تلاش نهضت سوادآموزی، کاهش و ریشه‌کنی بی‌سوادی در جامعه است

شناسه : 145064517

تلاش نهضت سوادآموزی، کاهش و ریشه‌کنی بی‌سوادی در جامعه استمعاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پروش استان یزد گفت: برای اطلاع‌رسانی، فرهنگ‌سازی سوادآموزی باید از همه نهادها و ظرفیت‌های فرهنگی دستگاه‌ها بهره برد.

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری اردکان؛ مرآت امین الرعایا معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پروش استان یزد در نشست آموزش‌وپرورش در شهرستان اردکان گفت: شاخص سواد در شهرستان اردکان ۹۶.۳ درصد و میانگین استان یزد ۹۶.۶ درصد است. وی افزود: درصد باسوادی زنان در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال در شهرستان اردکان از مردان بالاتر است به‌گونه‌ای که ۹۶.۸ درصد از زنان باسواد و ۹۵.۹ درصد از مردان در این گروه سنی دارای سواد هستند.

 

امین الرعایا افزود: نهضت سوادآموزی بر آن شده تا با اعمال سیاست‌های تشویقی افراد را به سمت باسواد شدن بکشاند تا از میزان بی‌سوادی در کشور کاسته شود.

 

وی گفت: برای اطلاع‌رسانی، تشویق و فرهنگ‌سازی سوادآموزی و ریشه‌کنی بی‌سوادی باید از همه نهادها و ظرفیت‌های فرهنگی دستگاه‌ها بهره برد.

 

امین الرعایا گفت: بین سال‌های ۹۰ تا ۹۵ شاهد رشد ۳.۱ درصدی باسواد در استان یزد بودیم.

 

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پروش استان گفت: امسال نیز جمهوری اسلامی ایران توانست جایزه یونسکو درزمینهٔ آموزش و سوادآموزی را کسب کند.

 

اجرای طرح مهارت‌های ICDL در کنار سوادآموزی

 

امین الرعایا افزود: این جایزه به خاطر آموزش طرح مهارت‌های ICDL در کنار سوادآموزی به کشور ما تعلق گرفت و به‌عنوان یکی از طرح‌های برتر در دنیا انتخاب شد این در حالی است که بسیاری از کشورها در این زمینه از ما جلوتر هستند.

 

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش‌وپرورش استان گفت: این طرح در استان یزد نیز به‌عنوان پایلوت انجام‌شده است و ۹۰ درصد از کلاس‌های سوادآموزی دوره انتقال به مدت ۶۰ ساعت می‌گذرانند که این طرح موجب علاقه‌مندی بیشتر سوادآموزان برای شرکت در کلاس‌ها شده است.

 

وی ادامه داد: طرح نماز با عنوان نماز، کلید بهشت یکی دیگر از طرح‌هایی است که در سوادآموزی کشور در حال اجرا و در این طرح بخشی از کلاس به آموزش اذکار و صحیح خوانی نماز پرداخته می‌شود.

 

امین الرعایا در ادامه با اشاره به رشد جمعیت در شهرستان اردکان گفت: طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت ۱۰ تا ۴۹ ساله این شهرستان ۶۲ هزار و ۲۸۳ نفر است که از این تعداد ۲ هزار و ۱۰۰ نفر بی‌سواد هستند و از این جمعیت ۳۵ هزار و ۱۳۴ نفر مرد و ۲۷ هزار و ۱۴۹ نفر زن هستند.

 

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش‌وپرورش استان گفت: ۵۱ هزار و ۸۲۴ نفر از جمعیت شهری و ۱۰ هزار و ۴۵۹ نفر روستایی هستند.

 

معاون سوادآموزی آموزش‌وپرورش استان یزد گفت: در شهرستان اردکان با دو مشکل عمده روبرو هستیم یکی حضور هم‌وطنان از استان‌های دیگر که برای کار به این شهرستان مهاجرت کردند و دارای سواد نیستند و دیگری هم اتباع بیگانه هستند البته در سال‌های گذشته برای اتباع بیگانه برنامه‌های خاصی اجراشده تا تعداد زیادی از آن‌ها باسواد بشوند.

 آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.