اختتامیه چهارمین دوره اردکان شناسی انجمن چارسوق اردکان با سخنرانی "دکتر ولایتی " برگزار شد

اختتامیه چهارمین دوره اردکان شناسی انجمن چارسوق اردکان با سخنرانی "دکتر ولایتی " برگزار شد


چرایی تلاش برای شناخت هویت دینی و ملی

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ،مشاور عالی مقام معظم رهبری در مراسم اختتامیه چهارمین دوره اردکان شناسی در محل سالن اجتماعات فرهنگسرای خاتمی (ره) این شهرستان سخنرانی می کرد با بیان چرایی تلاش برای شناخت هویت دینی و ملی به چگونگی نقش ایران و ایرانیان در خدمت به اسلام و فرهنگ اسلامی اشاره کرد و افزود :برای بررسی یک فرهنگ با هدف شناخت آن باید آن فرهنگ را به اجزای تشکیل دهنده خود تجزیه نمود هریک از این اجزارا بررسی و سپس با تلفیق صحیح به ارتباط آنها با هم پرداخت .
"دکتر علی اکبر ولایتی "با بیان نام و ذکر گوشه ای از تاریخچه و زندگینامه دانشمندان مسلمان ایرانی به مقایسه خدمت اندیشمندان ایرانی در تمامی علوم با دانشمندان سایر ملل پرداخت و تاکید کرد :دانشمندان ایرانی بسیاری از نظریات اندیشمندان یونان و اروپای قدیم را زیر سئوال بردند بعنوان نمونه خواجه نصیرالدین طوسی در قرن هفتم در شرح کتاب ابن سینا نظریه بطلمیوس را دارای مشکل و ایراد عنوان نموده است .
وی اندیشمندان این مرز و بوم را اجزای تشکیل دهنده فرهنگ ایرانی دانست که با بررسی زندگی و افکار هریک از این افراد با نگاه اسلامی می توان درمورد این فرهنگ به شناخت رسید .
مشاور عالی رهبر معظم انقلاب با بررسی ابعاد مختلف زندگی و تفکر اندیشمندان معاصراسلامی چون حضرت امام خمینی (ره)گفت :در شرایطی که نفوذ 200ساله استعمار روی کشورهای دنیا ایجاد سلطه کرده بود و اروپاییان از طریق ترجمه اندیشه های علمی متفکران اسلامی تمام علوم را به نام خود زده بودند شخصیتی چون حضرت امام خمینی با نفوذ بالایی که در دنیا ایجاد کرد همه معادلات غربیان را خدشه دار کرد .
در این مراسم همچنین "حجت الاسلام حسینی "امام جمعه اردکان با تشریح وضعیت فرهنگی شهرستان اردکان این منطقه را دارای مردمی فرهنگ دوست ،ولایتمدار ودارای پیشینه غنی اعتقادی معرفی کرد و گزارشی از فعالیتهای فرهنگی اخیر شهرستان را ارائه نمود .
از حاشیه های زیبای این مراسم تجلیل "محمد آثاری "پدر شهید ومعلم فرهیخته اردکانی از شاگرد خود "دکتر ولایتی "بود که به گفته این معلم ،آقای ولایتی مدتی در یکی از مدارس تهران شاگرد او بوده اند .