بهره‌برداری از فاز سوم خط اول طرح ملی انتقال آب خلیج‌فارس و دریای عمان به اردکان با دستور رئیس‌جمهور

شناسه : 160522733

بهره‌برداری از فاز سوم خط اول طرح ملی انتقال آب خلیج‌فارس و دریای عمان به اردکان با دستور رئیس‌جمهور



بهره‌برداری از ابرپروژه انتقال آب خلیج‌فارس به شرکت معدنی و صنعتی چادرملو اردکان امروز یکشنبه با حضور رئیس‌جمهوری از طریق ویدئوکنفرانس با حضور استاندار و جمعی از مسئولان محلی آغاز شد.

 

طول این پروژه تا یزد ۸۲۵ کیلومتر است که قطعه اول آن ۳۰۵ کیلومتر تا «گل گهر» سیرجان در استان کرمان قبلاً افتتاح شد.

 

همچنین قطعه دوم به طول ۱۵۰ کیلومتر از گل گهر تا مس سرچشمه کرمان و قطعه سوم هم از مس سرچشمه تا اردکان به طول ۳۷۰ کیلومتر است که امروز مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

 

طرح ملی انتقال آب از خلیج‌فارس به فلات مرکزی و شرق کشور، ازجمله دستاوردهای بزرگ کشور در دهه پنجم پس از پیروزی انقلاب اسلامی است که به همت متخصصان داخلی و بخش خصوصی به سرانجام رسید و فلات مرکزی و شرق کشور را متحول می‌کند.

 

با تکمیل سه خط پروژه مهم و ملی انتقال آب خلیج‌فارس به فلات مرکزی ایران، درمجموع ۵۵۰ میلیون مترمکعب آب شیرین از خلیج‌فارس به فلات مرکزی ایران انتقال می‌یابد.

 

عملیات اجرایی این طرح در دولت یازدهم آغاز شد که رئیس‌جمهوری با دریافت ۴۰۰ میلیون دلار تسهیلات از صندوق توسعه ملی برای این طرح موافقت کرد، به‌جز این تسهیلات که اقساط آن نیز پرداخت می‌شود، بقیه هزینه‌ها توسط شرکت‌های بزرگ معدنی کشور و بخش خصوصی تأمین شد.

 

همچنین با دستور رئیس‌جمهوری عملیات اجرایی خط ۲ انتقال آب از خلیج‌فارس به استان‌های خراسان جنوبی و خراسان رضوی و عملیات اجرایی خط سه انتقال آب از خلیج‌فارس به اصفهان آغاز شد.

 

 عملیات اجرایی خط  شماره چهار انتقال آب به سیستان و بلوچستان به‌صورت هم‌زمان و عملیات اجرایی انتقال آب از دریای عمان (چابهار) به زاهدان نیز آغاز شد.

 



آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.