آیین عزاداری دهه آخر صفر در روستای توت امسال با نظم بیشتر برگزار می شود

آیین عزاداری دهه آخر صفر در روستای توت امسال با نظم بیشتر برگزار می شود


فرماندار اردکان :

     فرماندار اردکان در جلسه هماهنگی برنامه عزاداری دهه آخر ماه صفر گفت:آیین عزاداری این دهه امسال در روستای توت بخش خرانق اردکان با نظم بیشتر برگزار خواهد شد.

     به گزارش روابط عمومی فرمانداری اردکان "احمد کمالی "در جلسه روز شنبه که بمنظور هماهنگی برنامه عزاداری دهه آخر ماه صفر در روستای توت با حضور هیات امنای حسینیه، دست اندرکاران آیین تعزیه خوانی و جمعی از مسئولین ادارت مرتبط برگزار شد خواستار نظم و هماهنگی بیشتر برای اجرای هرچه بهتر این مراسم شد .

     فرماندار اردکان با اشاره به اینکه عزاداری این دهه در روستای توت درطول سالیان گذشته به سنتی تبدیل شده است که با حضور جمعیت زیادی از مردم اردکان هرساله احیا می شود افزود :تمامی بخشها و ارگانهای شهرستان اردکان اعم از پلیس راه ،بهداشت ،آب و فاضلاب ،برق و راه و ترابری وظیفه دارند برای حفظ سلامتی عبور و مرور ،بهداشت ،تامین آب و برق برای اجرای باشکوهتر این مراسم در این ایام تلاش مضاعف داشته باشند .

     وی با تاکید بر اینکه روستای توت و مراسم سنتی دهه آخر در این روستا برای مردم شهرستان اردکان از قداست خاصی برخوردار می باشد افزود :نباید برخی از مسائل نظیر ترافیک سنگین وتخلفات رانندگی ،تصادفات سخت ،ازدحام بی مورد برخی افراد و ایجاد مزاحمت برای خانواده ها ،عدم رعایت بهداشت در ذبح حیوانات و طبخ غذا باعث پایین آوردن شان این مراسم شود ؛لذا همه ساله تمهیدات خاصی برای این روستا از سوی مسئولین اندیشیده شده است که امیدواریم امسال نیز شاهد اجرای هرچه بهتر این مراسم در روستای توت باشیم .

     گفتنی است مراسم تعزیه خوانی دهه آخر صفر در روستای توت ازاسفندماه سال 88بعنوان سومین اثر معنوی استان یزد در فهرست آثار ملی ناملموس کشور به ثبت رسیده است.