جشنواره ریتم صلح کشور به میزبانی اردکان برگزار می‌شود

شناسه : 144642764

جشنواره ریتم صلح کشور به میزبانی اردکان برگزار می‌شوداستاد موسیقی ایران و خالق ریتم صلح در تنبک‌نوازی گفت: دومین جشنواره تنبک‌نوازی ریتم صلح کشور در استان یزد و به میزبانی شهرستان اردکان در آینده نزدیک برگزار می‌شود.

 

فربد یداللهی در جمع خبرنگاران شهرستان اردکان افزود: برگزاری چنین جشنواره‌هایی عاملی برای انگیزه علاقه‌مندان به این حوزه خواهد بود و البته حمایت مسئولان شهرستان و استان یزد را نیز می‌طلبد.

 

وی اظهار داشت: نوازندگان تنبک و ریتم اردکان و میبد نسبت به سه سال گذشته پیشرفت شگرفی داشته‌اند و به نحو بسیار مطلوبی حرکت روبه‌جلو خود را ادامه داده‌اند.

 

یداللهی درک ریتم بالا و فهیم بودن هنرجویان موسیقی اردکان در ریتم صلح را بسیار تعجب‌برانگیز خواند و افزود: پیشرفت نوازندگان تنبک در این شهرستان حاصل تلاش و پیگیری اساتید موفق آن به‌ویژه محمدعلی عصارزاده به شمار می‌رود که در برخی مواقع بنده تعجب می‌کنم که چگونه ریزترین نکات کتاب‌های من را هنرجویان اینجا در حال اجرا به‌خوبی می‌نوازند.

 

این استاد، سازهای کوبه‌ای توجه به علاقه بانوان در حوزه هنر موسیقی را بسیار بااهمیت خواند و گفت: خوشبختانه بانوان موفقی در این حوزه واردشده و به نتایج خوبی هم رسیده‌اند که مطمئناً با توجه به فضای موجود قابلیت پیشرفت روزافزون آنان نیز وجود دارد.

 

یداللهی افزود: اردکان به‌عنوان یکی از شهرستان‌های موفق کشور درزمینهٔ نوازندگی تنبک به‌زودی به‌مراتب بهتر از مرکز استان پیشرفت خواهند کرد هرچند که شهرستان میبد نیز در کنار اردکان با وجود هنرجویان فعال این حوزه به موفقیت‌هایی دست‌یافته است.

 

وی با اشاره به بافت تاریخی چشم‌نواز یزد و شهرستان‌های آن، تصریح کرد: بهترین جشنواره‌های موسیقی را می‌توان در شهرهای یزد ازجمله اردکان ترتیب داد و زمینه حضور بزرگان موسیقی را در این جشنواره‌ها فراهم کرد.

 

این استاد موسیقی به بازتاب‌های متعددی در برگزاری جشنواره‌های موسیقی و اجراهای گروهی موسیقی‌دانان کشور و جهان اشاره کرد و گفت: اجراهای گروهی موسیقی‌دانانی مثلیانی که در اماکن تاریخی کشورهایی چون یونان، هند و چین نیز انجام شد، بازخوردهای جهانی داشت و چه‌بسا که ما نیز بتوانیم ظرفیت‌هایمان درزمینهٔ موسیقی و گردشگری به‌صورت وسیع‌تر به‌ویژه در ساز اصیل ایرانی مثل تنبک به جهانیان نشان دهیم.

 

وی با اشاره به اینکه کتاب آموزش تنبک وی از سوی دانشگاه‌های سه کشور جهان از چند ماه گذشته برای تدریس به یونسکو نیز معرفی‌شده است، گفت: مقدمات معرفی کتاب بنده به‌عنوان یک منبع آموزش رسمی موسیقی تنبک و پایه‌یک موسیقی ایرانی از سوی نمایندگان چند کشور در حال آماده‌سازی است که امیدوارم بعد از تصویربرداری و ارائه، به‌زودی به‌عنوان یکی از افتخارات کشور در یونسکو به ثبت برسد.

 

استاد موسیقی ایران و خالق ریتم صلح در تنبک‌نوازی افزود: در مسیر پرفرازونشیب معرفی موسیقی ایرانی به جهانیان، نیازمند به همراهی دیگر اساتید این عرصه در همه رشته‌ها هستیم تا بتوانیم ایران را در ثبت آثار موسیقی و سازهای ایرانی موفق‌تر از پیش سازیم و من نیز دست یاری را بیش‌ازپیش سوی اساتید خودم و دیگر صاحبان آثار موسیقی دراز می‌کنم. | ایرنا

 


آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.