بررسی مشکلات چند واحد تولیدی و صنعتی شهرک صنعتی اردکان

بررسی مشکلات چند واحد تولیدی و صنعتی شهرک صنعتی اردکاندر جلسه‌ای به ریاست فرماندار اردکان و با حضور مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان و جمعی از مدیران و کارآفرینان، مشکلات تعدادی از واحدهای صنعتی مستقر در شهرک صنعتی اردکان بررسی و برای رفع آن‌ها تصمیم‌گیری شد.
 
به گزارش روابط عمومی فرمانداری اردکان 'هادی مقیمی' در این نشست با بیان این‌که 'سیاست دائمی دولت تدبیر و امید حمایت از کارآفرینان و اشتغال‌زایی است' بر لزوم توجه به مؤلفه‌های زیست‌محیطی و اجتماعی تأکید کرد.
 
فرماندار اردکان با طرح برخی مشکلات پیش‌روی واحدهای صنعتی گفت: عدم راه‌اندازی سیستم دفع و تصفیه فاضلاب شهرک صنعتی اردکان یکی از مسائلی است که برخی واحدهای تولید 'محصولات کنجدی' را با مشکل مواجه ساخته است.
 
وی همچنین به 'آلودگی صوتی و هوا'ی ناشی از فعالیت چند واحد تولید کاشی و لعاب در شهرک صنعتی اشاره کرد و گفت: این مسئله مردم روستای 'ترک‌آباد' را با مشکل مواجه کرده است.
 
فرماندار اردکان ادامه داد: برخی واحدهای تولید محصولات کنجدی برای کاهش تبعات آلایندگی به داخل شهرک صنعتی منتقل شده‌اند؛ اما متأسفانه به دلیل 'ضعف قانون' هم‌اکنون با مشکلاتی نظیر 'مالیات بر ارزش افزوده' مواجه‌اند که باید با استفاده از ظرفیت نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی طرحی برای رفع مشکل یادشده از تصویب مجلس بگذرد.
 
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان نیز در ادامه پس از استماع سخنان نمایندگان و مدیران کارخانجات مستقر در شهرک صنعتی اردکان گفت: 'شهرک صنعتی اردکان که در سال ۸۹ پس از سال‌ها با تعامل مسئولان راه‌اندازی شده؛ توانسته موفقیت‌های بزرگی همچون راه‌اندازی خوشه محصولات کنجدی و مطرح‌شدن برند این محصولات در کشور را به‌دست آورد.'
 
'سیدمسعود عظیمی' درخصوص مباحث مطرح‌شده درباره آلودگی صوتی برخی صنایع مستقر در شهرک صنعتی اردکان افزود: 'شاخص آلودگی 70dB است و برای مقادیر بیش از آن باید بررسی‌های لازم صورت گیرد.' علاوه بر آن در واحدهایی که تولید برق دارند؛ با 'ایزوله‌کردن سالن‌های تولید' می‌توان نارضایتی مردمی ناشی از فعالیت این واحدها را برطرف نمود.
 
وی با بیان این خبر که 'مطالعات لازم برای ایجاد شبکه فاضلاب شهرک صنعتی اردکان انجام شده' اضافه کرد: حتی در صورت راه‌اندازی این شبکه، امکان استفاده واحدهای کنجدی درحال حاضر وجود ندارد؛ چراکه قاضلاب تحویلی به این شبکه باید دارای مؤلفه‌های مشخصی ازلحاظ pH و... باشد که در واحدهای کنجدی این امکان وجود ندارد.
 
عظیمی بیان داشت: 'شرکت شهرک‌های صنعتی آمادگی دارد برای رفع این مشکل، زمین مورد نیاز را برای ایجاد واحدهای پیش‌تصفیه در اختیار واحدهای تولیدی قراردهد.'
 
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی اظهار امیدواری کرد واحدهای کنجدی به سمت روش‌های فن‌آورانه‌ای پیش بروند که در آن فاضلابی با pH استاندارد تولید شده و همچنین آب مصرفی برای پوست‌کندن کنجد تا حد زیادی کاهش یابد.
 
در این نشست مدیران واحدهای صنعتی و تولیدی به بیان مشکلات خود پرداختند و برای رفع آن‌ها بحث و تبادل‌نظر صورت گرفت.