ایجاد مجتمع ویژه فراوری کنجد در اردکان

ایجاد مجتمع ویژه فراوری کنجد در اردکان


فرماندار اردکان خبر داد

     به گزارش روابط عمومی فرمانداری اردکان ،"احمد کمالی "عصر دیروز در بازدیدی که به اتفاق معاون عمرانی استاندار یزد از بخشی از پروژه های عمرانی انجام گرفت با اعلام این خبر گفت :طی رایزنیهای صورت گرفته با تعدادی از سرمایه گذاران بخش خصوصی جهت تمرکز سرمایه در این بخش مقدمات لازم برای اجرایی شدن این پروژه بزرگ در شهرستان اردکان از طریق هماهنگی با مسئولین مربوطه در استان صورت گرفته است .

     فرماندار اردکان با برشمردن برخی از مزیتهای اساسی اجرای این طرح افزود :تولید فراوردهای کنجد نظیر ارده ،حلوا ارده، روغن ارده و کنجد که در حال حاضر در تولیدیهای سنتی در اردکان صورت میگیرد پاسخگوی بخشی ازبازار مصرف است که با توجه به مزیت تولید این محصولات در اردکان و مطرح بودن آنها بعنوان سوغات خاص این شهرستان و نیاز بازار به تولید بیشتر، این مجتمع در خارج از محدوده شهر اردکان راه اندازی خواهد شد .

     وی افزود :در حال حاضر برخی از واحدهای تولیدی حلوا ارده جهت توسعه و استقرار شعبه جدید اقدام به تغییر کاربری و تخریب باغات و زمینهای کشاورزی نموده اند که با تمرکز این واحدها در محل مجتمع به محیط طبیعی داخل شهر لطمه کمتری وارده امده و همچنین با توجه به اینکه بسیاری از کشاورزان  از پس ماند کنجد فراوری شده بعنوان کود باغی استفاده می کنند بدلیل میزان بالای نمک موجود در این مواد زمینهای کشاورزی دچار خسارت شده اند که با ایجاد این مجتمع در خارج از شهر استفاده از پس ماند کنجد بعنوان کود باغی محدود خواهد شد و از این طریق بخشی از خسارتهای وارده به باغات اردکان نیز جبران خواهد شد .

     فرمانداراردکان  ایجاد مجتمع نمایشگاهی ارده و محصولات آن در جوار مجتمع صنعتی و در محل ورودی اردکان برای استفاده مسافران را مزیت دیگر اجرای این طرح دانست .

     معاون عمرانی استاندار یزد در بازدید از محل تعیین شده برای استقرار این مجتمع درخصوص رفع مشکلات موجود جهت آغاز عملیات اجرایی آن قول مساعد داد .
 

     گفتنی است محل استقرار مجتمع ویژه فراوری کنجد در تقاطع جاده چاه افضل و محور غربی کمربندی حلقوی جانمایی شد و عملیات اجرایی آن در آینده نزدیک آغاز خواهدشد .