بهره‌برداری از بند خاکی آبخوان عقدا با اعتبار ۳۲ میلیارد ریال

شناسه : 155555603

بهره‌برداری از بند خاکی آبخوان عقدا با اعتبار ۳۲ میلیارد ریالفرماندار اردکان در مراسم بهره‌برداری از سد خاکی آبخوان عقدا که صبح امروز چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸ در بخش عقدا برگزار شد؛ گفت: با آبگیری این سد، قنوات، چاه‌ها و مزارع بخش عقدا منتفع شده و کمک بزرگی به وضعیت آب و کشاورزی منطقه خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری اردکان 'بهروز شهابی‌زاد' با اشاره به مشکلات حوزه آب و خاک شهرستان گفت: در اثر عوامل انسانی و تغییرات اقلیمی این مشکلات تشدید شده و وقوع سیلاب‌ها، از بین‌رفتن پوشش گیاهی، کاهش تولیدات کشاورزی و کم‌آبی را سبب شده است.

‌‌‌‌‌

فرماندار اردکان، اجرای طرح‌های آبخیزداری را در احیای منابع آب و خاک مهم ارزیابی کرد و افزود: اقدامات اولیه برای احداث بند خاکی عقدا در سال ۱۳۹۴ انجام و عملیات اجرایی آن در مهرماه ۹۷ آغاز شد.

‌‌‌‌

وی درباره مختصات اجرایی این پروژه عنوان داشت: تاکنون قریب به ۱۰۰۰ مترمکعب دیواره‌سازی با سازه سنگ و بتن جهت مقاوم‌سازی مسیر ورودی و خروجی آب این سد انجام شده و برای جمع‌آوری آب‌های سرگردان و سیلاب‌های سطحی قریب به ۵ کیلومتر مسیر انحرافی ایجاد شده که این عدد با تزریق اعتباری حدود ۱ میلیارد تومان دیگر باید به حدود ۱۱ کیلومتر برسد.

‌‌‌‌

'شهابی‌زاد' این اقدام را بسیار حائز اهمیت توصیف کرد و گفت: با تغییر مسیر خواهیم توانست حداکثر بهره‌برداری را از هرزآب‌های موجود داشته و حتی‌المقدور آب‌های سطحی و فصلی را به سمت ورودی این سد سوق دهیم.

‌‌‌‌

نماینده عالی دولت در شهرستان اردکان، حجم آبگیری این بند را یک میلیون مترمکعب و طول این سد خاکی در شرایط فعلی را ۳۱۷۰ اعلام کرد.

‌‌‌‌

وی خاطرنشان کرد: طبق نظر کارشناسان با آبگیری این سد خاکی نه‌تنها کلیه قنوات و چاه‌های موجود، بلکه تمامی مزارع و قنوات زیردست واقع‌شده در شمال و شمال شرقی عقدا تا روستاهای شمس‌آباد، هفتادر و سروسفلی منتفع می‌شوند و کمک بزرگی به وضعیت آب و کشاورزی منطقه عقدا خواهد بود و با ایجاد دریاچه مصنوعی، مکانی جهت تفریح و ورزش و توسعه گردشگری منطقه به‌وجود خواهد آمد.

‌‌

عالی‌ترین مقام اجرایی شهرستان در پایان از پی‌گیری‌های نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی و مدیران استان و شهرستان تقدیر کرد و افزود: تأمین اعتبار ۳۲ میلیارد ریالی این پروژه جز ار طریق منابع ملی ممکن نبود.

 

گفتنی است در این مراسم، "محسن صادقیان' معاون استاندار یزد، 'محمدرضا تابش' نماینده مردم اردکان، 'محمدرضا آخوندی' مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری، 'سید جمال سجادی‌پور' رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان و جمعی دیگر از مسئولان استانی و شهرستانی حضور داشتند.

 آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.