جلسه مدیریت بحران آلودگی هوای شهرستان اردکان برگزار شد

جلسه مدیریت بحران آلودگی هوای شهرستان اردکان برگزار شدفرماندار اردکان در پایان جلسه مدیریت بحران آلودگی هوا که با حضور مسئولان ذی‌ربط برگزار شد؛ از بررسی و ارائه گزارش کارشناسی از وضعیت آلودگی هوا در شهرستان اردکان خبر داد و افزود: در این جلسه مرکز بهداشت و اداره محیط‌زیست به ارائه گزارش پرداختند.
 
به گزارش روابط عمومی فرمانداری اردکان هادی مقیمی گفت: در گزارش مقدماتی از منشأ و منابع آلودگی هوای اردکان، تنها موردی که سلامت هوای اردکان را تهدید می‌کند ذرات معلق PM2.5 هستند که از حد مجاز بالاتر رفته‌اند.
 
فرماندار اردکان افزود: بر اساس گزارش‌ها، این وضعیت هوا برای گروه‌های «حساس» خطرآفرین است و خوش‌بختانه برای عموم مردم به حد بحران و خطر نرسیده است.
 
وی علت بروز چنین وضعیتی را کاهش بارندگی و وضعیت نامطلوب مراتع عنوان کرد و گفت: شرایط محیطی در شهرستان اردکان بحرانی است و از آن‌جا که طبیعت نقش ۸۰ درصدی در کاهش آلودگی‌ها دارد؛ با رسیدن بارش‌ها به عدد صفر به چنین وضعیتی دچار شده‌ایم.
 
نماینده عالی دولت همچنین اظهار داشت: بر اساس گزارش مرکز بهداشت، تعداد مراجعان مرتبط با آسم، برونشیت و سایر بیماری‌های تنفسی در آذرماه کاهش نشان می‌دهد.
 
مقیمی تصریح کرد: با این وجود همه دستگاه‌های مرتبط به‌صورت جدی در خصوص آلودگی هوا نظارت دارند و این نظارت تقویت خواهد شد.
 
فرماندار اردکان گفت: برای کاهش ذرات معلق که عامل اصلی به‌وجود‌آمدن چنین وضعیتی است؛ ضرب‌الاجلی برای مسقف‌شدن تمام دستگاه‌های سنگ‌شگن در واحدهای کاشی و سرامیک و معادن شن و ماسه تعیین شد و علاوه بر آن نهادهای مرتبط موظف شدند بهبود و بهسازی جاده‌های بین مزارع و برخی واحدهای شن و ماسه را دنبال کنند.
 
وی افزود: همچنین دستور توقف فعالیت سنگ‌شکن‌ها به‌صورت ادواری صادر شد و این موضوع از طریق مراجع قانونی کنترل و نظارت می‌شود.
 
هادی مقیمی درباره درخواست تعطیلی مدارس نیز گفت: شاخص کیفیت آلودگی هوای هر شهرستان متفاوت است و در برخی مناطق، وجود برخی گازهای خطرناک که به گازهای ترافیکی مشهورند حتی به مدت یک‌ساعت باعث تعطیلی مدارس می‌شوند.
 
وی در پایان خاطرنشان کرد: خوشبختانه در اردکان عبور از وضعیت مجاز گازهای ترافیکی را نداشته‌ایم و به همین دلیل مدارس کار خود را ادامه می‌دهند.