تشدید اقدامات نظارتی در حفاظت از اراضی و اقدامات عملی برای کاهش آلایندگی ناشی از فعالیت‌های معدنی

تشدید اقدامات نظارتی در حفاظت از اراضی و اقدامات عملی برای کاهش آلایندگی ناشی از فعالیت‌های معدنیجلسه کمیته حفاظت از اراضی دولتی و ملی با حضور اعضای این کمیته در فرمانداری اردکان تشکیل و در خصوص پایش معادن، تخلیه نخاله‌ها و تخریب‌ها در عرصه‌های منابع طبیعی تبادل‌نظر و تصمیم‌گیری نظر شد.
 
به گزارش روابط عمومی فرمانداری اردکان هادی مقیمی در این نشست گفت: با توجه به حساسیت‌های موجود در خصوص اراضی ملی و نیز حفاظت از منابع خاک باید با تعامل و هم‌افزایی دستگاه‌های مرتبط، روند تخریب‌های گسترده کنترل شود.
 
وی افزود: به‌دلیل توسعه حریم شهر، انتقال اسناد به اداره راه و شهرسازی در دستور کار قرار گرفته و به‌صورت جدی با تخلفات احتمالی در این خصوص برخورد خواهد شد.
 
فرماندار اردکان یکی از معضلات موجود در حوزه منابع طبیعی و محیط‌زیست را ذرات معلق ناشی از تردد وسایل و ماشین‌آلات در مسیرهای غیرمجاز و نیز برداشت‌های غیرقانونی معادن عنوان کرد و بیان داشت: کلیه ماشین‌آلات سنگین در این مناطق ملزم به نصب سیستم مکان‌یاب شده و با ایجاد مرکز مانیتورینگ، تردد این وسایل و تخلفات احتمالی آن‌ها پایش خواهد شد.
 
مقیمی گازرسانی به کوره‌های آجرپزی را از مهم‌ترین اقدامات در کاهش منابع آلایندگی دانست و گفت: برداشت‌های غیرمجاز از اراضی ملی و دولتی از مهم‌ترین دغدغه‌هاست و با الزام این واحدها به حصارکشی و تعیین محدوده‌های مجاز برداشت مشکل را کاهش خواهیم داد.
 
وی با معرفی تردد غیرمجاز کامیون‌ها به عنوان یکی از منابع بزرگ ایجاد ریزگرد در منطقه خاطرنشان کرد: معدن‌داران طی نشستی ملزم به بهبود مسیرهای تردد و آسفالت آن خواهند شد و با معادن و سنگ‌شکن‌هایی که نسبت به رفع آلایندگی خود اقدام نکنند؛ با هماهنگی دستگاه قضایی برخورد قاطع صورت خواهد گرفت.