبنای تفاوت مفهومی حیات و معیشت شکل گرفته است و تمدن مد نظر قرآن تمدن حیاتی ست نه معیشتی .

     سخنران تخصصی مراسم افتتاحیه این همایش بااشاره به نوشته های جامعه شناسان غربی ،وضعیت حیات در دنیای غرب را اینگونه توصیف نمود :"رنه گنون" خالق کتاب سیطره کمیت درکتاب خود به وضعیت اسفناک حیات بشری در غرب اشاره کرده و گفته است که در دنیای غرب کیفیت و محتوا به کمیت تبدیل شده بگونه ای که ادبیات حاکم بر علوم انسانی غرب ادبیات کم و مادی است .

     وی گفت : جمهوری اسلامی ایران تنها کشوری است که به برکت انقلاب توانسته است اموزه های وحیانی را به درستی برای دنیا ترجمه کند .

    دکتر سعدی در بخش دیگری از صحبتهای خود تاکیدات رهبر معظم انقلاب(مدظله) در زمینه طرح علوم انسانی بر مبنای آموزه های وحیانی را مد نظر قرار داد وخاطر نشان ساخت :باید از برخورد ترجمه ای با علوم انسانی غرب پرهیز کنیم اینکه سه مولفه اصلی نظام ارتباطات غرب یعنی غفلت ،خشونت و سکس را حذف کنیم و با مشروع سازی بخواهیم علوم ارتباطات اسلامی را تعریف کنیم صحیح نیست ؛آنچه مهم است نظام سازی است واین نظام سازی باید بر قرآن و آموزه های وحیانی کاملا منطبق باشد .

     امام جمعه اردکان نیز در این مراسم در سخنان کوتاهی ضمن تقدیر از تلاشهای صورت گرفته برای برگزاری این جشنواره قرآنی در اردکان و گرامیداشت ایام سوگواری شهادت حضرت زهرا(س)همراهی قرآن و اهل بیت را بعنوان دو اصل جدا نشدنی برای سعادت انسان اجتناب ناپذیر عنوان نمود و گفت :برداشت مفهومی و محتوایی از قرآن زمانی صورت می گیرد که ما نسبت به اهل بیت علیهم السلام معرفت داشته باشیم.

     حجت الاسلام حسینی با بهره گیری از روایات و احادیث پیامبر اعظم (ص)دریافت ارزشهای قرآن را منوط به شناخت ائمه معصومین دانست و افزود :کسانی که به اهل بیت اعتقاد ندارند از بسیاری از زیباییها و ارشهای قرآن محرومند و تنها ظاهر قرآن را دریافت نموده اند .

     به گفته "دکتر غفوری "دبیر جشنواره ورییس مجتمع آموزش عالی شهرستان اردکان تعداد 280نفر از دانشجویان منطقه 4کشوراز استانهای اصفهان ،چهار محال و بختیاری ،مرکزی و یزد در این دوره از مسابقات در سه رشته حفظ ،قرائت و تفسیر باهم رقابت می نمایند و نتایج این مسابقه روز جمعه 18فروردین ماه در مراسم اختتامیه اعلام خواهد شد؛که از هررشته 3نفر به مسابقات قرآن کشوری راه خواهند یافت .

     برگزاری نمایشگاه و کارگاه آموزشی از دیگر برنامه های افتتاحیه این جشنواره بود .