بخشداری‌ها بر واگذاری زمین در روستاها نظارت جدی داشته باشند

بخشداری‌ها بر واگذاری زمین در روستاها نظارت جدی داشته باشندفرماندار اردکان پیشنهاد داد: بخشداری‌ها، وظیفه نظارت جدی بر واگذاری زمین روستاها را برعهده بگیرند تا مشکلات تأمین زیرساخت‌ها به حداقل برسد.
 
به گزارش روابط عمومی فرمانداری اردکان هادی مقیمی در نشستی با بخشداران و دهیاران بخش عقدا با تقدیر و تشکر از دهیاران که با مدیریت صحیح روستاها را اداره می‌کنند و با کمترین میزان نارضایتی امور را پیش می‌برند تصریح کرد: با وضعیت نامناسب اعتبارات دولتی تأمین زیرساخت‌ها برای ایجاد شهرک‌ها و زمین‌هایی که به روستاییان واگذار می‌شود کار دشواری است.
 
وی با بیان اینکه جمعیت اندکی در روستاها ساکن‌اند و اکثریت روستاییان در شهرها زندگی و فقط به منظور تفریح به روستاها ییلاق می‌کنند اظهار کرد: اداراتی که در تأمین زیرساخت‌ها نقش‌آفرین‌اند باید از ظرفیت‌های قانونی خود بهره ببرند. 
 
فرماندار اردکان پیشنهاد داد قبل از واگذاری زمین توسط بنیاد مسکن و شهرسازی، نشست‌هایی در سطح استان و شهرستان برگزار و اداراتی که قرار است زیرساخت‌هایی نظیر آب، برق و گاز را تأمین کنند هزینه‌ها را برآورد نمایند تا درصدی را ادارات متقبل و بخشی نیز خود متقاضیان بپردازند. 
 
مقیمی گفت: تقاضا دارم در شهرستان اردکان هیچ زمینی بدون برگزاری نشست و تصمیم‌گیری به متقاضی واگذار نشود؛ چراکه معضلی برای اداراتی که اعتبار ندارند خواهد شد و انتظارات را برآورده نخواهد کرد.
 
وی تأکید کرد: هیچ دهیار و شورایی با توجه به مشکلاتی که وجود دارد حق واگذاری زمین ندارد و لازم است در این خصوص با فرمانداری و بخشداری‌ها هماهنگی‌های لازم به عمل آید.
 
فرماندار اردکان با بیان اینکه مسئولان ادارات تمهیدات لازم را بیاندیشند تا زیرساخت‌ها مهیا شود افزود: امسال اعتبارات خوبی به شهرستان تزریق شده است؛ ولی نباید حرفی زد که نتوان عملی کرد؛ باید واقعیت‌ها را دید و برنامه‌ریزی کرد. 
 
مدیرکل بنیاد مسکن استان یزد نیز با بیان اینکه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ایران در طول سال‌های پس از تشکیل، اقدامات بسیار گسترده‌ای در زمینه ایجاد و به‌سازی مسکن محرومان انجام داده، اظهار داشت: در واگذاری زمین‌ها تسریع و خدمات زیربنایی به نحو احسن انجام خواهد گرفت.
 
علیرضا قربانیان گفت: کسانی که قرارداد واگذاری زمین از طرف بنیاد مسکن، با آن‌ها منعقد شده است و تاکنون ساخت و سازی انجام نداده اند در سال ۹۷ به آن‌ها اخطار داده خواهد شد، زمین‌ها از آن‌ها پس گرفته و به متقاضیان واجد شرایط تحویل داده می‌شود. 
 
این مسئول با اظهار امیدواری درخصوص توسعه روستاها، ایجاد اشتغال پایدار و رونق گردشگری را از برنامه‌های دولت دانست و افزود: در واگذاری زمین و تأمین زیرساخت‌ها در تلاشیم توقعات مردم را برآورده کنیم.
 
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری یزد هم با بیان اینکه دولت، کارآفرینی در روستاها را با هدف اشتغال‌زایی و جلوگیری از مهاجرت مد نظر قرار داده است؛ بر شناسایی ظرفیت روستاها تأکید و اظهار داشت: کارآفرینی روستایی با هدف ایجاد اشتغال و جلوگیری از رشد مهاجرت بی‌رویه مورد توجه دولت است. 
 
محمد یارمند با اشاره به اقدامات مؤثری که در زمینه توسعه و عمران در روستاها صورت گرفته، افزود: متأسفانه مهاجرت روستائیان به شهرها به یکی از چالش‌های مهم تبدیل شده که علت عمده این مشکل و چالش، کمبود اشتغال پایدار در روستاها است.
 
وی عنوان کرد: گردشگری روستایی می‌تواند به عنوان ابزاری برای توسعه اجتماعی و اقتصادی روستاها از طریق اشتغالزایی و حمایت از محیط زیست و فرهنگ روستایی باشد. 
 
این مسئول در ادامه گفت: ستاد تسهیلات سفر نوروزی، برنامه‌های خوبی در بخش عقدا و توسط دهیاری در روستاها برگزار خواهد کرد تا بتواند در مدت تعطیلات نوروز میزبانان مناسبی برای گردشگری روستایی باشند. 
 
یارمند افزود: در ۱۰ ماهه سال جاری، ۱۰ میلیارد ریال اعتبار به دهیاری‌های بخش عقدا اختصاص یافته و در قالب ۷۶ طرح عمرانی توسط یازده دهیاری در حال انجام است که بعضاً ۷۰ درصد طرح‌ها انجام شده است.