اولین مجمع سلامت شهرستان اردکان

اولین مجمع سلامت شهرستان اردکانفرماندار اردکان در جلسه اولین مجمع سلامت شهرستان گفت: این مجمع با دستور رئیس‌جمهور و براساس تأکیدات مقام معظم رهبری در راستای ارتقای سلامت و هماهنگی همه دستگاهای اجرایی برای رسیدن به جامعه‌ای سالم تشکیل شده و هدف «مشارکت عمومی در حوزه سلامت شهرستان» را دنبال می‌کند.
 
به گزارش روابط عمومی فرمانداری اردکان هادی مقیمی افزود: مجمع سلامت شامل مؤلفه‌هایی چون مشارکت و انسجام اجتماعی و حضور فعال همه دستگاه‌هاست که باید ارتقا یابد.
 
فرماندار اردکان اضافه کرد: مقوله سلامت، یک موضوع همگانی است و در این مجمع، همه باید سهم خود را به خوبی ایفا کنند تا در ارزیابی سالانه بتوان پیشرفت‌های حاصل از این مشارکت عمومی را در جامعه مشاهده کرد.
 
مقیمی خاطرنشان کرد: پایش وضعیت سلامت مردم و یافتن راه‌حل‌هایی برای حل مشکلات درمانی با استفاده از جمع‌بندی نظرات کارشناسان ازجمله مهم‌ترین اهداف این مجمع است و ارزیابی‌های مداوم مشخص خواهد کرد که کدام‌یک از عوامل برای حوزه درمان و سلامت شهرستان در اولویت قرار دارد.
 
رئیس مجمع سلامت شهرستان اردکان، سهم مشارکت مردم در این طرح را ۳۰ درصد و مشارکت مسئولان و نظام سلامت را به ترتیب ۴۵ و ۲۵ درصد عنوان نمود و افزود: حضور فعال و همکاری همه دستگاه‌ها در قالب کارگروه‌های مختلف شورای اداری ازجمله اقداماتی است که در شهرستان انجام خواهد شد.
 
نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی نیز با تأکید بر اجتماعی شدن  سلامت گفت: بخش عمده‌ای از ده مؤلفه مهم مؤثر بر سلامت با هماهنگی دستگاه‌ها و مشارکت عمومی قابل پیگیری و مرتفع شدن است.
 
محمدرضا تابش ادامه داد: در این راستا باید مسئولیت هر فرد و دستگاه مشخص و در بازه‌های زمانی معین، بررسی و روزآوری شود.
 
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: در بودجه سال ۹۷، در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و قانون برنامه ششم توسعه برای کاهش هزینه‌های مستقیم سلامت مردم و ایجاد دسترسی عادلانه مردم به خدمات بهداشتی و درمانی و پوشش دارو و درمان‌های خاص؛ مبلغ ۳۷۰۰ میلیارد تومان دیده شده بود که با مصوبه مجلس افزایش به ۴۴۰۰  میلیارد تومان افزایش یافت.
 
عضو هیئت امنای دانشگاه یزد همچنین با تشریح شاخص‌های بهداشت و درمان شهرستان اردکان و برخی چالش‌های پیش رو، از مراکز آموزش عالی خواست تا برای ارائه راهکار برای برون‌رفت از برخی مشکلات و ارتقای این شاخص‌ها، با اجرای طرح‌های پژوهشی، فعالانه‌تر عمل نمایند.